Tarih

Eilean Donan Kalesi Nerededir?

Efsanelerin popüler kültürün temel direği olduğu bir ülke varsa o da İskoçya’dır. Eilean Donan Kalesi efsanesi bunlardan biridir, çünkü Ti Erras Altas ve Hebridler  bu hikayelerin büyük bir kısmını tutmaktadır. Bu bölgelere özgü bu efsanelerden biri, küçük Shamus’un efsanesidir.

Eilean Donan Kalesi, İskoçya’nın batı kıyısında yer alan Loch Duich koyunda küçük bir adada yer alan kaledir. Ada bir üst geçiş ile ana karaya bağlıdır, üst geçitten sonra Eilean Donan Kalesine ulaşılabilir. Dornie köyüne yaklaşık 500 metre uzaklıktaki Eilean Donan Kalesi İskoçya’da en çok fotoğraf çekilen kale unvanına sahiptir.

Kale’nin bulunduğu Donnán adası adını, Eilean Donan ismini 617 yılında yakılarak öldürülen Eigg’li Donnán adlı bir kelt azizden almıştır, sonrasında adaya inşa edilen kaleden sonra ada görünür bir hal alarak tanınmaya başlamıştır.

Eilean Donan Kalesi Tarihçesi

Eilean Donan Kalesinin yapılış amacı, Vikinglere karşı bir savunma görevi sağlamasıydı. 13. Yüzyılın sonlarına doğru Kintail’li Mackenzie Klanının bir kalesi haline gelip, 1511 yılında ise Mackenzie koruyuculunu yapan Macrae Klanı, kalenin kalıtsal kollukçusu görevini üstlendi.

Eilean Donan Kalesi, 1539 yılında Sleat’li MacDonald Klanı tarafından saldırıya uğradı, saldırı sırasında kaleyi; Mackenzie’ler ve Macrae’lerin adına koruya Matheson Klanı’nın lideri olan Iain Dubh Matheson öldü.

Bu saldırılar Eilean Donan Kalesinin göreceği son saldırılar değildi. Kale, 1719 yılının Nisan ayına gelindiğinde Jacobite İsyanı başlatmaya çalışan İspanyol askerleri tarafından işgal edildi, işgal çok uzun sürmedi, 10 -13 Mayıs tarihleri arasında geri alınarak üç Kraliyet Donanması fırkateyni ile yıkıldı. Bir ay sonra ise, İspanyol askerleri Glen Shiel Muharebesi’nde yenilgiye uğradılar.

Uzunca yıllar yıkık bir halde kalan Eilean Donan Kalesi, 1919 ve 1932 yılları arasında Yarbay John MacRae-Gilstrap tarafından restore edildi. 2001 yılında adanın nüfusu, bir kişi olarak kaydedilmiştir.

Eilean Donan Kalesine Nasıl Gidilir?

Eilean Donan Kalesi, İskoçya’nın şehirlerine uzak mesafededir. Bu yüzden Eilean Donan Kalesini ziyaret etmek için günü birlik seyahat iyi olmayabilir. Bunun için içerisinde birden fazla yeri ziyaret etme planına sahip turlarla çok günlük gezilere dâhil olmanızı ya da sadece Eilean Donan Kalesini ziyaret etmek istiyorsanız konaklamanızı tavsiye ederiz.

Eilean Donan Kalesine otobüsle ulaşmak için; Inverness’ten 2 saat, Glasgow’dan 5-6 saat, Edinburgh’dan 7-8 saat süren bir yolculuk yaparak Dornie’ye ulaşmalısınız.

Eilean Donan Kalesine trenle ulaşmak için; tren ağını kontrol ederek size en yakın tren istasyonundan binip, Dornie’ye 15 dakika sürüş mesafesinde bulunan Kyle of Lochalsh tren istasyonunda inmelisiniz.

Eilean Donan Kalesinde Görülecek Şeyler Nelerdir?

Eilean Donan Kalesi gerçek bir kartpostaldan kare görünümdedir. Taş bir köprü geçildikten sonra ulaşılan Eilean Donan Kalesi; bazı ilginç odaları, sergileri ile görülmeye değerdir.

Eilean Donan Kalesi ziyaret saatleri; her gün 1 Şubat – 24 Mart 10.00 – 16.00 ( Son Giriş 15:00 ); 25 Mart – 27 Ekim 10.00 – 18.00 ( Son Giriş 17:00 )‘ dir.

Kalenin içerisini gezdikten sonra, büyüleyici bir görünüşe sahip dış cephenin mutlaka fotoğraflarını çekmenizi öneririz.

Eilean Donan Kalesinin Yakınında Neler Var? Nerede Yemek Yenilir?

Eilean Donan Kalesini ziyaret ettikten sonra bölgeden ayrılmadan ziyaretçi merkezindeki kafeyi ziyaret ederek karnınızı doyurabilirsiniz. Barlar ise köyün içerisinde bulunmaktadır.

  • Hectors Plaice ve Bothy: Bölgedeki en iyi balık ve patates kızartması yiyebileceğiniz bir kafedir. Eğer Eilean Donan Kalesini ziyaret etmek için erken saatlerde geldiyseniz, kafede güzel bir kahvaltı da yapabilirsiniz.

Eilean Donan Kalesinin etrafında yürüyüş yapmayı da tercih edebilirsiniz, İskoç Yaylaları yürüyüş için en iyi alanlardan biridir. Eilean Donan Kalesi ziyaret edip buradan ayrılmadan önce hediyelik eşya dükkânlarına uğrayıp, kale ve İskoçya ile alakalı güzel hediyelik eşyalar alabilirsiniz.

Eilean Donan Kalesi ziyaretinizi tamamladıysanız, bölgedeki ana cazibe yerlerinden biri olan 20 dakika uzaklıkta yer alan Skye Adasıyla gezinize devam edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu