Bilim

En Yüksekten Uçan Kuşlar

Bilindiği üzere;  göçmen kuşlar ve yırtıcı kuşlar çok yükseklerde uçarlar.  Örneğin;  Rüppell’in akbabası 37.000 fit yükseklikte uçmaktadır.

Peki,  Yüksekten Uçan Kuş Cinsleri Nelerdir?

 1-)Beyaz Leylek:  Beyaz leylek;  güneybatı Asya,  Avrupa,  kuzeybatı ve güney Afrika’da üremektedirler.  Bu kuş türü,  uzun mesafelerin bir göçmen kuşudur…   Özellikle Avrupa’dan kış aylarında Sahra altı Afrika, Güney Afrika ve Hint alt kıtasına seyahat ettikleri görülür.  Beyaz leylek,  göçler esnasında Akdeniz’den kaçarak bunun yerine Levant üzerinden dolanır.  Beyaz leylek,  dünyanın en yüksekten uçan kuşları arasında yer alıyor.  Göç ederken,  4.800 metrelik rakımlara ulaştığı görülür.

2-)Bar Kuyruklu Godwit:  Bar kuyruklu godwit,  Avrasya’nın tundra ve Arktik kıyılarında üreyerek;  Avrupa,  Afrika,  Asya’nın hatta Avustralya ve Yeni Zelanda’nın tropik ve ılıman habitatında yaşarlar.  Bar kuyruklu godwit kuşunun göçü dünyada ki kuş türleri arasında en uzun ve kesintisiz göç olması bakımından benzersizdir.  Ayrıca,  beslemeyi duraksamadan en uzun yolculuklarında dahi gerçekleştirerek rekor kırar.  Göç esnasında kuşun 6.000 m. Yüksekliğe kadar uçtuğu görülür.

3-)Yeşilbaş:   Damlayan bir türü olan yeşilbaş,  menzili hem Kuzey hem de Güney Yarım Küre’yi kapsadığından dolayı dağıtımı yaygındır.  Üreme aralığı,  kuzey kısımlarda ki kuşlar gibi göç davranışı gösterir.  Örneğin;  Kuzey Amerika’nın kuzey bölgelerinde yaşayan kuşlar güneye Meksika’ya,  daha güneyde Orta Amerika’ya ve Karayiplere göç ederler.  Mallards’ın 6.400 m. yüksekliğe kadar uçtuğu görülür.

4-)Andean Akbaba:  And Kondoru;  Güney Amerika And Dağları’nda yaşayan dünyada ki en büyük uçan kuşları arasında kabul edilir.  3.3 m. kanat açıklığına sahiptir.  Bu kuş türü ayrıca,  dünyanın en yüksek uçan kuşu olmakla birlikte havada 6.500 metreye kadar uçtuğu bilinir.

5-)Sakallı Akbaba:  Çok yırtıcı bir kuş olarak bilinen bu kuş türü;  Asya,  Afrika ve Avrupa’da ki dağlık bölgelerde yaşar.  Bu kuş türleri,  seyrek olarak dağılmış olsalar da Himalayalar,  Alpler,  Pireneler,  Zagros Dağları,  Altay Dağları ve Eski Dünya’da ki diğer dağ sıralarında görülürler.  Sakallı Akbabalar, yüksek rakımlı bölgelerde yaşarlar.  Nadiren de 1000m ve altı rakımlarda tespit edilirler.  Bu yüksek uçan kuşlar,  7300 metreye kadar yüksekliklerde uçtukları kaydedilmiştir.

6-)Alpin Öksürüğü:  Bu kuş türü karga ailesine mensuptur.  Alpin öksürüğü kuşları;  Avrupa,  Kuzey Afrika ve Asya olmak üzere buraların yüksek dağlarında ürerler.  Bu kuşların yumurtaları,  kuşun bulunduğu yüksek rakımlı ince atmosferlerde oksijen eksikliğinden dolayı tolere edecek şekilde iyi adapte edilmiştir.  Raporlar,  en yüksek olan Everest Dağı’ da dahil olmak üzere uzun Himalaya zirveleri üzerinde uçarak 8.000 m. yükseklikte alpin öksürük görmek mümkün olur.

7-)Ötücü Kuğu:  Yaşam için eşleşen güzel kuşlar arasında yer alırlar.  Bu kuş türleri;  Avrupa ve Asya’da ki sulak alanlarda yaşarlar.  Subarktik Avrasya’da üreyip kış boyunca güney Avrupa’ya ve Doğu Asya’ya ve bazen de Hindistan alt kıtalarına göç ederler.  Bu kuş türlerinin göçleri,  çeşitli sinyalleme hareketleri kullanarak birbiriyle iletişim kurup kuşlarla yüksek derecede koordine edilirler.  Bir radar rekoru,  Kuzey İrlanda üzerinden 8.200 m. hızla uçan bu kuşların bir sürüsünü gösterir.

8-)Bar Başlı Kaz:  Bu kuş türü;  Asya’nın göl kenarında kısa otlarla beslenen yüksek irtifa göllerinde yaşar.  Bu kuşlar,  benzersiz bir göç modeli sergilerler.  Tibet,  Moğolistan,  Rusya ve Kazakistan’ın dağlık bölgelerinde Himalayalar boyunca kışın Hint alt kıtasına göç ederler.  Bu kuşlar,  Makalu Dağı’nın 8481 metreden fazla yükseklerde hatta Everest Dağı’nın çok üzerinde görüldüğüne dair raporlar mevcuttur.

9-)Ortak Vinç:  Avrupa ve Asya kuzey bölgelerinde ürerler.  Bazı nüfuslar Güney Avrupa,  Hint Yarımadası ve Doğu Asya’nın bazı bölgelerinde kış olmasına rağmen ağırlıklı olarak Kuzey Afrika’da yaşarlar.  Raporlara göre,  ortak vinç Himalayar’ı geçerken 10.000m. rakımda uçar.  Bu kuşlar,  çok yükseklerde uçtuklarından dolayı yırtıcı kartallardan kaçmaları daha kolay olur.

10-)Rüppell’in Kızıl Akbabası:  Dünya’nın en yüksek uçan kuşudur diyebiliriz.  11.300 metre yükseklikte uçtuğu görülür.  Bu akbaba türü,  Orta Afrika’nın Sahel bölgesinde bulunur.  Ne yazık ki bu kuş türünün nesli her geçen azalmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu