Yaşam

İnsan Vücudunda Kaç Kemik Vardır?

Yetişkin bir  insan vücudu 206 kemik içerir.  Anatomistler bunları iki bölüme ayırır: vücudun uzun ekseni boyunca kemikleri kafa ve gövde kemiklerini içeren ek iskelet. 206 insan kemiğinin 172’si, ek iskeletin 126 kemiğinin ve aksiyal iskeletteki 80 kemiğin 46’sını içeren bir çiftin parçasıdır. Eşleşmemiş 34 kemikte altı kafatası kemiği, 26 omur, göğüste sternum ve çene altındaki hyoid bulunur.

Vücuttaki Kemiklerin Temelleri

Kemikler, kıkırdak, bağlar, tendonlar ve eklemleri de içeren iskelet sisteminin ana bileşenidir. İskelet sistemi vücudun organlarını destekler ve korur, kaslara tutturma ve tutturma noktaları sağlayarak hareket kabiliyetine izin verir, kan hücrelerini sentezler ve mineraller ve yağ için depo olarak görev yapar.

İnsanlar genellikle genç yaşta beyinleri, kalpleri, akciğerleri ve omuriliklerinin hayatta kalmak için kesinlikle gerekli olduğunu öğrenir; Bu organların alışılmadık derecede kalın ve ayrıntılı bir kemik zırhı seviyesine sahip olması şaşırtıcı değildir.

Diğer iş kemiklerinin insanları yerleştirmek için yapısal ve koruyucu rollerden daha az olduğu bilinmektedir. Kemikler ilik adı verilen sarımsı bir madde içerir ve işte burada kan hücreleri – kırmızı kan hücreleri, beyaz kan hücreleri ve trombositler – yapılır. Kemik iliğindeki yağ hücreleri, kemik dokusunun sert matrisinde depolanan bazı minerallerin (çoğunlukla kalsiyum ve fosfor) olduğu gibi başka yerlerde kullanılmak üzere kan dolaşımına salınabilir.

 

İskeletin Bileşenleri

Yetişkin insan iskeleti, 80’i eksenel ve 126’sı ek iskelette olmak üzere toplam 206 kemik içerir. Sadece eller ve ayaklar, lokomosyon için evrimsel talebi ve iyi kontrol edilen uzuv hareketlerini teyit eden 126 ek kemikten 106’sını içerir.

Eksenel iskelet baş, boyun, göğüs ve sırt kemiklerini içerir. Kafatası, 22’si eşleştirilmiş setlerin üyesi ve altısı eşleştirilmemiş 28 kemik içermektedir. Vücudun genel olarak simetrik olduğunu bilmekle toplanmış olabileceğiniz gibi, eşleştirilmemiş altı kafatası kemiği vücudun orta hattını kaplar, her iki tarafına da eşit şekilde uzanır (örneğin, mandibula veya alt çenedir).

Vertebral sütun, 24’ü orijinal omur olmak üzere 26 kemikten (üstten alta: yedi servikal, 12 torasik ve beş lomber) ve geri kalan ikisi sakrum ve koksiden (kuyruk kemiği) oluşur. Vertebral sütunun asıl görevi omuriliği korumaktır. İnsanlarda, göğüs kafesinin hayati organlarını koruyan 12 çift kaburga vardır. Sternum (meme kemiği), kaburgaların öndeki tutturma noktası olarak işlev görür ve ayrıca koruyucudur; hyoid kemik ise, mandibula altında soluk borusunun önünde “yüzer”, diğer kemiklerden ziyade sadece bağ dokuya bağlanır.

Ek iskeletin kemiklerinin yüzde 80’inden fazlası ellerde (her biri 27 kemik) ve ayaklarda (her biri 26 kemik). Her bir el ve her bir ayak, ellerde metakarplar ve ayaklarda metatarslar olarak adlandırılan, parmakları veya ayak parmaklarını oluşturan 14 fajana bağlanan beş kısa kemikten oluşur (her baş parmağında ve ayak parmağında iki, kalan dörtte üç her bir ekin rakamı). Ellerde sekiz bilek kemiği (sazanlar) ve ayaklarda yedi ayak bileği kemiği (tarsallar) var.

Üst vücutta omuz ve kolda beş adet eşleşmiş kemik bulunur. Orta çizgiden itibaren, bunlar skapulalar (omuz bıçakları), klavikula (yaka kemiği), humerus (üst kol) ve ulna ve yarıçaptır (önkol). Alt gövde ayrıca, kalça (kaynaşmış ilium, ischium ve pubis), femur (uyluk kemiği), patella (diz kapağı) ve tibia ve fibula (shin kemikleri) dahil olmak üzere pelvis ve bacağında beş çift kemik içerir. ).

Özellikle daha belirsiz olan kemik grupları, genellikle her bir kelimenin ilk harfinin ezberlenen nesneler listesindeki ilk harfle eşleştiğini söyleyen mnemonik denilen edebi aygıtların yardımı ile daha kolay hatırlanabilir. .

Sekiz bilek kemiği – omuza en yakın dört sıradan metakarplara bitişik dört sıraya, her sıranın dışından içeriye doğru – skafoid, lunate, trikorum, pisiform, yamuk, yamuk, kapitat ve hamattır ( “Bu İnsanların Kadavranın Eline Dokunmasına İzin Verme”). Benzer şekilde, yedi ayak bileği kemiği – dışardan dışa doğru, talus, kalkaneus, naviküler, medial çivi yazısı, orta çivi yazısı, lateral cuneifrom ve küboid – “Tall Kaliforniyalı Donanma Tıp İngilizleri Şeker Şekeri” veya benzerleri ile ezberlenebilir.

 

İlginizi Çekebilir >>İnsan Beyninin Yüzde Kaçını Kullanıyor?<<

İskeletin Erken Gelişimi

Kafatasının çoklu kemikleri, vücutta doğumdan sonra kaynayan ve nihai toplamı 206 rakamına kadar düşüren pek çok kemik arasındadır. Fetal gelişim sırasında kafatasının tam olarak oluşmamasının ana nedeni kafatasının kemiklerin bir miktar esnekliğinin, kafa travması olmadan annenin beynine veya annenin vücuduna geçmesi için gerekli olmasıdır.

İnsan bebek beyinleri, memeli standartlarına göre alışılmadık derecede büyüktür, bu nedenle hamilelik ve doğum sırasında bir çeşit uzlaşma gereklidir. Bir bebek kardeşinin kafasını şefkatle hissetmiş olabileceğiniz yumuşak noktalara fontanelles denir. Bunlar, bebek bir çocuk ve sonra bir yetişkine dönüşürken beynin daha da büyümesini sağlamak için fibröz bağ dokusundan oluşur.

Bazen, her 2000 doğumda yaklaşık 1’inde ve daha çok erkek çocuklarda, kafatası kemikleri arasındaki dikişler erimiş hale gelir. Craniosynostosis adı verilen bu durum, neyse ki normal beyin gelişimini ve nispeten normal kafatası olgunlaşmasını sağlamak için doğumdan kısa bir süre sonra ameliyatla tedavi edilebilir.

 

kaynak: https://sciencing.com/many-bones-body-5438174.html

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu