Biyografi

İhsan Oktay Anar Kimdir?

İhsan Oktay Anar, 21 Kasım 1960 yılında Yozgat’ta dünyaya geldi.  İlk ve ortaokulu İzmir’de okudu. 1984 yılında Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü’nden mezun oldu. Ege Üniversitesi’nde Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü’nde Yüksek Lisans Ve Doktora yaptı. Aynı bölümde 1996 yılından 2011 yılında emekli olana kadar öğretim üyesi olarak görevine devam etti.

İlk öyküsü Kâfirler İçin Apologya’dır ve 1985 yılında Morköpük dergisinde yayımlanmıştır. İhsan Oktay Anar ilk kitabı olan Puslu Kıtalar Atlası’nı 1995 yılında yayımladı.

İhsan Oktay Anar’ın romanlarında felsefe ve tarih iç içedir. Ve yazarın mizah anlayışı çok kuvvetlidir. İhsan Oktay Anar kitaplarında kendi ismine Uzun İhsan karakteriyle birçok kere( Kitab-ül Hiyel, Puslu Kıtalar Atlası) yer vermiştir. En sevilen ve beğenilen romanı Puslu Kıtalar Atlası olsa da diğer kitapları da oldukça iyidir. İhsan Oktay Anar 1996 yılından beri sırasıyla Öküz, Hayvan ve Ot isimli dergilerde yazılar yazdı. İhsan Oktay Anar, 2009 yılında Puslu Kıtalar Atlası romanıyla Erdal Öz Edebiyat Ödülü’nü kazandı.

İhsan Oktay Anar Romanları

1- Puslu Kıtalar Atlası(1995): İlk baskısı 1995 yılında yapılan Puslu Kıtalar Atlası İhsan Oktay Anar’ın ilk kitabıdır. Dili Eski Türkçe ağırlıklı olup sayfalar ilerledikçe bu dile kolay bir şekilde alışıyorsunuz. Romanda olaylar, M.S 1681 yılında İstanbul’da geçiyor. Ana karakterler ise Uzun İhsan Efendi ve oğlu Bünyamin. Puslu Kıtalar Atlası tarihi ve felsefik bir romandır. Dünya’yı dolaşıp bir Dünya Atlası oluşturmak isteyen Uzun İhsan Efendi Dünya’yı astral seyahatle rüyalarında dolaşıyor ve Puslu Kıtalar Atlası ismini verdiği kitabı yazıp oğlu Bünyamin’e veriyor.

2- Kitab-ül Hiyel(1996):İhsan Oktay Anar’ın 1996 yılında yayımladığı romanıdır.  Kitapta yer alan Yafes Çelebi isimli karakterin yaptığı icatların çizimlerini İhsan Oktay Anar yapmıştır. Osmanlı zamanında yaşayan mucitlerin hayat hikâyelerini anlatır. Yafes Çelebi, Kara Calud ve Üzeyir isimli mucitlerin hikâyelerine yer verir. Hiyel kelimesi mekanik ve hile anlamlarına gelir.

3- Efrâsiyâb’ın Hikâyeleri(1998)

İlgili Makaleler

4- Amat(2005)

5– Suskunlar(2007)

6- Yedinci Gün(2012)

7- Galiz Kahraman(2014)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu