Tarih

İnsanlık Tarihinde Hiroşima Ve Nagazaki’ye Atılan İlk Atom Bombası

Atom bombası Nedir?

Atom bombası , geçmişten günümüze kadar savaşlarda kullanılan bombalardan çok daha güçlü bir bombaydı. Atom bombası ve hidrojen bombaları nükleer reaksiyon denilen enerjiyi kullandıkları için “ nükleer silah ” olarak adlandırılıyor.  Enerjinin aniden salınmasından kaynaklanan büyük patlama meydana gelmektedir.

 

Atom bombaları II. Dünya Savaşı’nın sonunda Amerika Birleşik Devletleri Japonya’ya karşı, 6 Ağustos 1945’te Hiroşima ve 9 Ağustos’ta Nagazaki’ye atılarak sadece iki kez kullanıldı.

 

6 Ağustos 1945 sabah 08: 15

Dünyada ilk ve son defa kullanılan bu nükleer silah 6 Ağustos 1945 sabah 08: 15 gökten düştü ve kasaba yanmış bir tarla haline geldi. Bir kasabanın işi insan eliyle ortadan kayboldu. Atom bombası düşürüldükten 43 saniye sonra patladı, yerden yaklaşık 600 metre yüksekte göz kamaştırıcı bir gökyüzü parladı ve küçük bir güneş olarak adlandırılabilecek bir kavurucu ateş topu yarattı. Ateş topunun merkez sıcaklığı 1 milyon santigrat dereceyi aştı ve 1 saniye sonra maksimum çap 280 metre idi ve merkez merkezin etrafındaki yer yüzey sıcaklığı 3.000-4.000 dereceye ulaştı

 

Amerika Neden Japonya’ya Atom Bombasını Attı?

ABD’nin atom bombasının gücünü gösterdiği ve savaşı erken bitirmek için düşürdüğü görüşü var. Japonya daha erken teslim olsaydı, atom bombası kaçınılmış olabilirdi. Öte yandan, Japonya’nın etrafındaki deniz ve gökyüzü ABD tarafından hâkim oldu ve Okinawa da işgal edildi, bu yüzden Japonya’nın kaybetmesi çok önemliydi. Hiroşima’daki atom bombası “Uranium 235” ve Nagasaki atom bombası “ plütonyum 239” kullandı.

 

Hiroşima ve Nagazaki nedendi?

Tokyo ve Osaka’nın aksine, Hiroşima büyük bir hava saldırısına maruz değildi. Yeni bir bombanın gücünü test etmek için bir aday. Ayrıca Japon askeri üsleri ve silah yapan fabrikalar da vardı. Ayrıca ABD , atom bombasını Nagazaki’ye değil, Fukuoka Bölgesi (şimdiki Kitakyushu Şehri) Kokura Şehrine bırakmayı planladı. İkinci aday bölge olan Nagazaki’ye düşürüldüğü söyleniyor, çünkü Kokura’nın gökyüzüne saklanıyordu.

 

Atom Bombasından Sonra İnsanlara Ve Şehre Ne Oldu?

Atom bombasının  Üç hasarı var: ısı ışınları, patlama ve radyasyon. Patlama, Patlama anında, sıcaklıkları 4.000 santigrat dereceye çıkaran ve birçok yapının ahşap ve kağıttan yapıldığı Hiroşima’yı bir cehenneme çeviren bir ateş topu üretildi. Patlama ses hızından daha hızlı şok dalgaları yarattı. Bu ve radyasyon, 200km mesafedeki her şeyi hemen öldürdü.

 

Radyasyon Hasarı

Atom bombasının temel özelliği görünürde uzun süre dayanan radyasyon hasarıdır. Yaralanmış gibi görünen, merkez, merkezin çevresine giren ve tanıdıklarını arayan ve yaralananlar da radyasyondan zarar görmüşlerdir.

 

Radyasyondan ne tür bir hastalık kaynaklanır?

Hiroşima ve Nagazaki’deki atom bombalarında, kanın diş etlerinden boşaltıldığı ve saçların kaybolduğu “akut bir semptom” vardı. O zamandan beri birçok insan kanserden öldü.

 

Kaç kişi zarar gördü?

Atom bombasının atıldığı yılın sonunda Hiroşima’da yaklaşık 140.000 kişinin ve Nagasaki’de yaklaşık 74.000 kişinin öldüğü söylendi. Çocuklar, kadınlar ve yaşlılar öldü. O zamandan beri, birçok kişi radyasyonun etkileri nedeniyle öldü ve hayatta kalanlar hala acı çekiyor. Bu iki günü unutulmaması gereken bir tarih olarak atom bombası anma günü olarak tanımlandı. İlk atom bombası günü töreni. Fuara 201 ülkeden dört ülkeden 89 ülkeden ve Avrupa Birliği’nden (AB) temsilciler katıldı.

 

Atom Bombasının Hiroşima Binasının atıldığı andaki ve bugünkü görünüşüne bakın

Hiroşima Binası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu