Şehirler

Dünyanın Soğuk Cenneti Norveç

Dünyanın soğuk cenneti Norveç, İskandinav yarımadasının batı yarısını kaplayan bir kuzey Avrupa ülkesidir. Başkenti Oslo olan bu ülkenin üçte ikisi dağlıktır. Ülke halkının yaklaşık yarısı, başkent Oslo’da geriye kalan kısmı ise güneyde yaşamaktadır. Norveç, Avrupa’nın en seyrek nüfuslu ülkelerinden biridir. Sadece 5 milyonluk nüfusu ve 385.802 km2 yüzölçümü ile nüfus yoğunluğu km2‘ye sadece 16 kişidir.

Dünyanın soğuk cenneti Norveç, şaşırtıcı ve çeşitli manzaralarıyla ünlüdür. Ülkenin batısındaki fiyortlar, denizin iç kısımlara kadar nüfuz ettiği yüksek dağlarla çevrili, uzun dar koylardır. Arazinin büyük bir kısmı kayalık bir vahşi doğadır ve bu nedenle Norveç, çoğu milli parklara dönüştürülmüş büyük, tamamen nüfussuz alanlara sahiptir. Milli parkların dışında bile, arazinin çoğu bozulmamış doğadır. Buz Devri tarafından şekillendirilen engebeli bir manzara, ormanlık tepeler, vadiler, dağlar, şelaleler, doğrudan denizden yükselen fiyortlar, adalar ve dağlarla uzun bir sahil şeridi gösterir.

Dünyanın soğuk cenneti Norveç’te, derin buzul fiyortları tarafından oyulmuş çok girintili kıyı şeridinin dışında 50.000 ada bulunur. Üniter, Parlamenter sistem, Meşrutî monarşi yönetim sistemlerine dayanan Norveç’in kralı V. Harald, başbakanı ise Jonas Gahr Støre’dir. Norveç’in resmi dili Norveççedir.  Norveç’in para birimi Norveç Kronudur. Norveç, Avrupa’nın kuzeyinde, İsveç ile paylaşılan büyük bir yarımada üzerindedir. Kuzeyde Finlandiya ve Rusya ile komşudur.

Norveç Tarihi

Dünyanın Soğuk Cenneti Norveç‘in Viking krallıkları MS 872’de Harald Fairhair tarafından birleştirildi. Sonraki dönemde Norveçliler İzlanda, Faroe Adaları ve İskoçya ve İrlanda’nın bazı bölgelerine yerleşerek Dublin’i kurdular. 14. yüzyılın başında, Norveç kralı da İsveç kralı seçildiğinden, Norveç ve İsveç birleşti. Yüzyılın sonunda, iki ülke ve Danimarka, Kalmar Birliği adı verilen bir yerde birleşti.

İsveç, 1521’de birlikten ayrıldı. Norveç, 1814’e kadar Danimarka ile birlik içinde kaldı. Bağımsızlık ilanından sadece birkaç ay sonra, Norveç, İsveç ile birliğe girdi, ancak İsveç ile olan bu birliğin Norveç’in birliğini korumasına izin verdiğini belirtmek gerekir.

İsveç ile birlik, modern Norveç’in başlangıcı olarak kabul edilen 1905’e kadar sürdü. 1940’tan 1945’e kadar Norveç, Almanya tarafından işgal edildi.

Norveç’e Nasıl Gidilir?

Dünyanın Soğuk Cenneti Norveç’i merak edenler, ülkeye nasıl gidileceğinin yollarını araştırıyorlar. Ülkeyi merak edenler, ülkelerinden; birçok uluslararası uçuşa açık olan Oslo Havalimanına uçmalılar. Ülkenin en büyük havalimanı pozisyonda olan, Oslo Havalimanı, Oslo’nun 60 km kuzeyinde yer almaktadır.

Havalimanı, yurtdışında yaklaşık 140 varış noktasına ve Norveç’te 24 varış noktasına tarifeli uçuşlar düzenliyor. Birleşik Krallık’tan Oslo Gardermoen’e direkt seferler vardır.

Norveç’teki havalimanlarından bir diğeri de Sandefjord Havaalanıdır. Bu havaalanı, Sandefjord’un hemen kuzeyin, başkent Oslo’nun ise 115 km güneyinde yer almaktadır. Sandefjord Havaalanı, Avrupa’da 14 varış noktasına ve Norveç’te 3 varış noktasına tarifeli uçuşlar gerçekleştiriyor.

Norveç’teki havalimanlarından bir diğeri de Moss Havaalanıdır. Moss Havaalanı, Moss’un hemen dışında, başkent Oslo’nun 60 km güneyindedir.

Norveç’e nasıl gidilir? Sorusunun diğer cavapları da Stavanger ve Fiesland Bergen Havalimanlarını kullanmaktır diyebiliriz. Londra, Amsterdam, Paris, Madrid ve birçok Avrupa şehirlerinden uçuşlar gerçekleştirilebilmektedir.

Norveç’e, anlaşmalı ülkeler, İsveç, Finlandiya ve Rusya’dan karayolu ile gitmek mümkündür. Belçika’dan ise tekneyle gidilebilir.

Norveç’te Gezilecek Yerler

 • Kuzey ışıkları: Tromsø, kutup ışıkları (aurora) veya kuzey ışıklarını görmek için harika bir yerdir.
 • Gece yarısı güneşi: Tromsø, gece yarısı güneşini görmek için yaz aylarında da ziyaret edilmelidir. Kutup Günü döneminin süresi, ne kadar kuzeyde olduğunuza bağlıdır. Ne kadar kuzeye giderseniz, periyot o kadar uzun sürer ve o kadar erken başlar. Kuzey Burnu, Bodø ve Lofoten, Gece Yarısı Güneşini yaşamak için idealdir. Kuzey Işıklarının sıklığı ve yoğunluğu, yaklaşık on bir yıllık aralıklarla döngü yapan yüksek güneş lekesi aktivitesiyle örtüşür.
 • Fiyortlar: Norveç, bol miktarda fiyortlarıyla tanınır (“fiyort” kelimesi bile Norveççedir.) Norveç’in en önemli fiyortlarından ikisi olan Nærøyfjord ve Geirangerfjord, olağanüstü doğal güzellikleri ve manzaraları nedeniyle UNESCO dünya mirası listesine girmiştir. Diğer kayda değer fiyortlar; Lysefjord, Oslofjord ve Sognefjord’dur.
 • Lofoten Takımadaları: Lofoten, Kuzey Kutup dairesinin kuzeyinde bir takımadadır. Yaz aylarında adalarda 24 saat gün ışığı vardır. Bisiklete binmek, kaya tırmanışı veya dağcı için harika bir yerdir. Reinebringen, zirvesinden muhteşem panoramik manzarası nedeniyle popüler bir yürüyüş yeridir.
 • Preikestolen: 10.000 yıl önce buz kütlelerin genişleyip kırılması sonucu oluşmuş, Norveç’in en ünlü kaya oluşumu ve en ünlü turistik yeri olan Preikestolen’u ziyaret etmeyi unutmayın.

Norveç’te Ne Yenilir?

Geleneksel Norveç çiftlik yemekleri, kuzey ikliminde yetişebilen her şeyden yapılır, yeni mahsuller çıkana kadar bir yıl boyunca saklanır ve sıkı çalışmanız için yeterli enerjiyi içerir. Norveç’in geleneksel yiyeceklerinde bölgesel farklılıklar çok büyüktür. Bu nedenle bir Norveçli için, tipik geleneksel olduğu düşünülen şey, bir başkası tarafından tamamen bilinmeyebilir. Tipik örnekler, mayalı ve mayasız ekmek çeşitleri ve diğer unlu mamüller, yulaf lapası, çorbalar, patatesin yaratıcı kullanımları, tuzlu ve tütsülenmiş et ve taze, tuzlu veya tütsülenmiş balıklardır.

Kuru morina ( tørrfisk ) ve tuzlu morina ( klippfisk ) kuzeydeki kıyı topluluklarının temel besinleridir ve ilkbahar ve yaz aylarında dış raflarda kurudukları görülebilir. Norveç’in ulusal yemeği, kuzu eti ve lahana ile haşlanmış güveç olan fårikål’dır.

Daha iyi geleneksel yiyecekler genellikle avlanan hayvanlara veya taze balıklara dayanır. Av eti, geyik, ren geyiği ve geyikten elde edilen biftek, madalyonlar ve köfteler, uluslararası üne sahip, çok beğenilen yiyeceklerdir.  Taze, füme ve fermente somon çeşitlerinin yanı sıra bir dizi başka balık ürünü de öyledir.

Luket valnøtt (badem ezmesi kaplı krem ​​şanti) gibi geleneksel hamur işleri, dünya mutfağına diğer özgün katkılardır. Peynirin çeşitli türleri yaygındır, ancak özellikle Norveç’in favorileri yiyeceklerinden biri geitost’tur.(keçi-peynir) Aslında teknik olarak bir peynir değildir, şeker ve krema içermeyen, ancak çeşitli miktarlarda keçi sütü içeren bir şekerleme türüdür. Daha hafif, daha yaygın çeşitler çoğunlukla inek sütünden yapılır ve renk, doku ve tat açısından pürüzsüz fıstık ezmesine dikkate değer bir benzerlik gösterir. Daha güçlü çeşitler tamamen keçi sütünden yapılır ve kazanılmış bir tat olarak kabul edilir.

Dünyanın Soğuk Cenneti Norveç Hakkında İlginç Bilgiler

Dünyanın soğuk cenneti Norveç, birçok ilginç özelliklere sahip bir ülkedir. Norveç hakkında ilginç bilgilere göz gezdirelim.

 • Norveç’teki her mahkum, bir mahkumdan öte imkânlara sahiptir. Norveç’te mahkumlar; sınırsız internet, plazma televizyon, özel duş ve dilerlerse tek kişilik odalarda konaklama hakkına sahiptir.
 • Suç oranı çok düşük bir ülkedir. Referans olması açısından ek bilgi olarak; 2.Dünya Savaşından bu yana ülkede öldürülen polis sayısının 10 olduğunu söyleyelim.
 • Yaşam standardı açısından karşılaştırıldığında, üç ülkeden biri olduğunu söyleyelim. Norveç’te aile ve arkadaş ilişkileri işin önüne geçmiş durumda. Günde ortalama çalışma saatleri 6 saattir. Çünkü insanların işten ziyade, kişisel gelişimlerine vakit ayırmalarını, sosyal ilişkiler kurmalarını ve seyahat etmelerini istiyorlar. Bu şekilde olmasının iş hayatındaki verimliliği de arttırdığını düşünüyorlar.
 • Halkın 70’i kâğıt üstünde Protestan olmasına rağmen, genel olarak kendilerini ateist olarak tanımlıyorlar.
 • Ülkeye yüksek yapılar kurmak yerine, Norveç kültürüne uyumlu ve doğayı bozmayacak küçük yapılar kurmayı tercih ediyorlar. Doğayla iç içe olan bu ülkede, çoğu evin, göl kenarı yerlerde ve eski tarzda evler olduğunu görürsünüz.
 • Şehirlerarası yollar dağlık ve çevreyi korumak amaçlı, köprü ve tünel gibi yapılardan oluşmaktadır. Dünyanın soğuk cenneti Norveç hakkında bir diğer enteresan bilgi ise; Dünyanın en uzun tünellerinden birisinin 24,5 kilometre bu ülkede yer almasıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu