Güneş’in Sonu Ne Zaman Gelecek?

günesi sonu

Güneş’in sonu ne zaman gelecek sorusu aklınızı karıştırmasın. Her ne kadar büyük bir felakete olması göz önünde bulundurulsa da aslında Güneş’in de evrendeki her şey gibi bir sonu olduğunu bilmek gerekli. Peki bu büyük son nasıl ve ne şekilde gelebilir? Güneş’in ölümü dünyayı nasıl bir hale getirecek? Bu konuda detaylı bir şekilde bilgi verelim.

Güneş ile alakalı yapılan araştırmalarda değişim ve yok oluş sürecinin çok uzun bir süre alacağı biliniyor. Milyarlarca yıllık bir sürecin sonucu olarak güneşin sonunun geleceği söylenirken her saniye 6 milyar ton kadar hidrojenin helyum atomlarına dönüştürerek yaktığı da bilinmekte. Helyum miktarı arttıkça fiziki kanunları gereğince bu süreç daha hızlı bir hal alır.

Güneş’te İlk Hareketlenmeler

Güneş’in yaymış olduğu ısı ve ışık gitgide artmaktadır. Bunun sonucunda her bir milyar yıl da Güneş’in parlaklığı daha da artarak büyür. Bu artış bağlı olarak dünyadaki buzulların erimesi ve denizlerin buharlaşarak küçülmesi karşımıza çıkmaktadır.

Atmosferde biriken buhar belirli bir süre sonra dünyadaki ısıyı arttırır ve bu süreç daha da hızlı bir hal alır. Geçmişten günümüze kadar görmüş olduğunuz ısı ve ışık değişiklikleri aslında dünyaya bu şekilde bir etki yapmaktadır. Güneş’in yaymış olduğu Işık yüksek enerji nedir? Buhar moleküllerini dahi suyun yapı taşları olarak bilinen oksijen ve hidrojen atomlarına bölerek yok edebilir. Takribi olarak bundan 3,5 milyar yıl kadar sonra parlaklığı %40 olarak daha artmış olan Güneş’in Dünya’ya vermiş olduğu enerji nedeniyle Dünya’da hiç su kalmayacağı bilim adamları tarafından açıklanmaktadır.

Güneş  ne zaman yok olacak denildiğinde bilinmesi gereken bu son sürecinde Dünya’nın artık mavi bir gezegen olmayacağıdır. Artık tıpkı ikizi Venüs’e benzeyecektir. Dünya’nın yaşanmaz bir hale gelecek olması elbette Güneş sisteminde kesinlikle bir yaşamın imkansız hale geleceği anlamını taşımaz. Bu süreç belirli bir zaman devam ederek Jüpiter, Mars ve Satürn’ün de uydularında sıcaklığa arttıracaktır. Bu aynı zamanda da fiziksel araştırmalar sonucunda ortaya çıkan gerçeklerle sıvı suyu ve dolayısıyla da yaşamın buralarda mümkün kılınacağı değerlere varacağını göstermektedir. 3,5 milyar yıl kadar sonra tahmin edilen bu süreçte Dünya’da eğer hala insanlar varsa çok düşük bir olasılıkla bu uydulara kaçarak yaşamlarını sürdürmeye çalışmak zorundadırlar.

Güneş’te Kızıl Dev Aşaması

5 milyar yıl kadar sonra Güneş hidrojenini tamamen bitirecektir. Bu aşamada helyum yapmaya başlayacak ve Güneş’in rengi sarıdan iyice kızıla dönüşecektir. Bu aşama kızıl dev aşaması olarak bilinmektedir. Güneş için düşük olan 2000 derecelere varacak ve bu dönemde Güneş gitgide genişlemiş olacaktır. Yapılan araştırmalar göstermektedir ki bu genişleme Merkür ile Venüs’ün yutulmasını sağlayacaktır. Kızıl dev aşaması olarak bilinen aşamada bir kısmını kaybeden Güneş gezegenlerin birbirinden uzaklaşmasını sağlayacaktır. Kaybedilen kütlenin miktarı uyarınca Güneş’in Dünya’yı da yutacağı ya da Dünya’nın Güneş’in çok çölleşmiş bir gezegene döneceği bahsedilmektedir. Bu süreçte dış gezegenler ileri bir teknolojinin de etkisiyle yaşanır hale getirilmeye çalışılacak ve helyum yakıp karbona dönüştürme süreci tahmini olarak yaklaşık 2 milyar yıl kadar sürecektir.  Güneş’in sonu ne zaman gelecek sorusunun tam yanıtı bu şekilde karşımıza çıkmaktadır.

    Yorumunuzu bırakın

    Your email address will not be published.*