Biyografi

Eşref Armağan Kimdir?

Eşref Armağan, 1953 yılında İstanbul’un Fatih ilçesinde görme engelli olarak Dünya’ya gelmiş Türk ressamdır.  Hiçbir öğrenip görmemiş yazmayı kendisi öğrenmiştir. Çocukluğu babasının dükkânında baca boruları keserek ona yardım etmekle geçmiştir.

Eşref Armağan, 6 yaşındayken kara kalem ile ilk çizgilerini çizip, 18 yaşında ise önce parmaklarıyla kâğıt üzerinde sonrasında kartona yağlı boya ile resim yapmaya başlamıştır. Gözleri doğuştan görmediği halde cisimleri elleriyle algılayıp, onlara doğadaki renk ve şekillerine uygun bir şekilde resmedebiliyor.

Eşref Armağanın Başarıları

The Colors of Darkness isimli ödüllü belgesele konu olmuştur. Ayrıca Eşref Armağan’dan Real Super Humans isimli belgeselde de aynı şekilde detaylı olarak bahsedilmiştir. Hiç görmediği nesneleri dokunduktan sonra resmedebilme yeteneğine sahip olan

Eşref Armağanın beyin fonksiyonlarını Harvard Üniversitesi nöroloji bilim dalından profesörler incelemişlerdir. Yapılan incelemelere göre; Eşref Armağan’ın bir nesneye değdiği zaman beyinde yer alan, cisimlerin algılanmasıyla ilgili olan bölümün harekete geçtiğine görmüşlerdir.

Eşref Armağan, ünlü İngiliz bilim dergisi New Scientist’teki bir makaleye konu olmuştur. 1994 yılında, daha önce Türkiye’de evlenmiş Amerikalı bir kadın ile tanışır. Bu kadının adı Joan Eröncel’dir.  Joan, Eşref Armağanın, eserlerinin mükemmelliği karşısında hayran kalır ve Eşref Armağanın daha fazla tanınması için internet dünyasında ve diğer tüm platformlar aracılığıyla ona yardım eder.

Eşref Armağanın eserleri hem Türkiye çapında hem de yurt dışındaki çeşitli yerlerdeki sergilerde yer almıştır. Youtube üzerinde kanalı da bulunan Eşref Armağan, eserlerini popüler kanallar üzerinden duyurmaya devam etmektedir. Eşref Armağan yaşamını Ankara ilinde kendisi gibi görme engelli eşiyle beraber sürdürmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu