Bilim

Himalayan Kedisi

Himalaya ırkı tarihi

Himalaya, 1924-1930 yılları arasında Siyam geniyle ilgili Amerikan ve İsveç araştırmasının sonucudur. Bu araştırma ve programlar Fransa’ya kadar devam etti, ancak kediler çok oryantal olduğu için beklenen sonuçlara yol açmadı. 1947’den itibaren Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de yeni programlar yürütülmüştür. Yarı uzun saçlı Siyam ile mavi ve siyah Persler arasında haçlar yapılır. Uzun süreli çalışma, sonuçta WCF, TICA ve AFCA tarafından tam teşekküllü bir cins olarak kabul edilen Pers renk noktasının üretimine yol açtı.

Evcil kediler kedi ailesinden en evcil hayvanlardan biri olarak bilinir ve esas olarak etle beslenen hayvanlar oldukları için bu aileye ait en küçük türler olarak karakterize edilirler ve bu hayvanlar nispeten küçük bedenleri ve dişlerine ve özel pençelerine ek olarak denge süreçlerinde onlara yardımcı olan uzun kuyruklarıyla ayırt edilirler.

Himalaya kedileri

Himalaya kedileri Farsça Himalayalar veya Siyam Fars kedileri olarak da bilinir ve evlerde evcil hayvan olarak yetiştirilebilen uzun saçlı kedi türlerinden biridir. Bu kediler benzer olan Fars ve Siyam kedileri arasında bir karışımdır. Kediler Fars kedileri ile son derece ilişkilidir, ancak uçlarında farklı saç rengi desenleri vardır. Büyük, yuvarlak gözleri ile doğrudan burun arasında cilt derisi ile ayırt edilen bazı Himalaya kedileri vardır, çünkü bu kediler kısa bacaklarla dolu bedenleri ile ayırt edilir Bu kediler diğer kedi türleri kadar zıplama yeteneğinden yoksun olduklarından, düşük aktivite seviyesine sahip hayvanlardır.

Himalaya Kedileri Nasıl Belirlenir

Himalaya kedileri hakkında konuştuktan sonra, bu kedi türünü nasıl belirleyeceğimizi öğreneceğiz Himalaya kedisi, bu kedinin fiziksel özelliklerini tanımlayarak ve bazı davranışsal özelliklerini tanıyarak tanımlanabilir: Bundan sonra, bu fiziksel ve davranışsal özellikler hakkında konuşacağız:

İlgili Makaleler

Fiziksel özellikler:

Himalaya kedilerinin yuvarlak başları ve büyük, yuvarlak gözleri, tam yanakları ve yuvarlak pençeleri vardır.

Burun, kulaklar, boyun ve kuyruk gibi birçok kısa parçaya sahiptir.

Yoğun kuyruklarına ek olarak, parlak ve çok ince bir dokuya sahip uzun ve kalın çok farklı katları vardır.

Bazılarının beyaz ve bazılarının soluk kahverengi tonlarını alan katlarının renklerinde farklıdırlar, ancak kedilerin kuyruklarının, yüzlerinin ve kulaklarının her birinin rengi farklıdır.

Davranışsal özellikler:

Himalaya kedileri çok sakin hayvanlardır, çok arkadaş canlısı ve sevimlidirler ve insanların kollarında oturmayı tercih ederler, bu nedenle kedi severler genellikle onları tercih ederler ve buna rağmen çok fazla ilgiye ihtiyaç duymazlar, yalnız oynamayı severler.

Yüksek raflar ve platformlar yerine sandalyelere ve kanepelere oturmayı tercih ettiği için, kısa bacaklar nedeniyle tırmanamayacağı veya atlayamayacağı için nispeten düşük yüzeyleri sevdiği için daha yüksek yüzeylerde olmayı tercih etmemektedir.

Himalaya Kedileri İle Nasıl İlgilenilir

Himalaya kedileri, diğer evcil hayvanlar gibi, günlük bakım ve temizliğe çok ihtiyaç duyarlar. Bu kedileri yetiştirmek için, ihtiyaç duyulan sağlık hizmetlerinin yanı sıra gıda, hijyen, gıda, konfor ve eğlence açısından da ihtiyaçları karşılanmalıdır.

Himalaya Besleme: Kedimin Hangi Yiyeceklere İhtiyacı Var?

Bir Himalaya’yı beslemek için , kilo alma eğilimini dikkate almak gerekir . Bunun dışında, Himalaya için safkan olsun ya da olmasın diğer kediler için aynı beslenme önerileri geçerlidir.

Kullanabileceğiniz farklı seçenekleri görelim:

  • Barf yöntemi bu vahşi kedinin diyet en yakın olanı, çünkü bazı uzmanlar hayvanlar için en uygun beslenme şeklini düşünün. Çiğ et, doğal diyetlerinin çoğunu oluşturur. Öte yandan, tahıllar, kedinin örneğin bir farenin midesi içeriği yoluyla aldığı çok küçük bir oranı temsil eder.
  • yaş gıda % 80 su ihtiva eden geleneksel bir avantajı vardır. Bu yiyecek türü önerilir, çünkü kediler genellikle az içer. Yiyeceklerindeki sudan yeterli miktarda hidrasyon alırlar.

Alerji veya aşırı duyarlılık riski nedeniyle, hayvan yemi gereksiz kimyasal bileşenler içermemelidir. Dolgu maddeleri, yan ürünler veya koruyucu maddeler hayvanınıza zarar verebilir. Yüksek kaliteli gıdalar, daha az kokulu dışkıya neden olma gibi beklenmedik bir faydaya sahiptir.

 

Islak yiyecek alırken, her zaman sadece yüksek kaliteli ürünler seçtiğinizden emin olun. Düşük kaliteli ürünlerden daha pahalı olmaları gerekmez. Tanınan test enstitülerinin belirtileri sizi her ürünün kalitesi hakkında bilgilendirir. Yüksek kaliteli gıdalar yüksek miktarda iyi protein içerir ve kediler tarafından kolayca sindirilir. Kediye ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlarlar, ancak kilo alımını teşvik etmezler.

  • kuru gıda da bazı iftiralarını, ancak birçok takipçileri bilir. Bazı uzmanlar kedilerini sadece kuru gıda ile beslerler.

Kuru yiyecekler usta için çok “pratik” olma avantajına sahiptir: ıslak yiyeceklerin aksine, uzun süre kasede kalsa bile kötü koku üretmez. Kedinizi kuru yiyeceklerle beslerseniz ve özellikle de sadece bu şekilde beslerseniz, her zaman yeterince su içtiğinden emin olun. Buna su çeşmeleri veya kaseler sağlayarak, ancak yemek kasesinin yanında başka bir yerde emin olabilirsiniz. Vahşi doğada, kediler her zaman farklı yerlerden su ve yiyecek alırlar.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu