Tarih

Edinburgh Kalesi Nerededir? Tarihi ve Önemi Nedir?

Edinburgh Kalesi, İskoçya’nın dünyaca ünlü bir simgesi ve Edinburgh’un Dünya Mirası alanının eski ve yeni Kentlerinin bir parçasıdır. Edinburgh şehrinde bulunan kale Turistler tarafından en çok ziyaret edilen yer ve bölgenin kaleleri arasında en bilinenidir. Edinburgh Kalesi, bir zamanlar İskoç hükümdarlarının ikametgâhı olan ve şimdi çoğunlukla müze olarak hizmet veren kaledir. Deniz seviyesinden yaklaşık 135 metre yükseklikte yer alan bu kale muhteşem bir konuma sahiptir.

Edinburgh Kalesi, sönmüş bir yanardağın tepesinde yer alır, bu nedenle tabanı büyük bir volkanik kayadır. Castle Rock adlı volkanik bir kayalıktan Edinburgh şehrini gören bu kale, canlı kayadan organik olarak büyümüş gibi görünen, muhteşem bir görünüşe sahiptir.

Edinburgh Kalesi, günün askeri ihtiyaçlarını karşılamak için hizmet etmiş muhteşem bir savunma yapısına sahiptir. Yüzyıllar boyunca gücü, başarılı ya da başarısız olmak üzere en az on üç kez, kuşatma ya da gizlice test edildi. Edinburgh Kalesi, büyük ve karmaşık bir yapıdır. Edinburgh Kalesi hakkında bilgiler verdikten sonra, birazdan Edinburgh Kalesinin, antik çağlardan günümüze kadar uzanan hikâyesinden bahsedeceğiz.

Edinburgh Kalesinin bölümlerini incelemek için, Gate House isimli kapıdan giriş yaparak başlamamız gerekiyor. Bu kapıdan giriş yapıldığında içeride bir avlu bulunuyor, burası aynı zamanda kalenin devamı ve savunmanın bel kemiği olan Portcullis Gate ikinci kapıdan oluşuyor.

Portcullis Gate kapısından da geçildiği zaman, çeşitli topların yer aldığı Argyll Battery bölümüne ulaşıyorsunuz. Burada iş adamı John Hewitt’in, Paris’ten Edinburgh’a getirdiği One O’Clock Gun adlı top yer almaktadır. Hikâyesi 1861 yılına kadar uzanan bu top; Pazar günleri, Kutsal Cuma ve Noel hariç her gün saat 13:00’da ateşlenmektedir.

Buradan biraz daha kalenin içlerine doğru ilerlendiğinde, Edinburgh’un en eski yapılarından biri olan, St. Margeret’s Şapelini görebilirsiniz. Edinburgh Kalesinin bölümlerinden biri olan bu şapelde, evlilik ve vaftiz törenleri gerçekleştirilmektedir.

Krallar ve kraliçeler, Kraliyet Sarayının rahatlığı ve ihtişamı içinde yaşadılar. Kalenin avlu bölümünde Royal Palace adlı kraliyet dairelerini görebilirsiniz. Üst katta yer alan Honours of Scotland bölümünde ise kraliyet mücevherleri yer almaktadır. Özellikle Edinburgh’un gösterişli geçmişine tanık olmak isterseniz bu bölümleri gezmenizi şiddetle tavsiye ederiz. Kral Odasındaki taçlı mahzende, İskoçya ve İngiltere parlamentosunun 1707 yılındaki birleşmesinden bu yana kalede korunan; taç, asa ve kılıçtan oluşan İskoç kral elbisesi sergilenmektedir.

Edinburgh Kalesinin Tarihi ve Önemi

Edinburgh Kalesi, MÖ 900’e kadar işgal edildi. MS 80 ve MS 139’da Romalılar İskoçya’ya kısa ziyaretlerini yaptıklarında, daha sonra Gododdin olarak bilinen Votadini halkının önemli bir kalesiydi ve ona Din Eidyn adını verdi. Din Eidyn, MS 638’de Angles tarafından kuşatıldı ve ele geçirildi. 1018’de Malcolm II yönetiminde İskoçlar tarafından tahliye edildikten sonra adı günümüzdeki adı olan Edinburgh ismini aldı.

Edinburgh Kalesi, 1124-1153 yılları arasında I. David’in saltanatı sırasında bir kraliyet kalesi haline gelmeye başladı. İngiltere Kralı I. Edward, 1296’da üç günlük bir kuşatmanın ardından kaleyi aldı. İngilizler 1335’te tekrar ele geçirildi, ancak Nisan 1341’de İskoçlara gizlice kaleyi yeniden aldılar.

Kuzeybatıdan Edinburgh Kalesi
Kuzeybatıdan Edinburgh Kalesi

Stewart hanedanı, Edinburgh Kalesi’nin öneminin arttığını gördü. 1460’tan 1488’e kadar hüküm süren James III, kaleyi kalıcı evi olarak hizmet etmek için büyük ölçüde genişletti. 1511’de IV. James tarafından Büyük Salonun(Great Hall) tamamlanmasıyla sonuçlanan Taç Meydanı(Crown Square) çevresindeki saray binalarının geliştirilmesine başladı.

Daha sonra, Royal Mile’ın alt ucundaki Holyroodhouse Sarayını barışçıl zamanlarda daha rahat bir saray olarak geliştirildi. Savaş zamanlarında Edinburgh Kalesi‘ni askeri bir kale olarak kullanılmaya başlandı.

Mary’nin İngiltere’deki tutsaklığa kaçışından sonra, Edinburgh Kalesi Valisi Sir William Kirkcaldy, onun tahttaki iddiasını desteklemeye devam etti. 1571 yazından itibaren kale, Mary’nin bebek oğlu James VI’nın destekçileri tarafından kuşatıldı. Lang Kuşatması, İngiltere Kraliçesi I. Elizabeth’in ödünç verdiği 20 ağır silahın Edinburgh’a ulaştığı Mayıs 1573’e kadar sürdü. On günlük bir bombardımandan sonra garnizon teslim oldu.

Charles, bunu yapan son hükümdar olarak 1633’te kısa bir süre kalede kaldı. 1650’de, II. Charles’ın iddialarına İskoç desteği, Edinburgh Kalesi‘nin Cromwell’in işgalci Parlamento Ordusu için karargâh olarak hizmet ettiğini gördü. Cromwell, Edinburgh’a güneyden gelen son düşman ordusunun başında olmasına rağmen, şehir ve kalesi, bir sonraki yüzyıl boyunca bir dizi Jacobite isyanından tehlikede kaldı. Kale başlangıçta William ve Mary’nin destekçilerine teslim olmadan önce 1689’da James VII / II için yapıldı.

1715’te Jacobites, Robert Bruce’un adamlarının 401 yıl önce yaptığı gibi, kayayı ölçekleyerek Edinburgh Kalesini neredeyse ele geçirdi. 1745’te Bonnie Prince Charlie’nin ordusu şehri ele geçirmesine rağmen, ağır silahlarının olmaması kalenin kolayca dayanabileceği anlamına geliyordu.

Edinburgh Kalesi 1745’ten beri eylem görmemiş olsa da, bugünün kalelerinin çoğu bir sonraki büyük askeri korkuya, 1700’lerin sonunda Napolyon tehdidine dayanıyor. Bu ilavelerin en büyüğü, 1799’da tamamlanan yedi katlı Yeni Kışladır. Kalenin batı ucuna hâkimdir ve 600 askeri barındırması amaçlanmıştır.

Günümüzde Edinburgh Kalesi

1818 gibi erken bir tarihte, Edinburgh Kalesinin bir ziyaretçi cazibe merkezi olma potansiyeli Sir Walter Scott tarafından takdir edilmeye başlandı. 1707’de yerleştirildikleri kalenin iç kısmındaki kilitli bir odada İskoçya’nın Onurlarını (taç mücevherlerini) ortaya çıkaran oydu. Bugün hala Honours of Scotland bölümünde görülebiliyorlar.

Victoria Devrinde, Edinburgh Kalesini şehir silüetinde daha çekici bir özellik haline getirmek için bir dizi plan önerildi.  1888’de Gatehouse‘un yeniden inşa edildi,1891’de Büyük Salon(Great Hall)‘un restorasyonu da dâhil olmak üzere bir dizi gelişmeyle yaşandı.

Edinburgh Kalesi bugün askeri bir üs olmaya devam ediyor. Kale, hem askeri bir üs hem de ülkenin en popüler turistik cazibe merkezi olarak dikkat çekiyor. Edinburgh Kalesi, özellikle Edinburgh şehrine yapılacak herhangi bir ziyaretin kaçırılmayacak bir parçası olmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu