Bilim

Geyik Nasıl Bir Hayvandır, Özellikleri Nelerdir?

Geyik büyük, güzel ve görkemli hızlı bacaklı bir hayvandır. Bir geyiğin en görünür kısmı, hayvanın başını süsleyen boynuzdur. Dünyada Toplamda 51 tür geyik vardır.

 

Hayvanların boyutları farklıdır, türlere bağlıdırlar. Bir ren geyiğinin bir buçuk metreye ulaşabildiğini, ancak minimum yükseklik sadece 80 santimetre olmasına, gövdenin iki metreye yükseltildiğini ve ağırlığın iki yüz kilograma ulaştığını varsayalım. Bu geyiğin uzunluğu bir metreden fazla değildir ve sadece 50 kg ağırlığındadır.

 

Geyiğin gözleri ela renginde sarıdır ve onlardan derin gözyaşları akar. Bazı geyiklerin çok ince ve zarif bacakları vardır, diğerleri ise küçük memnundur. Ancak tüm türlerde iyi gelişmiş bacak kasları ile güçlüdürler.

 

İlgili Makaleler

Bu nedenle, tehlikeden çok hızlı kaçarlar – hızlar saatte 50 kilometreyi aşabilir. Geyiklerin renkleri, yaşadığı yere göre değişir – koyu kahverengi, altın kırmızısı veya kahverengi olabilir.

 

Geyik tüm yaşam boyunca bu kadar güzel, baştan çıkarıcı boynuzlar takmaz. İlk kez bu güzellik beş yaşında büyür ve 12 yaşından itibaren boynuz zayıflar ve taç kısalır. Genellikle hayvanlar boynuzlarını baharda mart ayından sonuna kadar bırakırlar; Genç boynuzlar üç ay boyunca sertleşir.

 

Aslanlar, geyiklerinin ana düşmanı olmasına rağmen, asıl mesele bu güne kadar hala insan. Geyik avı çok yaygındı ve çok sayıda hayvan yok edildi.

Kontrolsüz boynuzlar, güçlü iyileştirici özelliklere sahip oldukları için çok popüler ve değerlidir. Su ve alkolden özler çıkarırlar ve yüksek tansiyon ve sinir hastalıklarını tedavi etmek için tedavi edici ilaçlar üretirler.

 

Geyikler Nerede Yaşar

Geyikler dünyanın her yerinde yaşarlar. Avrupa ve Asya bölgelerinde, Rusya’nın kuzey bölgeleri, her iki Amerika kıtasında da sıcak Afrika’da iyi yaşıyorlar. Ayrıca uzak Avustralya ve Yeni Zelanda topraklarında da nüfusları vardır. Birçok geyik türü, su kütlelerinin yakınındaki alanları seçerek aşırı nemli yerleri tercih eder.

 

Geyikler Ne Yer

Geyikler ilkbahar ve yaz başında tahıl bitkileri, baklagiller, şemsiye bitkileri yer. Yaz aylarında buna fındık, her türlü çilek, mantar ve sebze tohumları eklenir. Sıcak olmasına rağmen tomurcuklarla, yapraklarla beslenir, ağaç dalları ve üzerinde büyüyen küçük çalılar üzerinde tohumları kemirerek  mutlu bir şekilde yer.

Hayat Yolu

Geyikler, 10-30 başlı küçük sürüleri tutan korkunç hayvanlardır. Yaz aylarında hayvanlar olabildiğince derine iner ve burada çok sayıda çimen bulunan birçok ağacın kendilerini beslemeyi kolaylaştırır. Kışın başlamasıyla birlikte, çok fazla kar örtüsü olduğu ve altında çok az yiyecek bulabileceğiniz için yoğun orman çalılıklarına geçerler.

Bir Geyik Kaç Yıl Yaşar

Doğal koşullar altında geyikler 18–22 yıl yaşar. Hayvanat bahçesinde veya geyik yetiştirmek için özel bir çiftlikte ise, yaşam süresi on yıla kadar uzar.

Üreme

Geyik açgözlü bir harem yaşam tarzına öncülük eder, ancak sadece bir kızgınlık sırasında bir çift bulan bireyler vardır. Sürünün başındaki çok eşli hayvan, birkaç dişiyle çiftleşen bir erkektir. Ayrıca erkekler rakip erkeklere saldırmaya başladığında dişilerini korumak için ayağa kalkar.

 

Geyiklerin üremesi sonbahar ortasında başlar ve Aralık ayına kadar sürer. Geyik kükremesi birkaç kilometre duyulabilir. Çoğu zaman erkekler, gerçek şövalyeler gibi, kadınları için savaşırlar – düşmanı yerde bırakmaya çalışırken boynuzlarla karşılaşırlar. Herhangi bir dövüşte, en güçlü ve en zayıf olan geri dönüş olarak kazanır. Henüz boynuz kazanmamış genç erkekler bu savaşlara katılmıyor.

Erkek geyikler yaklaşık üç yaşından sonra çiftleşmeye başlar, dişiler ise iki yıldan biraz daha erken. Geyiklerin gebeliği 6 ila 9 ay sürer (türe göre değişir). Doğum vakti geldiğinde dişi başka bir yere çekilmeye çalışır. Kural olarak, ikizlerin yerini alan vakalar olmasına rağmen, sadece bir geyik doğar. Doğumda bebekler, avcılara ve düşmanlara karşı koruyan kalıcı lekelerle kaplıdır.

Küçük geyikler ilk dakikalardan itibaren ayağa kalkabilir. Anne onu uzun bir süre sütle besler – yaklaşık bir yıl kadar.

Geyik çeşitleri

Kızıl geyikler,
Bu ailenin en güzel sakinleridir, orantılı olarak karmaşık, ince yapılıdır. Bu türün bir özelliğini kuyruğun altındaki parlak bir noktayla ayırt edebilirsiniz. Özellikle uçlarda çok sayıda dal boynuzu. Boyut olarak değişen toplam 15 alt tür vardır. Kızıl geyik yaşam alanı geniştir: Avrupa ülkeleri, İskandinavya, Çin, Kuzey Afrika, Avustralya, her iki Amerika kıtası.

Ren geyiği
Tundra, Avrasya’nın kuzeyinde yaşar. Bu boynuz türünün sadece erkekleri değil dişileri de vardır. Kar temizlemeye, yiyecek ve almaya hizmet ederler. Bu tür, et veya daha doğrusu küçük kemirgenleri, orada yaşayan limonları yiyen tek türdür. Vücut uzunluğu yaklaşık iki metre, ağırlığı 200 kg’dır.

Su geyiği
En büyük ailede, en küçüğü yaklaşık bir metre uzunluğunda ve 9-14 kg ağırlığındadır. Çin ve Kore ormanlarında yaşıyor. Zekice yüzer, birkaç kilometre yüzerek yüzebilir.

Domuz geyiği
Kabarık, güzel bir kuyruğa sahiptir. Dişiler daha açık renklerde erkeklerden farklıdır.

Pakistan, Burma ve diğer Güney Asya eyaletlerinin ovalarında yaşıyorlar. Tek tek yaşarlar, sürüler nadiren oluşur. Gece hayatına öncülük ederler, gündüzleri çalıların gölgesinde dinlenirler.

Benekli geyik
Gövdesi uzun, yaklaşık 180 santimetre, 75-130 kg ağırlığındadır. Hayvanın boyu ortalama 110 santimetredir. Hayvanlar sokulgan, 15-25 kişilik küçük gruplar halinde yaşıyorlar. Eski Sovyetler Birliği’nin düz ve dağlık bölgelerinde dağıtıldı. Uzak Doğu bölgesinde, Kafkas dağlarında ve Orta Kuşak bölgelerinde yaşıyor.

kaniş geyiği
Kuzey ve güneyde iki tür vardır. Vücudu sadece 90 santimetre uzunluğunda, yüksekliği 40 santimetreden fazla değil, yaklaşık on kilogram ağırlığında, boynuzlar çok kısa – 10 santimetreden fazla değil. Yün kahverengi bir renk giyer. Güney Amerika ülkelerinde sebze yiyeceklerde yaşar – ağaçlardan ve çiğneme dallarından yapraklar yer. Kişi, bazen çiftler halinde yaşayan bir yaşam tarzını tercih eder.

 

Kaynak: https://htgetrid.com/hi/olen-opisanie-sreda-obitaniya-obraz-zhizni/

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu