Yaşam

Kahve İçmenin Sağlığa 10 Faydası

Espresso kahve tercih edenlerden, Americano kahve tercih edenlere, dünyanın birçok yerinde sayısız varyasyondaki kahveyi deneyen kişiler var. Kahve içmeyi hiç denememiş bir yetişkin olduğunu düşünmüyoruz. Kahve içmek; bazıları için bir ritüel, bazıları için ise bir alışkanlıktır. Özellikle kahve severler, sabahları kahve içmek çok ayrı bir zevktir.

Günde en az bir fincan kahve içmenin sağlığa faydaları giderek artmaktadır. Bugün, birkaç yüzyıldır nüfus içinde tüketilen ve aynı zamanda dünyanın en popüler ve en çok tüketilen içeceğinin avantajlarını gözden geçiriyoruz.

Ancak kahvenin, kontrendikasyon etkileri olduğu yönündeki görüşler, kahveye duyulan ilgiliyi bir an da azalttı. Oysaki kahve antioksidan özelliği sayesinde; karaciğere iyi gelirken, aynı zamanda ruh hali üzerinde olumlu etkiler yaratmaktadır. Ayrıca Parkinson hastalığının semptomlarının azalmasına da neden olur.

Kahve İçmek İçin 10 Sağlıklı ve İyi Neden

Beyin, cilt ve vücut sağlığına gelen kahveyi içmek için 10 sağlıklı ve iyi nedene bakalım.

  1. Antioksidanlar açısından zengindir: ABD’nin Scranton Üniversitesi tarafından 2005 yılında yapılan bir araştırmaya göre, kahve sadece yaşlanmayı önlemekle kalmaz, aynı zamanda içerdiği antioksidan içeriğiyle vücuda destek olur.

 

  1. Kahvenin kokusu daha az stresi hissettirme yeteneğine sahiptir. Bu konuda Seul Ulusal Üniversitesi çok ilginç bir araştırma yaptı. Yapılan araştırmada, uykusuzluktan stres altında olan farelerin beyinlerinin, kahve kokusu duyduğu zaman, strese neden olan proteinlerde değişiklikler olduğunu ortaya koydu.

 

  1. Kahve, Parkinson hastalığının semptomlarını azaltabilir. Bu konu hakkında 2012 yılında Dr. Ronald Postuma; Parkinson hastalığına yakalanmış kişilerin kahve sayesinde hareketlerini kontrol etme kabiliyetlerinin arttığını gösteren bir çalışma yaparak, görüşünü desteklemiştir.

 

  1. Kahve karaciğere iyi gelmektedir. Özellikle aşırı alkol tüketen 125.000 kişilik bir grup üzerinde inceleme yapılmıştır. Yapılan incelemede bu kişilere günde en az 1 fincan kahve verilmiştir. Aşırı alkol tüketen kişilerin patoloji sonuçlarına bakıldığında; karaciğer sirozuna yakalanma olasılığının %20 oranında azalma eğiliminde olduğu gözlemlenmiştir.

 

  1. Kahve içmek intihar eğilimini azaltır. Harvard Halk Sağlığı Okulunun yapmış olduğu araştırmaya göre günde 2 ila 4 fincan kahve içmenin intihar riskini %50 oranında azalttığını ortaya koydu.

 

  1. Kahve, cilt kanseri riskini düşürür. Brigham Kadın Hastanesi ve Harvard Tıp Okulunun beraber yürüttüğü 20 yıldan fazla süredir devam eden bir çalışmada; 112.000 üzerinde, kadın ve erkeklerin oluşturduğu bir grup üzerinde araştırma gerçekleştirilmiştir. Bu araştırmalara göre; kahve içen kişilerin cilt kanseri riskinin daha düşük olduğu ortaya çıkmıştır.

 

  1. Kahve’nin sporcular üzerindeki olumlu etkileri bazı çalışmalar ile kanıtlanmıştır. New York Post’un haberine göre; kafeinin özellikle maraton ve bisiklet gibi uzun süreli performans ve disiplin gerektiren sporlarla ilgilenen sporcularda, yağ rezervlerinin devreye sokarak yanmaya yardımcı olduğu faydalı etkileri arasında yer almıştır.

 

  1. Kahve, tip 2 diyabet riskini yarıya indirir. Amerikan Kimya Derneği tarafından yapılan bir araştırmaya göre; günde 4 veya daha fazla fincan kahve tüketen kişilerin, tip 2 diyabete yakalanma oranı %50 azalıyor. Belirtilen sayının üzerinde içilen her bir fincan kahve ise riski %7 daha azaltıyor.

 

  1. Kahve beyne iyi geliyor. South Florida Üniversite ve Miami Üniversitenin yapmış olduğu araştırmalarda; kanındaki kafein düzeyi yüksek olan 65 yaş üstü insanların, kanındaki kafein düzeyi daha düşük olan 65 yaş üstü insanlara göre 2 ila 4 yıl daha gecikmeli bir şekilde Alzheimer hastalığına yakalandığını kanıtladılar.

 

  1. Kahve sizi daha mutlu eder. Ulusal Sağlık Enstitüsü’nün yapmış olduğu bir çalışmada; günde 4 veya daha fazla kahve içen kişilerin, hiç içmemiş olanlara göre %10 daha az depresif hissettiğini ortaya koydu. Kahve; içerisindeki antioksidanlar sayesinde, depresyon için mükemmel bir çare olarak kabul edilebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu