Tarih

Fareli Köyün Kavalcısı’nın Gerçek Hikayesi

Fareli Köyün Kavalcısı’nın hikayesi okumamış olsak bile adını duymuşuzdur. Aslen Hameln’in Çocukları’ olarak adlandırılan Fareli Köyün Kavalcısı, 1812’de Grimm kardeşler Jacob ve Wilhelm tarafından yazılan Çocuk ve Ev kitabından bir hikaye dir.

Peki bu hikayenin çoğumuzun bilmediği, bir tarihinin ve 1284’te Almanya’nın kasabası olan Hamelin’de gerçekleşen gerçek bir hikaye olması dır.

1284 yılında, o dönemde Almanya’nın Saksonya kentinde Weser nehrinde müreffeh bir liman olan Hamelin’de aşırı derece bir fare sorunu vardı. Değirmenlerde öğütülmüş ve fırınlarda ekmek ve kek haline getirilmiş mısır ve buğdayla dolu depolara fareler her gün gelerek tüm mısır ve buğdayı, ekmek ve kekleri yediler. şehirde insanların yaşam adeta bir kabusa döndün ve belediye başkanı kenti farelerden temizleyebilecek herkese bin altın ödülünü açıkladı.

Ertesi gün şehir dışından tuaf giysili bir adam (Pied Piper) şehre geldi ve kendisini bir fare avcısı olarak tanıttı ve belediye başkanın bin altın ödülüne karşılık şehri tüm farelerden kurtarma sözü verdi.

Gizemi adam cebinden bir flüt cıkardı ve bir melodi çalmaya başladı. Kasaba halkı hayretler içinde kaval çalan adamı izlerken melodiyi duyan şehirdeki bütün  fareler, bulundukları yerden çıkarak Pied Piper ‘i takip etmeye başladı. Fareler Piper’i Wese nehrine kadar  takip ettiler ve birer birer suya atlayarak öldüler.

Piper ödülünü almak için geri döner ve Kasaba halkı, piperin fareler kasabasını ne kadar kolay kurtardığını gördükleri için belediye başkanı kendisine teklif ettiği  miktardan dolayı pişman oldu ve kendisine 50 guild verdi. Bu duruma öfkelenen kavalcı Piper tekrardan gelip intikam almaya yemin etti.

Birkaç gün sonra Pied Piper tekrar geri döndü ve cebinden gene flütünü çıkarttı ve bu sefer daha farklı bir melodi çalmaya başladı ve kasabanın tüm çocukları koşarak onu yakındaki dağa kadar takip ederek kayboldular ve çocuklar bir daha hiç görülmediler.

Yıllar boyunca ileri sürülen teorileri,  kasabanın çocuklarının çoğunun o yıl doğal sebeplerden öldüğü; veya muhtemelen yakındaki nehirde boğulmuş; veya bir heyelanda öldüklerini açıkladılar.

Yıllardır Pied Piper efsanesi nesiller boyu Brothers Grimm’in anlatımı ile nesiller boyu canlı tutulmuştur. Ancak hikayenin bir kurgu olmaması 26 haziran 1284’te bir kasabada yaşanan travmatik bir olayın yaşandığının kanıtları var.

Fareli Köyün Kavalcısı’nın en eski resmi Hamelin’deki Market Kilisesi’nin cam penceresine kopyalanmıştır. Masalın gerçek hikayesi sonraki yüzyıllarda ortaya çıkmaya başladı ve hikaye hiç değiştrilmeden  aynı kaldı.

Kaynak:

1- https://theportalist.com/the-chilling-true-story-behind-the-pied-piper-of-hamelin

2- https://www.amusingplanet.com/2018/12/the-true-story-behind-pied-piper-of.html

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu