Yaşam

Enginarın Sağlığa Yararları Ve Tüketimi

Enginar Tüketiminin Faydaları Nelerdir?

Vücuda pek çok yararlı özelliği olduğu için, enginar tüketimi, bazı durumlarda belirtilir:

Hastalık Tedavisi

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli hastalıkların tedavisinde ve bunlarla mücadelede yardımcı olabilir:

 • anemi;
 • pnömoni;
 • Ateş ve öksürük;
 • romatizma;
 • Karaciğer problemleri;
 • hemoroidler;
 • kovanlar;
 • Yüksek kolesterol

Bağırsakların İşleyişi

Enginar su ve lif bakımından zengindir ; bu da bağırsak fonksiyonunu uyararak kabızlığı önler.

Kilo Kaybı

Diüretik, müshil ve antioksidan özellikleri sayesinde enginar, kilo verme sürecinde mükemmel bir müttefik olabilir. Vücuttaki sıvıların ve toksinlerin atılmasına yardımcı olur, kilo vermeyi ve sağlıklı bir vücut almayı kolaylaştırır.

Bununla birlikte, bitkinin mucizeler oluşturmadığını ve sağlıklı ve etkili bir kilo kaybı sağlamak için iyi bir diyet yapmalı ve düzenli fiziksel aktiviteler uygulamanız gerektiğini hatırlamalıyız.

Vitamin

Bitki, tüm vücuda yararlar sunan birkaç vitamin bakımından zengindir. Bunlar şunları içerir:

 • C vitamini;
 • Vitaminler B1 ve B3;
 • K vitamini

Ayrıca beta karoten, flavonoidler ve diğerleri gibi besinlere de sahiptir.

Güzellik Bakımı

Yine de, enginar tüketmenin yararlarından biri bitkinin güzelliğine katkıda bulunması, saç ve tırnakların daha güzel ve sağlıklı kalmasıdır.

Enginar Nasıl Tüketilir

Enginarların birçok fayda sağlayabileceğini görebilirsiniz, ancak bunları tüketmenin doğru yolunu da bilmeniz gerekir.

Bitkiyi diğer yapraklarla birlikte salatalarda da yiyebilirsiniz . Bu, bitkideki tüm besinleri kullanmak için mükemmel bir yoldur, çünkü pişirme işleminde bazı özelliklerini kaybedebilir.

 

Yine de, çeşitli tariflerde pişmiş enginar tüketmek mümkündür . Diğer bir seçenek ise yaprakları ile bir çay yapmaktır . Vücudun tüm besinleri emmesini ve sunulan tüm avantajlardan yararlanmasını sağlamak için günlük olarak yaklaşık 1 litre almanız önerilir.

Ne yazık ki, pazarda enginar bulmak kolay ya da yaygın değildir ve ne zaman pahalı olabilir . Tadı veya dokusunu satın almak ya da sevmemek için taze bulamazsanız, kapsüllerde enginar bulabilirsiniz . Bu sürüm, pratiklik için ağırlıklı olarak kilo verme sürecinde olanlar tarafından kullanılır. Ancak, optimal miktarı ve ne kadar zaman alacağını bilmek için doktor tavsiyesi almanız gerekir. Bu size mükemmel sonuçlar verecektir ve örneğin bitkiye aşırı ısınmanın yan etkilerini riske atmazsınız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Ben enginarın soyulup atılan yapraklarını alıyorum. Eşim onları iyice yıkadıktan sonra azar azar ayırıp( hazır poşet çay şeklinde) derin dondurucuda saklıyor, çayımızın suyuna katıyor.Şuna dikkat etmelisiniz: Çayınız demlendikten sonra ocağın üstünden almadan 5 dk önce bir tutam enginar yaprağını kaynatmadan çayın suyuna atın sonrada afiyetle için. . . Bu sayede vitamini kaybolmuyor. Acayip yararı var şiddetle tavsiye ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu