Biyografi

Hans Christian Andersen kimdir? Masalları Nelerdir?

Tüm dünyanın tanıdığı Danimarkalı masal yazarı Hans Christian Andersen, 2 Nisan 1805 tarihinde Odense’de fakir bir ailede dünya’ya geldi. Babası bir kunduracı ve on bir yaşındayken ölüyor. Kopenhag’da servetini aramak için on dört yaşında yalnız kaldı. Hans Christian’ın dünyaya geldiği bu garip katmandaydı. Erken öksüz kalmış, çeşitli fabrikalarda çıraklık yaptı.

Bütün gayreti, tüm dikkatini, zaman zaman fakirlerin okuluna gittiği saatler boyunca ya da o zamanlar, ödünç aldığı kitapları okuduğu anlarda tuttu. En büyük tutkusu tiyatroya girmek oldu; Komşularına sattığı komedi veya opera parçalarını ezberledi.

Bu dinleyicilerin övgüleri ile cesaretlenerek 1819 yılında opera sanatçısı olmak için Kopenhag’a gitti. Başkentte gelen Andersen kendini bir tiyatro tiyatrosunda sundu; yönetmen onu çok zayıf buldu ve işe almayı reddetti. Bir süre sonra şarkı üzerinde çalışmaya başlayan Andersen sesini kaybetti; dansçı olmaya karar verdi ama bu girişim öncekilerden daha başarılı değildi. Bu arada bazı şiirsel denemeler yönetmen onu çok zayıf buldu ve işe almayı reddetti.

Şarkı söyleyerek, drama yaparak ve ardından dans ederek caziptir ve bir süre daha derslerini finanse edecek Théâtre Royal’ın direktörü olarak çalışmaktadır.

1822’den itibaren Andersen ilk metinlerini yayınlamaya başladı: ETAHoffmann’dan esinlenerek, “Amagre’nin doğu ucunda Holmen Kanalı Yürüyüşü” (1830). Ertesi yıl ilk başarısını, Avrupa gezisinin öyküsü olan “Harz’daki bir gezinin yansımaları” ile kazandı. Daha sonra, “L’Improvisateur” (1835), “Rien que ‘gibi sık sık otobiyografik ve romantik eserler taşıyan romanlar yazdı. Seleflerini masalın türünde taklit etmek (Perrault, Galland ve Hoffmann, Grimm kardeşler), stili, günlük dilin ustaca ve dengeli kullanımıyla dikkat çeken Andersen, deyimler ve popüler ifadeler, hayranlıkla ifade etmeyi başarır, çok basit bir dilde, en ince duygular ve en iyi fikirler, şiirden ironiye, zorluktan trajikliğe kadar zorluk çekmeden. Masalları kralları, gerçek ya da efsanevi kraliçeleri tasvir eder; hayvanlar, bitkiler, büyülü yaratıklar (deniz kızları ve periler) ve hatta nesneler. Masalları arasında en ünlüleri “Çirkin Ördek Yavrusu”, “Kar Kraliçesi”, “İmparatorun Yeni Giysileri”, “Vahşi Kuğular” ve “Küçük Deniz Kızı” dır. Hans Christian Andersen evli ve çocuksuz 4 Ağustos 1875’te Kopenhag’da öldü. Kopenhag’daki Assistens Mezarlığı’na gömüldü.

Hans Christian Andersen  Masalları

İyi bir ruh hali

Babanın yaptığı şey iyi yapılır

Herkes ve onun yerine her şey

Bezelye kabuğundaki beş

Büyük Baba ve Küçük Baba

Hans dengesizliği

Melek

Çoban ve baca temizleyicisi

Çan

Yaşlı peri

Uçan sandık

Papatya

Maçlar ile küçük kız

Küçük Başparmak

Küçük deniz kızı

Bezelye ile Prenses

Prenses ve pigman

Kar Kraliçesi

Şiş çorbası

Kumbara

Eski ev

Büyük büyükbaba

Kardan adam

Çakmak

Kenevir

Diğer gezgin

Atlama yarışması

Tavuk kümesi ve rüzgar gülü horozu  Kurbağa

Meşe son rüyası

Şişenin tıkanması

Cennetin bahçesi

Bahçıvan ve ustaları

Kukla şovmen

Kelebek

Bülbül ve İmparator

Köknar ağacı

Gümüş şilin

Güneş anlatıyor

Stoik kurşun asker

Eski elektrik direği

Çirkin ördek yavrusu

Devedikeni maceraları

Koşucular

Vahşi kuğular

Küçük Ida’nın çiçekleri

İmparatorun yeni kıyafetleri

Komşular

Örme iğnesi

Salyangoz ve gül

Mutlu bir aile

Gölge

Çocuk papotajı

Bir şey

Homer’ın mezarından bir gül

Küçük Elf Haftası Gözü

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu