Yaşam

Heidelberg Üniversitesi Hakkında Bilgiler

Heidelberg Üniversitesi nerededir?  Heidelberg Üniversitesi, 1386 yılında Almanya’nın Heidelberg şehrinde kurulmuştur. Heidelberg Üniversitesi, Almanya’nın Heidelberg şehrinde bulunan bir araştırma kurumudur. 30.000’den fazla öğrenci alır ve 12 fakültede biyobilimler, fizik, astronomi, modern diller, hukuk, teoloji, davranışsal ve kültürel çalışmalar, ekonomi ve sosyal bilimler alanlarını kapsayan çok sayıda çalışma seçeneği sunar.

Heidelberg Üniversitesinin Almancada tam ismi Heidelberg Ruprecht Karls Üniversitesidir. Heidelberg Üniversitesi, Paris Üniversitesine göre modellenen devlet destekli yükseköğrenim kurumudur.

Heidelberg Üniversitesinin başkanı; Holger Schroeter, rektörü Prof. Dr. Bernhard Eitel, rektör yardımcıları ise Prof. Dr. Dieter W. Heermann, Prof. Dr. Óscar Loureda Lamas, Prof. Dr. Beatrix Busse ‘dir. İngilizce ve Almanca dillerinde eğitim yapan Heidelberg Üniversitesindeki kayıtlı öğrenci sayısı 30.873’dür.

Heidelberg Üniversitesi Tarihçesi

Heidelberg Üniversitesi, Rupert I tarafından kurulmuştur. Diğer Alman Üniversiteleri gibi, bir vakıf bağışlarıyla kurulmuştur. İlk kurulduğunda Sistersiyen tarikatının bir kolejiydi (1389); 1390 yılında ise üniversite rektörü tarafından laik bir kolej kuruldu.

Almanya’da, 17. ve 18.yüzyıllarda yaşanan dini ve siyasi karışıklıkların yaşandığı dönemde, üniversite büyük bir düşüş yaşa da, tekrar prestijini kazanmayı başardı. Charles Frederick tarafından kapsamlı bir şekilde yeniden düzenlenen Heidelberg Üniversitesi, bilim, hukuk ve felsefe merkezi haline geldi.

Günümüzde ise bu fakültelere ek olarak; teoloji, hukuk, tıp ve felsefe bölümleri de eklenmiştir. Ayrıca fakültelerin birçok enstitüsü, semineri ve klinikleri de vardır.

Heidelberg Üniversitesi Bölümleri

Heidelberg Üniversitesi Bölümleri özellikle 2003 yılındaki yapısal reformdan sonra oldukça çeşitlenmiştir. Heidelberg Üniversitesi bölümleri toplam 12 tanedir. Heidelberg Üniversitesi bölümleri, lisans, yüksek lisans ve doktora yapılarından oluşur. Heidelberg Üniversitesi hukuk yüksek lisans bölümü en çok tercih edilenler arasındayken, Heidelberg Üniversitesi hukuk yüksek lisans bölümünden sonra en çok tercih edilen bölümler; tıp, diş hekimliği ve eczacılıktır.

Heidelberg Ruprecht Karls Üniversitesi Bölümleri şunlardır:

 • Davranış Bilimleri ve Ampirik Kültür Bilimleri Fakültesi
 • Biyolojik Bilimler Fakültesi
 • Kimya ve Yer Bilimleri Fakültesi
 • Hukuk Fakültesi
 • Matematik ve Bilgisayar Bilimleri Fakültesi
 • Tıp Fakültesi
 • Mannheim Tıp Fakültesi
 • Modern Diller Fakültesi
 • Felsefe ve Tarih Fakültesi
 • Fizik ve Astronomi Fakültesi
 • İlahiyat Fakültesi

Heidelberg Üniversitesi Öğrenim Görmüş Tanınmış Kişiler

Heidelberg Üniversitesi öğrenim görmüş tanınmış kişiler oldukça fazladır. Heidelberg Üniversitesi öğrenim görmüş tanınmış kişiler arasında ünlü sosyologlar, kimyagerler, meteorolog ve şansölyeler bulunmaktadır. Heidelbeger Üniversitesi öğrenim görmüş tanınmış kişiler en bazıları şunlardır:

 • Max Weber: Modern antipozitivistik sosyoloji inlcemesinin babası olarak bilinir. Alman bir düşünür, sosyolog ve ekonomi politik uzmanıdır. 1882 – 1884 yılları arasında Heidelberg Üniversitesinde eğitim görmüştür.
 • Dmitri Mendeleyev: Heidelberg Üniversitesi öğrenim görmüş tanınmış kişilerden biridir. Periyodik tabloyu sıralamak için Periyodik kanunu bulmuş Rus Kimyager ve mucittir.
 • Helmut Kohl: Alman siyasetçi ve devlet adamı olan Kohl, 1982 – 1998 yılları arasında Alman şansölyeliği yapmıştır. Aynı zamanda 1973 ile 1998 yılları arasında ise Hristiyan Demoktat Birliği liderliği yapmış olan Kohl, Heidelberg Üniversitesi öğrenim görmüş tanınmış kişilerinden önemli biridir.
 • Alfred Lothar Wegener: Alman metetorolog ve yer bilimci olan Wegener, gökbilim, meteoroloji gibi alanlarda kendini kanıtlar çalışmalar yapmıştır. Aynı zamanda kıta kaymasını kuramını ortaya koyan Wegener, Heidelberg Üniversitesi öğrenim görmüş tanınmış kişilerdendir.

Bu kişiler dışında; Karl Jaspers, José Rizal, Philipp Melanchthon, Hannah Arendt, Gottfried Keller, Karl Mannheim, Friedrich Hebbel, Ludwig Andreas Feuerbach gibi isimler de Heidelberg Üniversitesi öğrenim görmüş tanınmış kişilerdendir.

Heidelberg Üniversitesi Başvuru Şartları

Heidelberg Üniversitesi başvuru yaparken, Almanca bilme şartı aranmamaktadır. Fakat Heidelberg Üniversitesi başvuru çok fazla sayıda yapılsa da kısıtlı sayıda ön onay verilmektedir.

Heidelberg Üniversitesi başvurusu gerçekleştirip, üniversiteye başlamadan önce üniversitenin dil kursundan ücretli şekilde faydalanabilirsiniz. Yılda 2 kez açılan kurslar; A1,A2,B2 ve C1 seviyelerinde eğitim veriyor. Almanca öğrendikten sonra üniversitenin DSH Sınavına girebilirsiniz.

Heidelberg Üniversitesi başvuru şartları arasında her ne kadar önceden Almanca bilmek olmasa da, bazı bölümlerde DSH sınav başarı aranmaktadır.

 • Hukuk: DSH-3 veya TestDaF -5
 • Alman Dili ve Edebiyati: DSH sınavı başarı puanı en az %87
 • Germanistik, Sanat, Sosyal Bilimler, Ekonomi bilimleri, TIP, Eczacılık, Diş Hekimliği, ve Biyoloji: DSH-1 ve TestDaF 3

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu