Şehirler

Finlandiya’nın Güzel Şehri Helsinki

Dünyada yaşanacak en iyi şehir hangisi? Yaşam kalitesine göre dünyanın en iyi 25 şehri hakkında her yıl bir anket yayınlayan İngiliz dergisi Monocle’a göre cevap açık. Finlandiya’nın başkenti Helsinki, beşinci sıradaki üç yılın ardından, Zürih ve Kopenhag’dan sonra sırasıyla ikinci ve üçüncü sırada yer alıyor.

Helsinki, Finlandiya’nın başkentidir. 1550 yılında kurulan “ Baltık’ın Kızı “ olarak anılan şehir, Rusya çarları tarafından minyatür St. Petersburg çizgisinde inşa edildiği, 1812’den beri Finlandiya’nın başkenti olmuştur. Finlandiya, 1917’ye kadar bağımsız hale gelmedi, ancak Helsinki, İsveç kralı Gustav Vasa tarafından kurulduğu 16. yüzyıldan beri varlığını sürdürüyor. Bugün başkent, dünyadaki en yüksek İnsani Gelişme Endeksine sahip ülkelerden birine açılan kapıdır.

Derginin Helsinki’ye “en yaşanabilir şehir” unvanını vermesinin nedenlerinden biri, nüfusunun küçük olması. İnsanların birbirine bağlı göründüğü ve trafiğin veya kalabalığın olmadığı birleşik bir topluluktur.

Finlandiya, Üniter Cumhuriyet ( Yarı başkanlık ) sistemiyle yönetilmektedir. Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, başbakanı Sanna Marin ‘dir. Finlandiya’nın para birimi Euro ( € ) ‘dur. Resmi dili %89.33 Fince, % 5.34 İsveççedir, tanınan bölgesel dil Laponca’dır.

Günümüzde Helsinki, küçük bir kasaba hissini korurken, uluslararası bir metropol hissiyle de ilgi çekmektedir. İsveççe Helsingfors olarak da bilinen Finlandiya’nın başkentini ziyaret etmek için en iyi zaman; Finlerin paltolarını çıkarıp, güneşin tadını çıkarmak için açık hava barlarına ve kafelere akın ettiği yaz mevsimidir.

Helsinki’nin şimdiki nüfusu; 631.695’dir, ama komşu idari alanlar olan Espoo ve Vantaa’daki nüfusta dâhil edildiğinde, 1.3 milyonluk bir nüfusa ulaşmaktadır.

Helsinki’ye Nasıl Gidilir?

Helsinki, 1550 yılında İsveç Kralı Gustav Vasa tarafından, o zamanlar Danimarka sınırları içerisinde yer alan Estonya’nın güneyindeki Tallinn ile rekabet etmek için bir ticaret merkezi olarak kurulmuştu.

Helsinki, denizden ikliminden ziyade önemli ölçüde ılımlı bir karasal iklime sahiptir, İskandinavya’nın en soğuk şehri ve Avrupa’nın en soğuk şehirlerin arasında yer alır.

Finlandiya’nın en kültürlü şehri olan Helsinki’yi her yıl binlerce turist ziyaret etmektedir. Merak edilen gözde şehirlerden biri olan Helsinki’ye nasıl gidilir? Biraz bahsedelim.

Tüm yurt dışı ve yurt içi uçuşlar, Helsinki merkezinin 18 kilometre kuzeyinde bulunan Vantaa’daki, modern Helsinki – Vantaa Uluslararası Havalimanı üzerinden gerçekleşir. Özellikle İskandinavya yaz tatillerinde kalabalıklaşan havaalanından Helsinki şehir merkezine birçok toplu taşıma aracılığıyla ulaşmak mümkündür.

 • Helsinki’ye nasıl gidilir? Sorusu şehri merak edenler tarafından en çok sorulan sorular arasındadır. Havaalanından Helsinki’ye ulaşmak için Temmuz 2015’te ring – ray bağlantısı açılmıştır. I – trenleri doğuya, P – trenleri havaalanından batıya doğru giden trenleri temsil etmektedir. Her on dakikada bir çalışan tren seferleri, geceleri daha sınırlıdır. Yaklaşık 30 dakika süren bir tren yolculuğuyla, havaalanından Helsinki şehir merkezine ulaşmanız mümkündür.
 • Helsinki – Vantaa Uluslararası Havalimanından, otobüs ile Helsinki’nin merkezine ulaşmanız mümkündür. Yerleşim bölgelerinin içerisinden geçen otobüsler, biraz zaman alması nedeniyle pek tercih edilmiyor. Yine de havaalanından otobüs ile Helsinki şehir merkezine ulaşmak isterseniz 50 dakika ila 1 saat arasında değişen bir yolculuk yapacağınızı bilmenizi isteriz. Intermodal Journey Planner toplu taşıma araçlarıyla Helsinki’de dolaşmanız mümkündür.

panorama helsinki

Helsinki’de Gezilecek Yerler

Deniz ve uçsuz bucaksız takımadalarla çevrili Helsinki, şehir ve doğa arasındaki diyaloğun en üst seviyeye çıktığı yaz aylarında gezilmesi gereken turistik bir şehirdir. Klasik Helsinki’nin turistik yerleri, eklektik bir dizi kilise ve çok çeşitli müzelerle bölünebilir. Tarihi yerlerin dışında bir kıyı şeridi üzerinden, Helsinki’de bir sahil gezintisinde bulunabilirsiniz.

 • Seurasaari Açık Hava Müzesi: Ülkenin dört bir yanından gelenlerin ziyaret ettiği bu yerde; yürüyüş yolları, otantik eski Fin evleri vardır. Merkezin kuzeyinde yer alan hoş küçük bir adadan bulunan bu yerde, rehberle yardımıyla geleneksek kıyafetleri, en sanatları görebilir aynı zamanda küçük bir tepenin üzerindeki restoranlarda bir şeyler yiyebilirsiniz.
 • Pihlajasaari: Turistlerin pek tercih etmediği fakat Helsinkililer tarafından çok tercih edilen popüler yazlık bir yerdir. Bu ada yer alan, kumlu plajlardan yüzebilir, soğuk bira ve elma şarabı içerek vakit geçirebilirsiniz.
 • Korkeasaari: Helsinki Hayvanat Bahçesi ile tanınan ve yaklaşık 200 hayvan türünün bulunduğu bu adaya Hakaniemi ve Pazar Meydanı’ndan 15 dakikalık feribot yolculuğunu da ulaşabilir ve birçok hayvanı görebilirsiniz.
 • Vallisaari: Mayıs 2016’da halka açılan bu ada, Suomenlinna’nın yanında yer alan eski bir kale adasıdır. Burayı ziyaret ederek surları ve doğayı keşfedebilirsiniz. Pazar Meydanı’ndan feribotla ulaşım, 20 – 30 dakika kadar sürmektedir.
 • Eski Helsinki Kilisesi ( Helsingin vanha kirkko ): Carl Ludvig Engel tarafından tasarlanan ve 1824 ile 1826 yılları arasında inşa edilen, Helsinki’nin merkezindeki mevcut en eski kilise
 • Ateneum Sanat Müzesi: Ateneum, ulusal olarak en önemli sanat müzesi olarak kabul edilir ve Finlandiya’daki en büyük resim ve heykel koleksiyonuna sahiptir. Bu müzede; büyük Fin sanatçılarının eserleri yer alır. Eserler, ulusal destan Kalevala’nın ünlü yorumlarını içerir.

Helsinki’de Ne Yenilir? Ne İçilir?

Helsinki, Finlandiya’daki en iyi kozmopolit restoranlara sahiptir. Finlandiya’nın denize bakan bir ülke olması, ekmekten çorbaya kadar hemen hemen her yemeklerinde balık tercih etmelerini sağlamaktadır. Balıkla aranız iyiyse balık cennetine düştünüz diyebiliriz.

 • Finlandiya’nın geleneksel yemeklerinden biri olan Somon Çorbasını ( Lohikeitto ) adıyla Helsinki’de yemeniz mümkündür. Ana malzemesi somon balığı olan bu çorba; patates, havuç, defne yaprağı ve dereotuyla servis edilir.
 • Finlandiya bizlerin yediği ekmek arası balık kültürüne, Kalakukko adıyla farklı bir bakış açısı getirmiş durumda, hamurun içerisine; balık ve sebzeler doldurularak iç yapıldıktan sonra fırında pişirerek, balıklı ekmek elde ediliyor. Yolunuz Helsinki’ye düşerse, Finlandiya geleneksel lezzetlerinde olan bu ekmeği denemenizi tavsiye ederiz.

Helsinki’de Nerede Yemek Yenir?

Finlandiya geleneksel mutfağına ait yemekler, Helsinki’de birçok restoranda yemek mümkün, genel anlamda balık yemeklerini tercih eden yerel halk dışındaki turistler Helsinki’ye geldiklerin kendilerine uygun lezzetler arayabiliyorlar. Helsinki’de nerede yemek yenir? Sorusu yabancı turistler tarafından cevabı merak edilen sorulardan biri. Helsinki’de nerede yemek yenir? Birlikte inceleyelim.

 • Event Arena Bank: Finlandiyalılar dışarıda yemek yemek için genelde öğle vakitlerini tercih eder. Özellikle öğle yemeği saatini geçirmek için ferah ve aydınlık bir ortam sunan bu öğle yemeği restoranında; İskandinav tarzı yemeklerin dışında, Akdeniz ve Asya lezzetlerini de bulabilirsiniz.
 • Chilli: Ucuz kebap, shawarma ( şavurma olarak bilinen, Arap ve Levant mutfağına özgür bir kebap türü; koyun, keçi, tavuk, hindi, sığır etiyle yapılır ) ve falafel yiyebileceğiniz bir restorandır.
 • Sky Express: Şehir merkezine yakın bir pizza restorandır. Nispeten küçük ancak hızlı servislerin bulunduğu bu yerde, çeşitli pizzaları yiyebilirsiniz.
 • Pasta La Vista: Seçeceğiniz soslarla birlikte makarna servisi yapılan bu restoranda, vejeteryan yemek seçenekleri de mevcuttur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu