Tarih

Kabotaj Kanunu Nedir?

Kabotaj, bir devletin kendi deniz sahası üzerinde yer alan kendisine ait limanlara deniz ticareti konusunda sağlamış olduğu ayrıcalıktır. Deniz sularında tanınan bir günlük ayrıcalığın tanımının merak edilmesi üzerine kabotaj ne demek? Sorusuna yanıt aranmaktadır.

Kabotajın amacı; kabotaj nedir? Tanımında bahsedilen ayrıcalıklardan sadece yurttaşların yararlanmasıdır. Kabotaj yasağıyla, tanınan ayrıcalıklar milli ekonomiye önemli bir katkı sağlar, bu yüzden belirlenen tarihte yabancı bandıralı gemilerin ülkenin kendisine ait limanlarda ticaret yapmasına izin verilmez.

Türkiye’de Kabotajın Tarihi

Osmanlı Devletinde kapitülasyonlar olarak bilinen kabotaj, 1923 yılında imzalanan Lozan Anlaşmasıyla kaldırılmıştır. 20 Nisan 1926 yılında yeniden yürürlüğe girmesi için gündeme gelen Kabotaj Kanunu, 1 Temmuz 1926 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Yürürlüğe giren bu yasaya göre; Türkiye’ye ait kara sularında ve kara suları içerisinde yer alan; körfez, liman, koy gibi yerlerde, makine, yelken ile hareket eden deniz taşıtlarını barındırma, bu araçlarla mal ve yolcu taşıma hakkı Türk vatandaşlarına verilmiştir.

Ayrıca, Kabotaj Kanununa göre; dalgıçlık, kılavuzluk, kaptanlık benzeri mesleklerin yalnızca Türk vatandaşları tarafından yerine getirileceği bu süreçte yabancı gemilerin ise yalnızca Türk limanları ile yabancı ülkelerin limanları arasında insan ve yük taşıyabileceği kabul edildi.

Kabotaj Bayramının Önemi

Kabotaj Bayramının önemi; milli ekonomiye büyük katkı sağlaması nedeniyle her yıl coşkuyla kutlanmaktadır. Türkiye’de her yıl 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı olarak kutlanan bayramdan önce kutlamaların kaç tane liman ve gemide kutlanacağı Milli Savunma Bakanlığı tarafından duyurulup, vatandaşların kutlamalara katılabileceği limanların isimleri paylaşılmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu