Yaşam

Hidrojen Peroksit Nedir? Kullanım Alanları ve Faydaları Nelerdir?

Çoğumuzun aklına kimyasal denilince gelende hep temizlik malzemeleri geliyor. Bugün temizlik, dâhil olmak üzere birçok farklı alanda kullanımı bulunan bir kimyasaldan bahsedeceğiz. Bu kimyasal hidrojen peroksit. Hidrojen peroksit nedir? Hidrojen peroksitin kullanım alanları nelerdir? Gelin birlikte bu yazımızca inceleyelim.

Hidrojen peroksit, fazladan oksijen molekülü olan sudur – kimyasal sembolü H2O2’dir. Hem bitki hem de hayvan hücreleri tarafından üretilir ve güneş ışığı suya etki ettiğinde doğal olarak oluşur. H202 elementinden oluşan ve geniş bir kullanım alanına sahip olan Hidrojen Peroksit, soluk mavi bir renkte, güçsüz bir asittir.

Günümüzde kâğıt ve temizlik sanayinde kullanılan Hidrojen Peroksit aynı zamanda çok iyi bir dezenfektandır.

1818 yılında Fransa laboratuvarlarında bulunmuştur ve pek bilmesekte, ev hanımlarının kullanmış olduğu deterjanların içerisinde bulunmaktadır.

Halk arasında oksijenli su olarak da bilinen hidrojen peroksit, %3’lük çözelti ile kullanılarak bireysel hijyende ve mutfak, banyo gibi temizlik isteyen alanlarda rahatlıkla kullanılabilir.

Eczanelerden bile temin edebileceğiniz hidrojen peroksit yani oksijenli suyun kullanım alanları şunlardır.

 Hidrojen Peroksit Kullanım Alanları Nelerdir?

 • Hidrojen peroksit ile gargara yapabilirsiniz. Ağzı sulandırılmış hidrojen peroksit ile çalkalamak nefes kokusunu önlemektedir, ağız içi bakterileri öldürür, diş ağrınızı giderir.
 • Çamaşır makinenizi temizlemek ve dezenfekte etmek için peroksit kullanabilirsiniz. Boş yıkama tamburuna iki bardak hidrojen peroksit ekleyin ve ardından bir sıcak suyla yıkama döngüsü çalıştırın.
 • Açık yara ve sıyrıklarınızı temizleyerek, yaranızın enfeksiyon kapmasını önleyebilirsiniz.
 • Sivilcelerin iyileştirilmesinde ve sivilcelerin oluşumunun önlenmesinde yardımcı olur. Temiz cilt üzerine pamuk yardımı ile doğrudan sivilce üzerine sürerek, mevcut sivilcenin iyileşmesini sağlayabilir ya da temiz cilt üzerinde yağlanmanın olduğu bölgeye pamuk yardımıyla uygulama yaparak o bölgede sivilce oluşunun önüne geçebilirsiniz.
 • Vücudun herhangi bir bölgesinde oluşabilecek olan mantar oluşumunu engeller. Aynı zamanda ayak kokusuna neden olan mikozlardan, hidrojen peroksiti ayağınıza uygulayarak, kısa süre içinde kurtulabilirsiniz. Ayak kokusuna neden olan mikozlardan kurtulmak için bir küvet ya da leğene suyu doldurup içerisinde hidrojen peroksit ekleyin, ayaklarınızı bu suda yaklaşık 20 dakika bekletmeniz yeterlidir.
 • Konumuzda da belirttiğimiz gibi bu kimyasalın kullanım alanı oldukça geniş. Bireysel temizliğin dışında ev temizliğinde de yardımcı olur. Çamaşırlarınızı beyazlatır. Özellikle zor bir leke olan kan lekesini çıkartmak için lekenin üzerine bir miktar hidrojen peroksit damlatarak 10 dakika kadar beklemeniz ve ilgili bölgeyi sonra çitileyerek çamaşırınızı yıkayıp, kan lekesinden kurtulduğunuzu görebilirsiniz.
 • Almış olduğunuz sebze ve meyveleri sadece suyla yıkamak yerine hidrojen peroksit ile yıkayarak dezenfekte edip, kullanabilirsiniz.
 • Hidrojen peroksit, ayakmantarı için son derece yararlı bir tedavi yöntemidir.
 • Soğuk algınlığı nedeniyle oluşan boğaz ağrılarınızda kurtulmak, boğazını rahatlatıp kolay nefes almak için bir miktar hidrojen peroksit ile suyu karıştırıp gargara yapabilirsiniz.
 • Sinir bozucu kırmızı şarap lekeleri, bez üzerine havluyla sürdüğümüz lekeye eşit miktarda sıvı deterjan ve hidrojen peroksit sürülerek çıkarılır, ardından ılık suyla yıkanır ve kurutulur.
 • Yine günlük çay, kahve sigara tüketimi sonucu oluşan dişlerdeki sarı lekelerden kurtulmak için hidrojen peroksit ile gargara yaparak bu lekelerden kısa zaman kurtulabilirsiniz.
 • Hidrojen peroksit, saç rengini açar, aynaların temizlenmesinde kullanılabilir, tencerelerde bulunan yemek artıklarını temizler, kontakt lensleri dezenfekte etmek için kullanılabilir, kulak temizlemede kullanılabilir.
 • Kesme tahtası, buzdolabı rafları ve mutfak tezgahı, hidrojen peroksite batırılmış bir sünger veya bezle bakterilerden mükemmel bir şekilde temizlenir.
 • Yıkama süngerleri mutfakta kullanılır ve genellikle yiyecek artıkları içerdiklerinden bakteriler için mükemmel bir üreme alanıdır. Yıkama süngerlerini temizlemek ve dezenfekte etmek için 1: 1 hidrojen peroksit ve su solüsyonu kullanın

Hidrojen peroksit, iyi bir temizleyici ve dezenfektan özeliği taşıdığını kullanım alanlarıyla birlikte daha detaylı bir şekilde tanımış olduk olduk. Son olarak covid-19 virüsü sebebiyle, pandemi sürecinde olduğumuz bu dönemde kolonya dışında iyi bir dezenfektan olarak hidrojen peroksiti tercih edebilirsiniz.

Hepinize sağlıklı ve hijyen dolu günler dileriz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu