Bilim

Fiber Optik İnternet Nedir? Türleri ve Avantajları Nelerdir?

Fiber bağlantı, bilgisayarınıza veri göndermek için ışık sinyallerini kullanan fiber optik kablolardan meydana gelir. Daha yeni bir teknoloji olan fiber optik internet, hız ve güvenilirlik açısından DSL ve kablolu interneti çok geride bırakıyor.

Fiber optik internet, bakır kabloların yerine fiber optik kabloların kullanıldığı teknolojidir. Fiber optik kablolar, lazerler ve ışık sinyalleri sayesinde verileri ileri geri gönderirler. Fiber optik kablolar, insan saçı teli kadardır ve hepsi bir araya getirildiklerinde, diğer ortamlardan daha uzun mesafelerde ve daha hızlı bir şekilde daha fazla veri iletebilirler. Fiber optik internet sayesinde; evler ve işletmelerde bulunan akıllı cihazlar internete çok daha hızlı bir şekilde erişebilirler. Özetle, fiber optik internet, normal kablolu internetten 20 kat, DSL bağlantılı internetten 80 kat daha hızlıdır. Eğer bölgenizde fiber optik internet hizmeti bulunuyorsa biraz daha fazla ödeme yaparak, daha hızlı bir internete sahip olmak doğru bir seçimdir.

Bir fiber optik kablo, plastik bir kasa içinde birkaç ila yüzlerce optik fiber içerir. Optik kablolar veya fiber optik kablolar olarak da bilinen bu kablolar, veri sinyallerini ışık şeklinde aktarır ve geleneksel elektrik kablolarında kullanılanlardan çok daha hızlı yüzlerce kilometre yol alır. Fiber optik kablolar metalik olmadığı için, iletim hızını azaltabilecek elektromanyetik parazitlerden (yani hava koşullarından) etkilenmezler. Fiber kablolar ayrıca akım taşımadıklarından daha güvenlidir ve bu nedenle kıvılcım oluşturamazlar.

Fiber Optik İnternet Türleri

Fiber internet üç tipte gelir ve eve fiber (FTTH) en iyisidir. Üç tür fiber internet vardır ve hepsi eşit değildir. Fiber optik internet türlerini inceleyelim.

 • Eve veya tesislere fiber (FTTH veya FTTP): Fiber internet bağlantınızın doğrudan evinize gittiği anlamına gelir. Evinize bir fiber bağlantı alacak şekilde kurulmamışsa, ISP’nizin delik açmasına ve hatta yakınlarda kazmasına ihtiyacınız olabilir. Bu, fiber bağlantıların temelini oluşturur.
 • Kabine kadar fiber (FTTC): Fiber bağlantınızın direkt olarak evinize değil, en yakın direğe veya elektrik kutusuna gittiği anlamına gelir. Bundan sonra, koaksiyel kablolar kabinden, evinize sinyal gönderecektir. Bu, bağlantınızın kısmen fiber optik kablolardan, kısmen bakır tellerden oluştuğu anlamına gelir.
 • Düğüme veya komşuluğa fiber (FTTN): Düğümün bir mil yarıçapındaki yüzlerce müşteriye fiber bağlantı sağlar. Düğümden evinize kalan bağlantı, genellikle mevcut telefon veya kablo hatlarını kullanan bir DSL hattıdır. FTTN fiber internet için işlerin zorlaştığı yer burasıdır. Düğümden ne kadar uzakta yaşarsanız, evinize ulaşmak için DSL hattının o kadar uzun olması gerekir ve hat ne kadar uzun olursa, o kadar fazla zayıflama ve bozulma olur. Bu da internetin yavaşlamasına neden olur. FTTN ile düğümden eve giden DSL bağlantısı, genel bağlantıda bir darboğaz anlamına geliyor.

Fiber Optik İnternetin Avantajları

Daha yüksek bant genişliği ve daha hızlı bağlantılara yönelik artan talebin etkisiyle, fiber optik iletim giderek daha yaygın hale geliyor. Fiber optik internetin faydalarını inceleyelim.

 1. Daha Hızlı

Fiber optik internet hızı 1 Gbps’dir. Bu, çoğumuzun şimdi bildiği 50 ila 100 Mbps kablodan 10 ila 20 kat daha hızlı. Somut bir fiber optik ve kablolu internet hızı karşılaştırması için aşağıdaki listeye bakın. Fiber optik ve kablolu internet üzerinden 2 saatlik bir film indirmenin ne kadar sürdüğünü gösterir.

2 saatlik bir HD film indirme zamanı:

 • Fiber optik internet hızı 1 Gbps: 40 saniye
 • Kablo internet hızı 100 Mbps: 7 dakika
 • DSL hızı 25 Mbps: 30 dakika
 • 4G LTE hızı 35 Mbps: 25 dakika
 • 5G internet hızı 10 Gbps: 4 saniye
 1. Daha Büyük Bant Genişliği

Başka hiçbir kablo tabanlı veri iletim ortamı, fiber optiklerle aynı bant genişliğini sunmaz. Yani fiber kabloların birim zamanda ilettiği veri hacmi bakır kablolardan çok daha fazladır.

Bir filmi 3 dakikada indirip, 3 saatte yüklediğimiz olmuştur, bu, kablolu internet türlerinden aşina olduğumuz bir durumdur. Bu durum biz kullanıcıların çok dikkatini çeken bir durum değildir çünkü hepimiz yüklemeden çok indirme işlemi yapıyoruz. Bu nedenle internet sağlayıcıları bant genişliğinin çoğunu indirmelere vermektedirler.

Fiber optik internetin faydalarından biri de tam da bu konuda ortaya çıkmaktadır. Çünkü fiber optik internet ile yavaş yükleme süreleri ortadan kalkar. Sistemi aşırı yükleme endişesi olmadığı için, fiber optik internet sağlayıcıları hem yüklemelere hem de indirmelere eşit oranda zaman ayırabilir. Bu, fiber optik internet hizmetiyle dosya paylaşmayı ve evden çalışmayı kolaylaştırır.

 1. Uzun Mesafelerde Daha Fazla Menzil

Fiber optik iletimde, optik kablolar, sinyallerin bakır kablolardan daha uzun bir mesafeye iletilmesine izin veren düşük güç kaybı sağlayabilir.

 1. Daha Az Elektromanyetik Parazit

Fiber, elektromanyetik parazite karşı çok daha dayanıklıdır, bu da neredeyse gürültüsüz iletim anlamına gelir.

 1. Yüksek Güvenlik

Fiber optik iletişim pazarının büyümesi, temel olarak veri güvenliği endişeleri ve alternatif hammadde kullanımı konusundaki artan farkındalıktan kaynaklanmaktadır. Fiber optik iletimde veriler veya sinyaller ışık yoluyla iletilir. Bu nedenle, iletilen verileri algılamanın bir yolu yoktur, bu da mutlak bilgi güvenliğini garanti eder.

Fiber optik internet hizmetinden ve 5G’den daha hızlı bağlantılar sadece eğlence için değil, Dünyamızı daha güvenli bir yer yapacaklar. Daha güçlü bir ulusal ağ kurulması, kamu güvenliğinin iyileştirilmesi açısından oldukça fayda sağlar.

Fiber optik internetin avantajlarından biri de ilk müdahale ekipleri hayat kurtarmalarına yardımcı olmasıdır. Ses, veri ve video elde etmek için daha hızlı ve daha güvenilir internete ağının kurulması, acil servislere daha derin erişim sağlar. Ayrıca afet zamanlarında daha güvenilir bildirimler oluşturulmasını sağlar.

 1. Küçük Çap

Fiber optik kablo çok küçük bir çapa sahiptir. Fiber optik kablolar, bakır koaksiyel kablolardan 2mm kadar daha küçük olabilir.

 1. Daha Hafif

Fiber optik kablolar cam veya plastikten yapılır ve bakır kablolardan daha incedir. Bu onları daha hafif ve kurulumu daha kolay hâle getirir.

Fiber Optik İnternetin Dezavantajları

Fiber optik internetin avantajları oldukça fazla olsa da birkaç tane dezavantajı da vardır. Fiber optik internetin dezavantajlarına göz atalım.

 1. Erişim

Fiber optik internetin en büyük dezavantajı, bu teknolojiye ulaşmaktadır. Fiber optik internetin geniş kapsamaya sahip olduğunu yerler genelde büyük şehirlerdir. Gelişmiş yerlerin dışındaki hâlâ birçok noktada bakır kablo üzerinden iletimi olan internet bağlantı türleri mevcuttur.

 1. Yavaş Büyüme Oranları

Fiber optik internetin dezavantajlarından bir diğeri de yavaş büyüme oranına sahip olmasıdır. Bunun ana nedeni 5G kablosuz internet teknolojisinin geliştirilmesiyle, ülkelerin geri kalanında fiber optik internet kurulmasının yavaşlamasıdır.

5G teknolojisinin kablolar olmadan 10 kat daha fazla hız sağlayacak olması, 5G’nin daha hızlı yayılmasına neden oldu. Bu yüzden birçok yerdeki fiber optik internet planlamaları yavaşladı veya iptal edildi.

 1. Yüksek Fiyat

Fiber optik internetin dezavantajlarından sonuncusu da fiyatlarının daha yüksek olmasıdır. Fiber optik maliyetleri, yeni alt yapı kurma maliyeti nedeniyle yüksek olmaktadır. Bu maliyette ister istemez tarife fiyatlarına yansıdığı için kullanıcıları etkilemektedir.

Son zamanlarda bu fiyatlar, fiber optik internetin ilk çıkışındaki fiyatlarına göre daha düşük olsa da, DSL bağlantı türüne göre hâlâ biraz pahalı durumdadır. Yine de fiber optik internet avantajlarından en önemlisi olan hız avantajını göz önünde bulundurduğumuzda, buna değeceğini düşünüyoruz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu