Bilim

Dünyanın Manyetik Alanının Çalışmasını Sağlayan Nedir?

Gezegenimizin özelliklerinden biri, ne çok zayıf ne de çok yoğun manyetik alanıdır: Tam da Dünya’nın yüzeyini güneş ve rüzgarın yüklü parçacıklarından ve kozmik radyasyondan korumak için gerekli olan manyetik alan olmasaydı hayat göründüğü gibi kısa sürede yok olurdu. Bugün bu kalkanın, Dünya’nın dış çekirdeğindeki en bol element olan ve bir jeodinamoya hayat veren sıvı demirin hareketleri ile üretildiğini biliyoruz: Elektrik akımından kaynaklanan, bir manyetik alanın ortaya çıkmasına neden olan bir gezegensel dinamo. Ancak bu açıklama bir basitleştirmedir ve jeologların hala cevap bulamadığı bir sorudur.

Nature Communications’da yayınlanan uluslararası bir çalışma, jeodinamonun mekanizmasını anlamada bir adım ileri gitmemizi sağlayabilir. Ekip için, geçmişte olduğu gibi günümüzde de jeodinamoya izin vermek için Dünya’nın çekirdeğinde demirden daha hafif elementlerin varlığı olacaktır. .

 

Gezegenimiz, Güneş’e yol açacak olan protoyıldızı çevreleyen toz ve gazların birikmesinden oluşmuştur. Bu erken aşamalarda, daha ağır elementler  demir gibi  gezegenin merkezine doğru toplanmıştır. Hafif olanlar dışa doğru, yüzeye çıkacak olana doğru dağıtılmış ve farklılaştırılmıştır.

 

Bu nedenle, bugün Dünya’nın kabuktan mantoya ve çekirdeğe kadar kimyasal bir çeşitliliği vardır, ancak homojen bölgeler yoktur. Demir çekirdeği oluşturmak için batarken, onunla birlikte oksijen, kükürt gibi hafif elementlerin bir kısmını da sürükledi. karbon, hidrojen varlığı, mega depremlerin sismik dalgalarının gezegeni nasıl geçtiğini ölçen sismograflarla doğrulanır.

 

Her zaman düşünüldüğü gibi, özellikle iç çekirdeğin ısısıyla desteklenen jeodinamonun işleyişi ile ilgili olarak bu unsurlara çok az önem verilmiştir. Bu hipoteze göre, iç çekirdek tarafından yayılan enerji, dış çekirdekteki sıvı demiri hareket halinde tutmaya ve böylece manyetik alan oluşturmaya yeterlidir.

 

Yeni çalışma bu senaryoya bir parça eklemek istiyor. Dış çekirdekte bulunan daha hafif elementlerin sıvı demiri hareket halinde tutmak için gerekli sıcaklık eşiğini düşürdüğünü ve bu elementler olmadan belki de asla tetikleyemeyeceğini varsayıyor. Jeodinamik etki, aynı sıcaklıkta olsa bile bu çalışma için kullanılan model bir senaryo sermiştir silika,% 8 de dış çekirdek bugüne gezegenimizin tarihinin başlangıcından itibaren işleminde geodynamo olması yeterli olacaktır. Diğer hafif unsurların rolüne dair hala herhangi bir öngörü veya model yoktur ve bundan sonraki çalışmalar buna odaklanacaktır.

 

Kaynak: https://www.focus.it/scienza/scienze/che-cosa-tiene-in-funzione-il-campo-magnetico-della-terra

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu