Yaşam

KADES Nedir?

Kadın Acil Destek Uygulaması (KADES) sayesinde; kadınlar bir şiddet ya da tehlike anlarında tek bir tuşla kolluk güçlerine ihbarda bulunabilmektedir. İstanbul Emniyet Müdürlüğüne bağlı Toplum Destekli Şube Müdürlüğü ekipleri “ Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesi “ amacıyla KADES uygulaması hakkında Taksim Meydanı ve İstiklâl Caddesi’nde bilgilendirme broşürü dağıttılar.

KADES ne demek? 24 Mart 2018’de kullanıma sunulan KADES’i cep telefonuna indiren binlerce kadına uygulama üzerinden yaklaşık 50 bin civarında ihbarda bulundu. KADES uygulaması ile özellikle son yıllarda giderek artan kadına şiddet olaylarının önüne geçilmesi planlanıyor. Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanmış olan Kadın Acil Destek Uygulaması ile acil durumlarda acil müdahale uygulamasıdır.

Tamamen yerli ve milli yazılım olan KADES uygulaması Google Play Store ve Apple Store mağazalarından ücretsiz olarak indirilebilmektedir. Dosya boyutu 3,3 mb büyüklüğündedir. 4.0.3 ve sonrası Android sürümleriyle uyumlu çalışmaktadır.

KADES, 24 Mart tarihinden itibaren test aşamasındaydı. Uygulamayı şu ana kadar 500 bin adet indirme sayısına sahiptir. KADES uygulamasının çalışma şeklini anlatan Bakan Soylu; “ Acil durumla karşı karşıya kalan, eşinden veya yakınından şiddet gören kadınlar tarafından ihbarda bulunulan vakalar için Polis sorumluluğunda bulunan bölgelerde polisin müdahale süresi ortalama 5 dakikadır” dedi.

KADES Uygulaması Nasıl İndirilir? KADES Uygulaması Ücretsiz Mi?

Kadın Acil Destek Uygulaması, Google Play Store ve Apple Store mağazalarından ücretsiz olarak indirilebilmektedir. KADES Android uygulaması 3,3 mb büyüklüğündedir. 4.0.3 ve sonrası Android sürümleriyle uyumlu çalışıyor. KADES iOS uygulaması ise 16.1 mb büyüklüğünde ve iOS 10.0 ve sonrasındaki iOS sürümleriyle uyumlu olarak çalışmaktadır.

KADES Uygulaması Nasıl Kurulur?

KADES uygulamasını akıllı telefonunuzun şu adımları izleyerek kurabilir ve kullanabilirsiniz.

  • KADES uygulamasını, akıllı telefonunuzun mağazasından indirin.
  • Uygulamayı yükledikten sonra uygulamayı çalıştıralım.
  • Uygulama ilk açıldığında bir sefere mahsus kayıt olunması gerekmektedir.
  • Kayıt formunda yer alan; Adınız, Soyadınız, T.C. Kimlik Numaranız, Doğum Yılınız, Cep Telefon Numaranız gibi şahsi bilgilerinizi yazarak kullanıcı sözleşmesini okuyup kabul ederek doğrula butonuna basalım.
  • Bir sonraki ekrana geçtiğinizde; kayıt formunda belirtilen cep telefonunuza gelen şifreyi girelim.
  • Uygulamanın kurulumu bu şekilde tamamlanmış oluyor. Bir şiddet durumunda KADES Yardım İste butonuna basmalınız. Bu butona bastığınızda “ Yardım isteğiniz Emniyet Birimine iletilecektir. Devam etmek istediğinizden emin misiniz? “ uyarı mesajı gelecektir. Gelen bu mesaja evet butona bastıktan sonra ortalama 5 dakika içerisinde Polis olay yerine ulaşacaktır.

Son günlerde giderek artan kadına yönelik şiddetle mücadelede farkındalığı arttırmak amacıyla birçok panel, konferans ve eğitimler düzenlenmektedir. Ayrıca kadına şiddete dikkat çekmek amacıyla birçok kurum ve kuruluş vardır. Kadına şiddete yönelik bu çalışmalara KADES’in de eklenmesiyle kadına şiddetinin tamamen bitirilmesini ümit ediyoruz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu