Yaşam

Ihlamur Çayının Faydaları

Kış aylarına girdiğimiz şu günlerde vücudumuzun direncini yükselterek, bizi salgın hastalıklardan koruyacak olan bir başka şifalı bitki Ihlamurdur.  İnsanlar soğuk algınlığı, baş ağrısı, uyku bozukluğu (uykusuzluk), ciltte kaşıntı ve diğerleri gibi durumlar için ıhlamuru kullanır. Faydaların saymakla bitmeyecek olan ıhlamur bitkisini artık bilmeyen kalmadı fakat hem bitkiyi yakından tanımak hem de faydalarına yakında göz atmak adına bu yazımızda Ihlamur bitkisine detaylıca yer vereceğiz.

Ihlamur Nedir?

Ihlamurgiller ( Tiliaceae ) familyasından olan bu bitkinin diğer isimleri Tilia, Tilia silvestris, Linden’dir. Haziran – Ağustos ayları arasında yüksek boylu bir ağaç ( 25 – 30 metre ) olan ıhlamur, beyazımsı – sarı renkli hoş kokulu çiçekler açar.

Genellikle ormanlarda bulunsa da, süs ağacı olarak park ve bahçelerde de görmek mümkün. Ihlamurun yaprakları; saplı, ucu sivri, kenarları tırtıklı, taban kısımları ise kalbe benzeye bir biçiminde, üst yüzü yeşil, alt yüzü beyazımsı yeşil ve tüylü bir yapıya sahiptir. Çiçekler en azı üçlü bir yapıda olmak üzere sarkık bir şekilde yetişirler. Çiçek örtüsü kayık biçiminde, sarımtırak – yeşil bir renktedir. Meyveleri tek tohuma sahiptir. Ihlamur ağacı filizden büyüyen bir yapıya sahiptir.

Ihlamurun Bileşenleri: Uçucu yağ, manganez, tanen, ossidaz, saponin, glusid, strol, C vitamini.

Ihlamur Nerede Yetişir?

Ihlamur ağaçları, Avrupa’ya özgü bir ağaçtır. Ihlamurun yaklaşık 80 türü vardır ve Kuzey ılıman bölgelerde yetişir.

Ihlamur ülkemizde, Doğu Karadeniz, Batı Karadeniz, Marmara bölgelerinde, Ege sahil şeridinde, Antalya ili ve çevresinde yetişir.

Ihlamur Faydaları Nelerdir?

Ihlamurun birçok faydası vardır. Ihlamur faydalarından bazıları şunlardır:

  • Ihlamur, stresle mücadele de bire birdir. Ihlamur çayının sinirleri yatıştırıcı özelliği vardır.
  • Ihlamur, sindirim sisteminde etkilidir. Bağırsaktaki yapısında bir kurt varsa düşürür, bağırsak sancılarını giderir.
  • Ihlamur, uykusuzluğu giderir.
  • Ihlamur, göğüs yumuşatıcı ve boğaz rahatlatıcıdır. Öksürüğü keser.
  • Ihlamur, soğuk algınlığını önler. Gribal enfeksiyonlara karşı faydalıdır.
  • Ihlamur, idrar söktürücü ve terleticidir. Bu sayede idrar yollarında oluşan iltihabın ve vücutta oluşan hastalıkların vücut dışına atılmasında etkilidir.
  • Ihlamur, vücut direncini arttırır. Salgın hastalıklara yakalanmanın önüne geçer.
  • Ihlamur, göz çapaklanmasına iyi gelir. Ihlamuru bir pamuk yardımıyla gözler kapalı olacak şekilde temizleyerek çapaklanma önlenebilir.

Ihlamur Çayı Nasıl Yapılır?

Ihlamur çayının yapımı için gerekli olan malzemeler şunlardır:

2 tutam ıhlamur

2 fincan kaynar su

1 tatlı kaşığı nane

3 dilim limon

Bir demliğe su ilave ederek, ısıtalım. Bu suyun içerisine ıhlamur ilave edelim. İçerisinde ıhlamur bulunan su kaynamadan ocaktan alalım. ( Vitaminlerin kaybolmaması, içeceğimiz ıhlamur çayının bize fayda sağlaması için suyun kaynamaması çok önemli. ). Demliğimizin kapağını kapatıp, 5 dakika kadar demlenmeye bırakalım.

Demlenme işlemi tamamlandıktan sonra ıhlamuru süzgeç yardımıyla bardaklara boşaltalım. Bardaklara boşalttığımız ıhlamurun üzerine aroma sağlaması için nane ilave edebilirsiniz. Aynı zamanda grip ve soğuk algınlıklarının baş düşmanı olan limonu da bardaklarımıza ilave etmeyi unutmayalım.

İki bardak ıhlamur çayı için gerekli olan 2 tutam ıhlamurdur. Daha fazla ıhlamur çayı yapmak istiyorsanız ıhlamur tutamın gerekli oranda artış sağlayarak ıhlamur çayı yapmanızı tavsiye ederiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu