Yaşam

En Çok UNESCO Dünya Mirasına Sahip Ülkeler

UNESCO,Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO.), 1946 yılında, hukukun üstünlüğü için adalete daha fazla saygı göstermek amacıyla eğitim, bilim ve kültür yoluyla ülkeler arasında işbirliğini teşvik ederek barış ve güvenliğe katkıda bulunmak amacıyla kurulmuştur. Anlaşmada 21 ülkenin yer aldığı Dünya Mirası Listesi oluştururlar ve Dünya Miras Komitesi tarafından Dünya Mirasları listesi güncellenmektedir.

UNESCO Dünya Mirasına sahip olmanın Kültürel alanlarda altı kriter vardır:

  • Bir insanın yaratıcı dehasının şaheserini temsil eder.
  • İnsani değerlerin önemli bir değişimini sergiler.
  • Bir medeniyetin kültürel geleneğine özgü bir tanıklık eder.
  • Tarih boyunca mimari veya teknolojik bir topluluk olağanüstü bir örneğidir.
  • Geleneksel insan yerleşimi veya çevre ile etkileşimin olağanüstü bir örneğidir.
  • Somut olarak gelenekler, fikirler, inançlar ve evrensel öneme sahip eserler ile ilişkilidir.

Doğal alanlar için dört kriter vardır:

  • Üstün doğal fenomenleri veya olağanüstü doğal güzelliği olan alanları içerir.
  • Dünya tarihinin önemli aşamalarını temsil eden olağanüstü örneklere sahiptir.
  • Bitki ve hayvanların kara ve deniz topluluklarının evrimi ve gelişimindeki önemli devam eden ekolojik ve biyolojik süreçlerin olağanüstü bir örneğidir.
  • Biyolojik çeşitliliğin korunması için en önemli doğal yaşam alanlarını içerir.

 

En Çok UNESCO Dünya Mirası Alanına Sahip Ülkeler

 

Amerika Birleşik Devletleri

Amerika Birleşik Devletleri, çoğunlukla zengin tarih sayesinde çok sayıda kültürel alana sahiptir.  Taos Pueblo gibi yerler örneği dir. Aynı zamanda, Özgürlük Anıtı gibi, 19. ve 20. yüzyıllardan kalma bazı yerlere sahiptir. En önemlisi, ABD, büyüklüğü, çeşitli iklimleri ve milli parkları nedeniyle en doğal Dünya Mirası Alanlarından bazılarına sahiptir.

 

Rusya

Rusya’nın Kremlin Sarayı, Kızıl Meydan, Baykal Gölü, Altay Dağları, Saint Petersburg şehri gibi Rus İmparatorluğu’nun bir parçası olduğu zamanlardaki geçmişinden kalma birçok kültürel yerleri vardır.

 

Birleşik Krallık

Birleşik Krallık (İngiltere), geçmiş Roma işgalinden ve dünyayı kapsayan bir imparatorluk olarak kendi geçmişinden kültürel olarak önemli birçok yere sahiptir. Bunlardan bazıları Roma İmparatorluğu Sınırları ve Londra Kulesi’dir.

 

Hindistan

Birçok imparatorluğun ve hanedanın yükselişini gören ve Sihizm , Budizm ve Hinduizm de dahil olmak üzere birçok büyük dinlerin doğum yeri olarak hizmet veren , dünyadaki en eski uygarlıkların bazılarına ev sahipliği yapmıştır. Tac Mahal, Agra Kalesi, ve Güneş Tapınağı Elephanta Mağaraları gibi birçok doğal alana sahiptir .

 

Meksika

Geçmiş iki önemli uygarlığa ev sahipliği yapmıştır; Maya ve Aztekler , ayrıca Yeni Dünya’nın Avrupa’nın sömürgeleştirdiği en eski yerlerden bazıları. Hal böyle olunca Meksika doğal olarak bünyesinde bir çok tarihi eser ve antik şehri barındırıyor. Morelia, Puebla, Guanajuato, Xochimilco ve Teotihuacan şehirleri onlardan bazıları.

 

Almanya

Kutsal Roma İmparatorluğu ile Alman İmparatorluğu’nun merkezinde bulunan çok sayıda kültürel mekana sahiptir. Bazı kültürel eserleri  Wartburg Kalesi, Bremendeki belediye binası  ve Köln Katedrali’ni  bunlardan birkaçı.

 

Fransa

Roma döneminde ve güçlü Fransız İmparatorluğu ile güçlü hükümdarlarının yanı sıra, Frank aşiretlerine kadar uzanan uzun bir geçmişe sahiptir.  Notre Dame Katedrali ve Versay Sarayı gibi birçok kültürel mucizeye sahiptir.

 

ispanya

Almanya, Fransa ve Birleşik Krallık gibi İspanya’nın da Roma İmparatorluğu ile ilgili geçmiş bir geçmişi var ve kendi başına imparatorluğa sahip güçlü bir dünya. Lugo’daki Roma Surları ve Burgos Katedrali Poblet Manastırı, Santiago de Compostela, Anton Gaudi’nin Eserleri ,Palau de la Música Katalana ve Sant de Sant Pau ve  Barselona şehri dahil olmak üzere İspanya’daki bazı kültürel yerler.

 

 Çin

Dünyanın en eski uygarlıklarından birinin ve gelip giden birçok farklı hanedanın doğduğu yerdir .  Çin Seddi de dahil olmak üzere birçok farklı kültürel mekana ev sahipliği yapmaktadır . Çin’in de dev parklar ve karla örtülü dağlarla çevrili  birçok doğal yeri vardır.

 

İtalya

Rönesans’ın doğduğu yer olarak, dünyanın herhangi bir ülkesinde en fazla UNESCO Dünya Mirası listesine sahiptir . İtalya’daki kültürel mekanlardan bazıları Villa Romana del Casale ve Castel del Monte’dir. Pisa Kulesi başta olmak üzere, Venedik, Verona ve Siena gibi tarihi şehirleri ile birlikte İtalya dünyada en fazla turist çeken ülkelerin başında geliyor. Avrupa’nın en büyük aktif yanardağı Etna, Sicilya’nın doğu kıyısında yer alması ile  muazzam bir coğrafi güzelliğe sahiptir.

UNESCO Dünya Mirasına Sahip Ülkeler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu