Şehirler

Edinburgh Şehri Hakkında Bilgiler

Edinburgh, İskoçya’nın başkenti olmasının yanı sıra, Birleşik Krallık’ın en çok ziyaret edilen şehirlerinden biridir ve aynı zamanda İskoçya’nın en kalabalık yedinci şehirdir. Edinburgh şehri güzelliği ve tarihi mirası, onu turizm ve seyahat severler için şiddetle tavsiye edilen bir yer haline getirmektedir.

Edinburgh Nerededir?

Edinburgh, 1437 yılından beri İskoçya’nın merkezinde yer alan başkenttir. Yaklaşık 450.000 ( bağlı şehir bölgeleriyle 1 milyon ) nüfusa sahip olan Edinburgh, benzersiz bir İskoç atmosferini hem antik hem de modern olarak birleştirmeyi başarmıştır. Şehrin sembolü haline dönüşmüş heybetli şato dışında, orta çağ kalıntıları, modern mimariler, muhteşem müzeler, Gotik kiliseler ve İskoçya’nın gece hayatının yaşandığı bu başkent “ Kuzey’in Atina’sı “ olarak da anılır.

İskoçya’da konuşulan ana dil İngilizce dir ve 18. yüzyıldan beri kullanılmaktadır. Bununla birlikte, ülke genelinde konuşulan çok çeşitli farklı aksan ve lehçeler vardır.

Edinburgh’a Nasıl Gidilir?

İskoçya’nın açık ara en yoğun havalimanı olan Edinburgh Uluslararası Havalimanı, şehrin 10 mil batısında yer almaktadır. İstanbul’un içinde bulunduğu, Dublin, Frankfurt, Cenevre, Hamburg, Madrid, Milano, Münih, Oslo, Paris gibi birçok Avrupa şehrine günlük uçuşlar vardır. Yoğunluklu olarak uçuşların gerçekleştirdiği şehir Londra’dır. Günlük 40’dan fazla Londra uçuşu vardır.

Edinburgh havalimanına ulaştıktan sonra, 06:15 ile 22:45 arasında her 8 – 10 dakika arasında giden Edinburgh Tramvaylarına binerek şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Edinburgh havalimanından şehir merkezine tramvay ile yolculuk yaklaşık 30 dakika sürmektedir.

Edinburgh havalimanından Lothian Otobüslerini kullanarak 4 farklı güzergâha gidebilirsiniz. Airlink 100 ile şehir merkezine 30 dakika kadar bir sürede varmanız mümkündür. Gün boyu 10 dakikada bir, gece 15 dakikada bir otobüsler vardır. Skylink 200 hattıyla şehrin kuzeyindeki Leith’teki Ocean Terminaline 50 dakika bir yolculuk ile ulaşabilirsiniz. Skylink 300 ile eski bir kent olarak Cameron Toll’a 1 saat yolculuk ile ulaşabilirsiniz. Skylink 400 hattı otobüslerine binerseniz ise şehrin batısındaki Fort Kinnaird’e 1 saat 20 dakika civarı bir yolculuk ile ulaşmanız mümkündür.

İlgili Makaleler

Edinburgh’da Gezilecek Yerler

  • Edinburgh Kalesi: şehrin en yüksek noktalarından birinde bulunur. Muhteşem bir konuma sahip kale, 1000 yıldır sürekli kullanımda, eski bir kraliyet kalesidir.
  • St Giles Katedrali: Tarihi Edinburg şehir kilisesi High Kirk olarak da bilinen bu kilise adını şehrin koruyucu azizinden alır.
  • Scott Anıtı: Şehrin bir başka yüksek noktasında yer alan, Edinburgh Kalesine çok yakın bir mesafede East Princes Street Gardens parkının içerisinde yer alan tarihi anıttır. Sir Walter Scott’un 1832 yılındaki ölümünden sonra, 1846 yılında onun anısına inşa edilen Gotik kule anıtı, şehrin merkezinden 200 fit yukarıdaki nefis manzaranın tadını çıkarmanız için uğramanız gereken yerler arasındadır.
  • Rosslyn Şapeli: Da Vinci’nin kitaplarında geçen bu meşhur şapeli görmek için Midlothian’daki Roslin’e gitmeniz gerekmektedir.
  • Greyfriars Kirkyard: George IV köprüsünün güneybatı köşesinde Old Town’da yer alan çok eski bir mezarlıktır. Disney tarafından Greyfriars Bobby’nin evi olarak ünlenmiştir. Bobby heykelinin burnunu ovmanın şans getirdiği, birçok yerde yazmakta ve tur rehberleri tarafından da söylense de, Edinburgh sakinleri heykele zarar gelebileceği düşüncesiyle ona dokunmazdan hoşlanmazlar.
  • İskoçya Ulusal Müzesi: İskoç antik dönemini, kültürünü ve tarihine ait koleksiyonların yer aldığı İskoç Müzesi ile bilim ve teknoloji, doğa tarihi, dünya kültürlerini kapsayan koleksiyonları içeren Kraliyet Müzesinin birleşimiyle 2006 yılında kurulmuştur. Müzede ortaçağ kalıntılar dışında diğer ilgi çekici eserler arasında Eski Mısır sergileri, Elton John’un abartılı kıyafetleri ve Millenium Clock adlı büyük bir hareketli heykel yer alıyor.

Müzeler ve Kütüphaneler

Edinburgh, çoğu ulusal kurum olan çok sayıda müze ve kütüphaneye sahiptir. Bunlar arasında İskoçya Müzesi, Kraliyet Müzesi, İskoçya Ulusal Kütüphanesi, İskoçya Ulusal Savaş Müzesi, Edinburgh Müzesi, Çocuk Müzesi ve Edinburgh Kraliyet Cemiyeti bulunmaktadır.

Edinburgh’da Ne Yenilir? Ne İçilir?

İskoçya’da sığır eti ve kuzu eti geleneksel olarak kullanılmaktadır. Edinburgh’da yiyebileceğiniz ve içebileceğiniz şeylere bir göz atalım.

  • Haggis: İskoçya’nın ulusal yemeği Soğan, yulaf ezmesi, süet ( sığır veya koyun yağı ) baharatlanarak, koyun, domuz veya ineğin sakatatıyla karıştırılarak pişirilerek sunulur.
  • Cranachan: Ahududu, çırpılmış krema, bal ve kızarmış yulaftan oluşan hafif bir tatlıdır. Bazen az miktarda viski eklenir.
  • Irn-Bru: Alkolsüz bir içecek olan Irn-Bru, İskoçya’nın ulusal içkilerinden biridir.

Edinburgh’da Nerede Yemek Yenir?

Edinburgh’daki restoranlar bölgenin birçok farklı noktasında bulunmaktadır fakat restoranların birçoğu Grassmarket bölgesinde yer alır. Burada küçük barlardan, geleneksel İskoç yemekleri, deniz ürünleri yemekleri, Hint, Akdeniz ve Çin Mutfağına ait kaliteli yemekler sunan birçok uzmanlaşmış yer bulabilirsiniz.

Dip not: Harry Potter hayranlarının Edinburgh’a yolu düşerse Elephant House mutlaka uğramalarını tavsiye ediyoruz. Harry Potter serisinin yazarı JK Rowling’in yazılarının çoğunu George IV Köprüsündeki The Elephant House kafede yaptı.

Ayrıca yine Harry Potter fanları için belirtmeliyiz ki: Victoria Street ‘in “Diagon Yolu” için bir ilham kaynağı olduğunu söyleniyor, fanların burayı da gezerek hediyelik eşya ve kitap satın alabileceklerini belirtmek istiyoruz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu