Şehirler

İzlanda Nerede? İzlanda’nın Haritadaki Yeri

İzlanda, Kuzey Atlantik Okyanusunda yer alan dağlık bir ada ülkesidir. İzlanda bir anakara parçası olmasa da, İskandinav Avrupalı olarak kabul edilir.

İzlanda’nın dikkat çekici özelliklerinden biri de, % 10’u buzullarla kaplı olmasına rağmen, şaşırtıcı derecede ılıman bir iklime ve sayısız jeotermal sıcak nokta ve kaplıcalara sahiptir. Ülkedeki insanların yaşam ortalamaları kadınlar için 81,3 yıl ve erkekler için 79,6 yıldır ve dünyadaki en yüksekler arasındadır.

İzlanda doğası çeşitli ve egzotiktir ve doğada, doğanın unsurlarının İzlanda’yı volkanik patlamalar, depremler ve erozyon yoluyla nasıl şekillendirdiğinin izlerini görebilirsiniz. İzlanda manzarasının en karakteristik ve heyecan verici unsurlarından biri buzullardır. Bunların en büyüğü, 8.400 kilometrekarelik alanı ve buz üzerinde 1000 metreye varan kalınlığı ile Vatnajökull’dur.

Ülkenin yüzde on birinden fazlası muhteşem buzullarla kaplıdır. Buzullar genellikle ovalara kadar dillerde buzağılama yapar. Bazen geri çekilen buz kütlesi, buzuldan doğan buzdağlarının etrafta yüzdüğü derin lagünler bırakmıştır. Çatlakların berrak mavi tonları, beyaz yüzey ve buzda yaratıcı desenler oluşturan volkanik kül kalıntıları arasındaki renklerin oyununu görmek etkileyici bir manzara.

İzlanda’nın Nüfusu Kaç Kişi? İzlanda’nın Para Birimi Nedir?

İzlanda nüfusu 2020 sayımlarına göre 364.134’tür. İzlanda’nın resmi dili İzlandaca’dır, İngilizce ise yaygın olarak anlaşılmaktadır. İzlanda’da din de dikkat çeken bir diğer konudur; yaygın olarak ( %80.7 ) Lütercilik dini hâkimdir. İzlanda’nın yüzölçümü 103.000 km2, para birimi İzlanda kronası’dır. İzlanda’nın yönetim sistemi Anayasal Cumhuriyettir.

İzlanda’nın başkenti Reykjavik, aynı zamanda Dünya’nın en kuzey başkenti olma özelliğine de sahiptir.

İzlanda Ne Zaman Kuruldu? İzlanda’nın Tarihçesi

İzlanda ilk kez, 9. Yüzyılda İskandinav ve Kelt halkı tarafından iskan edildi. İlk kalıcı yerleşimcinin evini Reykjavik bulunduğu yere yapan Norveçli bir Viking olan Ingólfur Arnarson olduğu söyleniyor. Norveç’ten gelen diğer Vikinglerle birlikte burada bir parlamento kurulup, adına Athing dendi.

Ülkeye ait tüm kararlar burada alınıyordu fakat bir iç anlaşmazlık yaşanınca, ülke bağımsızlığını yitirerek 1262 yılında Norveç egemenliğine, Norveç’in Danimarka egemenliğine girmesiyle de Danimarka’nın hâkimiyetine girmiş oldu.

İzlanda Ne Zaman Bağımsız Oldu?

İzlanda yıllarca, Danimarka’nın hâkimiyeti altında yaşadı, 1843’de yeniden Athing kurulmasıyla, 1904’de diplomasi dışında dış özerlik elde edip, 1918 yılında Danimarka’ya bağlı bir devlet kabul edildi. İzlanda, 1941 yılında ise Athing’de alınan karar ile tamamen Danimarka’dan koparak bağımsız oldu.

İzlanda 1949 yılında NATO’ya üye olmuştur, İzlanda’yı tanıyan ilk ülke Amerika Birleşik Devletleri’dir.

İzlanda’nın Bölgeleri ve Şehirleri

İzlanda’nın bölge ve şehirlerinden başlıcaları şunlardır:

İzlanda’nın Bölgeleri

 • Güneybatı İzlanda: Başkent Reykjavik yer aldığı bu bölgede ada nüfusunun çoğunluğu yaşar.
 • Batı Fiyortları: Seyrek nüfuslu ve engebeli bir coğrafyaya sahip bölgedir.
 • Batı İzlanda: Snæfellsjökull buzulu, Breiðafjörður adalarını içeren bölgedir.
 • Kuzey İzlanda: Dramatik lav tarlaları ve çalkantılı şelalelerinin olduğu bölgedir.
 • Doğu İzlanda: Daha fazla fiyort ve tek uluslararası yolcu feribot terminalinin bulunduğu bölgedir.
 • Güney İzlanda: Golden Circle ( Altın Çember ) olarak ifade edilen, Reykjavik’ten İzlanda’nın güney dağ ve sırtlarına doğru uzanan 300 km uzunluğundaki bir yolu içeren, en popüler turistik yerlere sahip bölgedir.
 • İç İzlanda: Buzlu dağların yer aldığı bölgedir.

İzlanda’nın Şehirleri

 • Reykjavik: İzlanda’nın başkenti ve en büyük şehri
 • Akureyri: Kuzey’in başkenti olarak isimlendirilir, ayrıca Güneybatının dışındaki en büyük kasaba olarak bilinir.
 • Hafnarfjörður ( Hafnarfjordur): Başkent bölgesinin eteklerinde yer alan şirin bir kasabadır.
 • Höfn: Güneydoğu bölgesinin kıyısındaki yer alan merkezi bir şehirdir.
 • Húsavík: Yaz aylarında dünyanın en güvenilir balina izleme yerlerinden biridir.
 • Ísafjörður: İzlanda’nın Batı fiyortlarının en büyük şehridir.
 • Keflavik: Uluslararası havaalanının bulunduğu yerdir.
 • Stykkishólmur: Snæfellsnes yarımadasındaki ana şehir, aynı zamanda Breiðafjörður adalarına açılan kapı görevi taşır.

İzlanda’ya Nasıl Gidilir?

Çok fazla turistin ilgisini çeken ada ülkesi İzlanda’ya nasıl gidilir? Son zamanlar merak konusu oldu. İzlanda’nın başkentinde yer alan Reykjavik şehir merkezindeki Reykjavik havaalanı, sadece iç hat uçuşları, Grönland ve Faroe Adalarına dış hat uçuş hizmetleri vermektedir.

Dolayısıyla İzlanda’ya uçakla belirtilen ülkelerde dışında bir ülkeden gitmek istediğinizde; Reykjavik’den yaklaşık 40 km uzaklıkta, ülkeniz güneybatısındaki Keflavik yakında bulunan Keflavik uluslararası havaalanına inmelisiniz.

Keflavik havalimanına indikten sonra, başkent Reykjavik’e veya diğer şehirlere; halk otobüsleri veya taksilerle ulaşabilirsiniz. Keflavik havalanından, Reykjavik şehir merkezine olan mesafe 50 kilometredir, otobüslerle 45 dakikada taksilerle ise 30 dakikada ulaşım sağlanabilir.

Eğer istenirse, havaalanından kiralanan bisikletlerle de ulaşım sağlanabilir.

İzlanda’da Gezilecek Yerler

 • Blue Lagoon ( Mavi Göl ): İzlanda’daki en ünlü manzaraya sahip olan bu göl, aynı zamanda jeotermal bir kaplıcadır. Göl, içerisinde barındırdığı, “Silika “ denen madde sayesinde masmavi muhteşem bir görünüme sahiptir. İzlanda’ya yolunuz düşerse, İzlanda’da gezilecek yerlerin ilk sırasına burayı koyabilirsiniz.

 

 • Jökulsárlón: Farklı renklere sahip buzulları görmek isterseniz, bu etkileyici manzaranın yer aldığı yeri mutlaka ziyaret etmelisiniz.

 

 • Gulfoss Şelalesi: Ada ülkesi olan İzlanda’da suya ve yeşilliğe doyacaksınız, doğa harikalarından biri olan Gulfoss Şelalasi, UNESCO Dünya Miras Listesinde yer almaktadır ve İzlanda’da gezilecek muhteşem yerlerden biridir.

 

 • Hallgrímskirkja Kilisesi: Hem kilise hem gözlem kulesi olarak kullanılan bu yapı İzlanda’nın en uzun yapılarında biridir ve 74,5 metre yüksekliğe sahiptir.

 

 • Geysir: İzlanda denilince hepimizin aklına gelen soğuk ve buzullar, toprağın altından çıkan kaynar suların yer aldığı ve geysir olarak nitelendirilen bu muhteşem manzarayla yıkılmış oluyor. Hala aktif volkanlar ve geysirler, patlama sonucu yerden 70 metre yüksekliğe kadar kaynar su fırlatabilen bir yapıdadır.

 

 • Selfoss: Kuzey ışıklarını resmetmek için birçok fotoğrafçının geldiği yerdir. Eğer sizde kuzey ışıklarını seyretmek ya da resmetmek istiyorsanız mutlaka buraya uğramalısınız. Ayrıca burada yer alan oteller camlarla kaplıdır, bu da demek oluyor ki, gece uyurken muhteşem bir gökyüzü manzarası sizi bekliyor.

 

İzlanda’da Ne Yenilir? Ne İçilir?

Dört tarafı denizlerle çevrili bir ada düşünüldüğü akla ilk gelen yemek balıktır. İzlanda mutfağı, balık ve kuzu yemek türlerinin ağırlıklı olduğu fakat son yılarda da gelişen mutfağına farklı lezzetler de eklemiştir. İzlanda’da vejetaryen diyeti sürdürmek zordur fakat Reykjavík’te birkaç vejetaryen restoran bulmak mümkündür.

Geleneksel İzlanda yemeklerine göz atacak olursak;

 • Balığın her türlü çeşidini, her türlü pişme teknikleri ve sunum çeşitleriyle yiyebilirsiniz. Genelde mutfağın en ünlü deniz ürünleri: okyanus levreği, morina balığı, ıstakoz ve somon’dur. Ayrıca İzlanda’nın balina etiyle ünlü olduğunu ve Minke balinası yemenin mümkün olduğu birkaç yerden biri olduğunu bilmenizi isteriz.

 

 • Harðfiskur: İzlanda geleneksel yemeklerinden biridir. Kurutulmuş balık parçaları tereyağlı atıştırmalık olarak yenir. ( Llahana salatası ile de tüketilmesi önerilir. )

 

 • Skyr: Yoğurt benzeri bir süt ürünü olup, ülkenin her yerinde aromalı ve aromasız çeşitlerde mevcuttur. Yağ oranı düşük ve protein oranı yüksektir. İzlanda yoğurdu olarak bilinir.

 

İzlanda’da Nerede Yemek Yenir?

Doğa harikası birçok yeri gördükten sonra yorulanlar ve acıkanlar için biraz mola verip atıştırmak için birkaç restoran önerisinde bulunacağız. İzlanda’da nerede yemek yenir? Hep birlikte bir göz atalım.

 • Pakkhus Restaurant: Krosseyjarvegur yer alan bu restoranda, İzlanda yoğurdu olarak bilinen Skyr Ayrıca İzlanda geleneksel mutfağına ait balık çeşitlerini de tadabilirsiniz.

 

 • Icelandic Street Food: Reykjavík şehir merkezindeki Lækjargata caddesinde yer alan bu restoran et ürünlerine ait yemekler bulunmaktadır. Bu restoranda Icelandic Meat Soup ( Et Çorbası ) adıyla bilinen; temel besin kaynağı kuzu eti olan; patates ve havuç gibi sebzelerle aromalandırılmış çorbayı içebilir. Çeşitli et yemekleri tüketebilirsiniz.

 

 • Islenski barinn The Icelandic Bar: Başkent Reykjavik’de yer alan ilginç bir restorandır. Deniz ürünlerine ait her türlü yiyeceği bulabileceğiniz bu restoranda Hákarl (Fermente Köpek Balığı) yemeğini de tadabilirsiniz.

 

 • Icelandic Street Food: Deniz ürünleri sevmeyenler, Icelandic Hot Dogs ( İzlanda Sandviçi ) olarak adlandırılan, sosisli sandviçi bu fast food restoranda yiyebilirler. Eğer istenirse, kuzu eti ve dana etinden faydalanılarak yapılmış başka sandviç türleri de tercih edilebilir, seçilen sandviçe, çeşitli sos ve ekstra malzemeler eklenerek farklı tatlar ortaya çıkarılabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu