Yaşam

Harvard Üniversitesi Hakkında Bilgiler

Harvard Üniversitesi alanında Dünyanın en önde gelen ve en eski üniversitelerinden biridir. 1636 yılında kurulan Harvard Üniversitesi nerede? Harvard Üniversitesi, Amerika Birleşik Devletleri’nin Massachusetts eyaletine bağlı Cambridge şehrinde bulunmaktadır. İlk kurulduğundaki amacı din adamları yetiştirmek olan üniversitesinin ilk adı “New College” ‘idi.

Harvard Üniversitesinin rektörü Lawrence Bacow’dur. Harvard Üniversitesi, günümüzde 384 yaşında ve 20.970 kayıtlı öğrencisiyle öğretim vermeye devam etmektedir. Birçok bölüme sahip olan Harvard Üniversitesi kurulduğu yıldan beri Barrack Obama ve Mehmet Öz gibi ünlü isimleri mezun vermiştir.

Harvard Üniversitesi Tarihçesi

Harvard Üniversitesi sömürge döneminde, ezberci öğrenim sunan bir müfredata sahipti. Harvard Üniversitesi ilk kurulduğunda küçük bir fakülteye sahipti. Fakat buna rağmen bünyesinde; en bilgili ve üne sahip profesörleri barındırıyordu.

Harvard Üniversitesi, 19.yüzyılda, 200. Doğum gününü kutladığında, dönemin başkanı olan Josiah Quincy, okulun sloganını “Veritas” ( Hakikat ) olarak ilk kez kamuoyuna duyurdu.

Quicny, Harvard Üniversitesi’nin 15.başkanı olarak 1829 – 1845 yılları arasında görev yaptı. Görev yaptığı yıllarda okulun öğrenim yöntemleri çok gelişti. Harvard Üniversitesi öğrencilerine, derslerini seçme konusu başta olmak üzere, daha fazla sınıf ve daha fazla çeşitlilik sunmaya başladı.

1910 yılında Harvard Üniversitesinin okul rengi kırmızı olarak benimsendi. Okulun bu renk seçiminin nedeni; kürek takımındaki iki öğrencinin, kalabalığın onları daha kolay seçmesini sağlamak için kırmızı rengi tercih etmesidir.

20.yüzyılda Harvard Üniversitesi Başkanları, uygulamalı öğrenime odaklanmaya çalıştılar. Harvard Üniversitesinin önemli ölçüde gelişmesini sağlayan dönemin üniversitesi başkanı A. Lawrence Lowell, yeni bir konsantrasyon ve dağıtım” sistemi üzerinde yorulmadan çalıştı. Bu öğrenim modeliyle öğrencilerin daha etkili öğrenmeleri ve ilerlemeleri sağlandı. Lowell ayrıca burslara ve onur programlarına öncelik vererek, Harvard Üniversitesinin, öğrencilerine daha fazla finansal yardım fırsatı sunmasını sağladı. Bu sayede Harvard Üniversitesinin öğrenci nüfus çeşitliliği arttı.

Harvard Üniversitesi Bölümleri

Harvard Üniversitesi Bölümleri bakımında geniş bir içeriğe sahiptir. Harvard Üniversitesi Bölümlerinden bazıları şunlardır:

 • Fen ve Sanat Fakültesi – 1636
 • Sağlık Bilimleri Fakültesi – Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi – 1782
 • Harvard Tanrıbilim (İlahiyat) Fakültesi – 1816
 • Harvard Hukuk Okulu – 1817
 • Harvard İşletme Okulu – 1908
 • Yüksek Tasarım Okulu – 1914
 • Yüksek Eğitim Okulu – 1920
 • Halk Sağlığı Okulu – 1922
 • John F. Kennedy Yönetim Okulu – 1936
 • Fen – Edebiyat Fakültesi -1956
 • Hukuk Ve Baro İşletme Okulu – 1957

Özellikle 19 Eylül 1782 yılında kurulan, Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi, en eski 3.tıp fakültesidir. Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi, 1810 yılında Cambridge’den Boston’a taşınmıştır. 1816 – 1846 yılları arasında, Massachusetts Medical College olarak isimlendirilen, Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesinin şimdiki yeri; beş beyaz mermer binanın çevrelediği “Büyük Beyaz Dörtgen” veya “HMS Dörtgeni” olarak adlandırılan Longwood Caddesi’ndeki yerine taşınmıştır. ( Yıl 1906 )

Harvard Üniversitesi Öğrenim Görmüş Tanınmış Kişiler

Harvard Üniversitesi öğrenim görmüş tanınmış kişiler arasında ünlü bir Türk’te bulunmaktadır. Princeton Üniversiteden mezun olmuş tanınmış kişiler arasında, hekim, sosyal medya kurucusu, aktör, Başkan yardımcısı gibi çeşitli ünvanlara sahip birçok ünlü bulunuyor. Harvard Üniversitesi öğrenim görmüş tanınmış kişilerden bazıları şunlardır:

 • Mark Zuckerberg: Günümüzde en çok kullanılan sosyal medya kurucusudur. Zuckerberg, Harvard Üniversitesinin bilgisayar programcılığı ve psikoloji bölümünde eğitim almış fakat eğitimini tamamlamadan okuldan ayrılmıştır. Başarılı CEO, yıllar sonra eğitimini tamamlayarak diplomasını almıştır.
 • Mehmet Öz: Türk – Amerikan başarılı hekim ve sunucudur. 1960 doğumlu başarılı hekim, Harvard Üniversitesi öğrenim görmüş tanınmış kişiler arasındadır.
 • Barrack Obama: 2009 – 2017 yılları arasında Amerika Birleşik Devletlerinde başkanlık yapmış olan Barack Obama, Harvard Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur. Eşi Michelle Obama’da aynı fakültede okumuştur, 1992 yılında evlenmişlerdir.
 • Natalie Portman: Sinemanın ünlü yüzlerinden olan Portman, Harvard Üniversitesi öğrenmiş görmüş tanınmış kişiler arasında yer almaktadır. Portman, Harvard Üniversitesinin psikoloji bölümünde okumuştur.

Bu kişiler dışında; Matt Damon, Al Gore, William Edward Burghardt Du Bois, Tommy Lee Jones, Darren Aronofsky, Henry Kissinger, Rashda Jones, Ralph Waldo Emerson, T.S.Eliot, Jill Abramson, John F. Kennedy, Franklin D. Roosevelt gibi birçok isim de Harvard Üniversitesinde öğrenim görmüş tanınmış kişilerdendir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu