Bilim

Güneşimiz Bir Gün Kristal Bir Topa Dönüşebilir

Tam zamanı bilinmesede  muhtemelen milyarlarca yıl sonra güneşimiz yok olacak  ve  araştırmacılar güneşin yok olması ile beraber  uzun ömrünün sonunda güneşe tam olarak ne olcağını yıllardır merak etmektedirler.

İngiltere’deki Coventry’deki Warwick Üniversitesi’nden baş yazar ve astronom olan Pier-Emmanuel Tremblay, Los Angeles Times’ta Deborah Netburn’a , gelecekte evrende bilinen yıldızların çoğunun sonunda kristalleşeceğini söylemektedir.

Bilim adamları Gaia Uzay Teleskobu tarafından Dünya’nın 300 ışık yılı içerisindeki 15.000 beyaz cüce yıldızının rengini ve parlaklığını analiz ederek Güneşimizin kaderinin beyaz bir cüce olacağını tahmin ediyorlar.

Beyaz cüce yıldızları, küçük, soluk ve inanılmaz derecede yoğun yıldızlardır ve güneş gibi yıldızların son yaşam evrelerinden birini temsil eder.

Uzun yıllar önce, gök bilimciler beyaz bir cücenin ömrünün sonunda, bir sıvıdan bir katıya dönüşmenin ve kristalleşmenin yeterince soğuk olacağını, ancak kanıtlarının olmadığını tahmin ettiler. Nature’da yayınlanan bu yeni çalışma yıldız kalıntılarının gerçekten kristal bir topa  dönüştüğüne dair ilk gözlemsel kanıtı veriyor.

Beyaz cüceler kristalleştiğinde, düşük enerjili faza girmek için ısı salarak, ısı enerjisinin buza düştüğünde suyu terk etmesini sağlar. Bu, yıldızın soğumasını yavaşlatır, bu da bilim adamlarının doğrudan gözlemleyebileceği bir etkidir.

Araştırmacılar, beyaz cüce yıldızlardaki kristal yapıların doğrudan gözlemlenmesinin mümkün olmadığını, sadece kristalleşme sürecinin kanıtlarını görmemizin mümkün olduğunu belirtmişlerdir.

Kristalleşmeyen yıldızlar sabit bir hızla soğuyarak maviden turuncuya turuncudan kırmızıya gider ve pürüzsüz bir eğim boyunca parlaklığını kaybederlerdi. Ancak verilerinin gösterdiği şey bu değil.

Bu soğuma işleminin yaklaşık aynı noktasında, yıldızların sadece soğumasının durduğunu gösteriyor. Yıldızlar kendi nükleer enerjisini üretmese de, madde bir sıvıdan bir katıya kristalleştiği zaman enerji saldığı ortaya çıkıyor.

Birçok bilim adamı, beyaz cüce yıldızların soğudukça kristalleri oluşturacaklarını düşünüyordu, yalnız süreçten salınan enerjinin belirlenip belirlenemeyeceği  konusu ile ilgili bir anlaşmazlık olduğunu söyledi.

Bu Yeni teori, sadece enerjinin tespit edilebilir olduğunu değil bunun yanı sıra teoride bulunan bilim adamlarının tahmin ettiği tahminlerin en üstünde bulunduğunu öne sürüyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu