Yaşam

Geri Dönüşüm Nedir? Geri Dönüşümün Önemi

Potansiyel atık malzemelerin yeni ürünlere geri dönüştürülmesi, taze hammadde tüketiminin azaltılması, enerji kullanımının azaltılması (yakılarak) Kullanılmayan saf ürünlere kıyasla konvansiyonel atıkların ve gresin bertarafı ihtiyacını azaltmak için su kirliliği (atık depolama alanlarından) Ev gazı emisyonunu azaltmak için geri dönüşüm, yeni malzemelerin yeni ürünlere işlenmesi sürecini içerir. Geri dönüşüm, modern atıkların azaltılmasında birincil bileşen ve atıkların azaltılması, yeniden kullanılması, geri dönüştürülmesi geleneğinin üçüncü bileşenidir.

Birçok cam, kağıt, metal, plastik, kumaş, geri dönüştürülebilir malzeme, Ve elektronik. Her ne kadar gerçekte benzer olsa da, genellikle kompostlama veya gıda (olgun tahıl) ve bahçe atığı gibi diğer yeniden kullanım gibi biyolojik deformitelerin atığı ile geri dönüşüm için uygun görülmemektedir.

Geri dönüştürülebilir malzemeler bir toplama evine getirilir veya toplama alanından alınır, daha sonra yeni malzemeler üretmek için ayrılır, temizlenir ve yeniden verilir. Gerçek anlamda, malzemenin geri dönüşümü aynı malzemenin taze bir tedarikini sağlayacaktır,

örneğin kullanılmış kağıt daha fazla kağıt üretecek veya kullanılan köpük polistiren daha fazla polistiren üretecektir. Bununla birlikte, bazen zor veya oldukça pahalı hale gelir (aynı ürünü diğer hammaddelerden veya diğer kaynaklardan üretmekle karşılaştırıldığında), Bu nedenle, birçok ürünün veya malzemenin geri dönüşümü, diğer malzemelerin (kağıt levha yapımı gibi) üretilmesini içerir, bunun yerine kendi başlarına tekrar kullanılır.

Çevreyi korumak ve evrensel karbon emisyonlarını azaltmak için harika bir yoldur. Geri dönüşüm, ek kaynaklara ihtiyaç duymadan topluma çok daha faydalı ürünler sunmanın yanı sıra çevreyi korumaya da yardımcı olur. Önemi birçok yönden görülebilir. Kamuoyunun önemi hakkında gönülden katkıda bulunabilmeleri için önemini eğitmek gerekir.

Geri Dönüşüm Neden Önemli?

Geri dönüşüm aşağıdaki nedenlerle yardımcı olabilir:

 • Geri Dönüşüm Dünyayı Kurtarır – Bir ürünün geri dönüştürülmesi çevrenin korunmasına yardımcı olabilir. Örneğin kağıt geri dönüşümü, daha fazla ağaç kesmeden kağıt üretimine neden olabilir.
 • Geri dönüşüm enerji tasarrufu sağlar – Aynı ürünün geri dönüştürülmesi, malzemeden yeni bir ürün oluşturmaktan daha az enerji gerektirir. Örneğin, yeni bir alüminyum ürün yapmak çok fazla enerji gerektirir. Böylece eski bir alüminyumun geri dönüşümü ile metali tekrar kullanabilir ve çevrenin korunmasına yardımcı olan büyük enerji harcamaktan kaçınabiliriz.
 • Geri dönüşüm, küresel ısınmanın azaltılmasına ve kirliliğin azaltılmasına yardımcı olur – geri dönüşümün temel faydalarından biri enerji tasarruflarıdır. Enerji tasarrufu, emisyonun yayılması durumunda atmosfere çok zararlı olan karbon veya sera gazı emisyonlarının azalmasıyla sonuçlanır, bu da enerji üretiminin oluşturduğu bir yan üründür.
 • Düzenli depolama alanlarında geri dönüşüm atık ürünü azaltır – geri dönüştürülemeyen atık genellikle düzenli depolama alanlarına atılır. Buradaki atık çürümeye, çürümeye veya ayrışmaya bırakılır ve tamamen ayrışması yıllar alabilir. Düzenli depolama alanlarına giderek daha fazla atık gönderiliyor ve gelecekte düzenli depolama alanlarına gönderilmek yerine geri dönüştürülmüyorsa, düzenli depolama alanlarımız evlerin hemen arkasında olabilir.
 • Geri dönüşüm paradan tasarruf etmenize yardımcı olur – geri dönüştürülmüş ürünler genellikle daha ucuzdur. Geri dönüştürülmüş ürün eski malzemeler ve çok az enerji kullanılarak çok az miktarda satılabilir. Ayrıca, geri dönüşüm için atık satmak kârlı bir anlaşmadır.

 

Geri Dönüşüm Süreci

 • Kağıt– Kağıt atıkları, kağıt sayfalarını, gazeteleri, kartonları ve ofislerde ve eğitim kurumlarında kullanılan diğer kağıtları içerir. Kağıdın 2 bileşeni vardır – ahşap ve su. Bu yüzden ilk önce kağıt geri dönüşüm yoluyla iki bölüme ayrılır, böylece düzeltilebilir. Mürekkep ve kir gibi kirlilik filtrelenir. Kağıt derlenir ve sıcak suya dökülür. Bu banyo, kağıdı çabucak ‘selüloz’ adı verilen baharatlı bir maddeye (temelde ıslak kapak kağıdı) yönlendiren küçük selüloz elyaf ipliklerine ayırır. Kağıt hala kirli olmasına rağmen.
 • Daha sonra, kalan kirin sakız veya plastik parçacıklar gibi çıkarıldığı bir ekrana konur. Daha sonra, hava kabarcıkları ve sabunlar gibi kimyasal maddeler, özellikle kağıdı mürekkepten ayıran ‘yüzey aktif maddeler’ içeren, yıkandığı yerde mürekkepten arındırılır. Hava kabarcıkları mürekkebi yüzeye ve alt kısmına giden posayı taşır. Bu kağıt hamuru artık temiz ve ondan yeni kağıt ürünleri üretilebiliyor.
 • Çelik– Çelik, özelliklerini kaybetmeden tekrar geri dönüştürülebilir. Sıvı bir yüzer sistem yardımıyla yüksek hava basıncı sistemi çeliği diğer metalden ayırır ve daha sonra hidrolik makineler ağır bir şekilde basınçlandırıldıktan sonra indirilir. Bazen çelik eritildiğinde ve teneke kutular, mutfak eşyaları, araba parçaları, ataşlar vb.Gibi yeni eşyalara dönüştürüldüğünde gaz ve plazma yapmak da kullanılır.
 • Cam– Cam parçalanır ve genişliği 5 cm’den fazla olmayan ‘kültürler’ adı verilen küçük parçalara ayrılır. Cam parçaları renkli, berrak, kahverengi ve yeşil renklidir. Kalıcı olduğu için farklı renk önemlidir. Cam eriyen ve kalıplanan yeni şekillere ve ürünlere sahip silikadan yapılmıştır.
 • Alüminyum– Çeliğe benzer şekilde ayrıldıktan sonra, tekrar kullanılabilir hale getirmek için alüminyum ile ilgisi yoktur. Kesilir, yıkanır ve büyük bir fırında eritilen çiplere dönüştürülür ve daha sonra kalıba dökülür. Daha sonra yeniden eritildikleri ve kesilen, değiştirilen ve yeni ürünlere dönüştürülen ince tabakalara dönüştürüldükleri üreticilere gönderilirler.
 • Plastikler– Plastikler 6 farklı tipte kimyasaldan oluşur – polietilen tereftalat, yüksek yoğunluklu polietilen, polivinil klorür, düşük yoğunluklu polietilen, polipropilen ve polistiren. Her plastik, plastiğin fiziksel özelliklerini belirleyen farklı bir moleküler yapıya sahiptir, bu da bazı plastiklerin geri dönüşümünün diğerlerinden daha kolay olduğu anlamına gelir. Plastik büyük bir karbon zincirinden yapılır. Bu yüzden bazı plastik formları eritilebilir ve bazıları yeniden şekillendirilebilirken, diğerleri yeni plastiklerle karıştırılabilir ve diğerleri sadece farklı kullanımlar için başka şekillerde kalıplanabilir.

Evsel Geri Dönüşüm

 • Çeşitli ev malzemelerinin geri dönüşümü – Kağıt, plastik, metal ve cam gibi birçok malzeme geri dönüştürülür. Mobilya, ev aletleri, eserler ve araçlar gibi alternatif şeyler de geri dönüştürülebilir, ancak çoğumuz bunu yapmamaya çalışıyoruz.
 • Geri dönüştürülebilen bir ürün satın alın – Marketten mal alırken, cam kavanozlar ve teneke kutular gibi geri dönüştürülebilen ürünler satın alın.
 • Geri dönüşüm işleminden yapılan ürünleri satın alın – ambalajın üzerindeki etikete bakarak bir ürünün çevre dostu olup olmadığını görebilirsiniz.
 • Güvenli olmayan malzeme satın almaktan kaçının – Güvenli olmayan atık ürünü geri dönüştürmek zordur. Evi temizlemek için güvenli alternatifler belirlemeye çalışın ve mümkünse toksik olmayan ürünler kullanın.
 • Geri Dönüşüm Kutuları – Evinizde geri dönüşüm için kutular bulunduğundan emin olun. Kullanmayı unutmamak için temiz bir yerde saklayın. Yerel belediyeniz size cam, kağıt, alüminyum ve plastik gibi malzemeler için kullanılabilecek geri dönüşüm kutuları verebilmelidir.

Bahçede Geri Dönüşüm

 • Çim Bisikleti – Çim bisiklet, bahçe otlarını geri dönüştürdükten sonra geri dönüştürmek için harika bir yaklaşımdır. Onları yere atmak yerine kesin. Besin maddelerine dönüşecek ve toprakta gübre görevi göreceklerdir.
 • Ekim tohumları – Çöp kutusuna meyve ve sebze tohumları atmayın. Bunun yerine onları bahçenize dikin. Büyüyen bitkiler ve ağaçlar, küresel ısınmayı azaltarak ve birçok kuş ve yaratık için ev sağlayarak çevreyi geliştirecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu