Bilim

Kakao Ağacı Nerede Yetişir?

Muhtemelen dünyada çikolata sevmeyen kimse yok. Ancak herkes kakao ağacının meyvesini çocuklarda ve yetişkinlerde nerede yetiştiklerini bilmiyor. Bu ağacın nerede büyüdüğünü ve Üç farklı kakao ağacı türünü öğreneceğiz.

Kakao Ağacı, Amazon ve Orta Amerika’nın en büyük tropik yağmur ormanlarına özgü kakao ağacı, alternatif yaprakları, mızrak şeklinde ve kalıcı olan kiraz ağacının büyüklüğünde küçük bir doğal ağaçtır. Çiçekleri doğrudan dallara ve gövdeye yerleştirilir. 15 ila 20 cm uzunluğundaki “bakla” adı verilen tipik meyveler bir zeytin büyüklüğünde 25 ila 40 fasulye içerir.

Her ne kadar düşünceler ağacın kökenine (Brezilya’daki Amazon yağmur ormanlarından Meksika’ya kadar) bölünmekle birlikte, bilimsel kanıtlar artan bir şekilde Honduras’taki Ulúa vadisinde ‘sihrin gerçekten başladığını’ göstermiştir.

Günümüzde kakao, Afrika, Asya ve Latin Amerika’da ekvatorun etrafındaki dar bir şerit halinde dünya çapında yetiştirilmektedir.

Tropikal kakao ağacı ekvatorun kuzeyi veya güneyinde 20 ° C ile 35 ° C arasındaki sıcaklıklar ve yüksek nem oranı içinde yetişir. Gölgeli ve nemli bir iklimde büyür. Ağaçlar yıl boyunca çiçek ve meyve taşır. Kakao ağacının meyvesi, dikdörtgen bir bakla  şeklinde doğrudan ağacın gövdesinde ve alt dallarında yetişir.

Ancak rüzgar kakao ağacını pek sevmiyor ve yanan güneşin içinde olmayı sevmiyor. Ek olarak, ağacın ilk beş yıl boyunca özellikle önemli olan hastalıklara ve haşaratlara karşı iyi korunması gerekir. Bu nedenle küçük ağaçlar genellikle büyük bir ağacın tabanına, örneğin büyük bir muz ağacının tabanına veya güzel bir büyük avuç ağacının tabanına yerleştirilir. Bu şekilde ağaç güzel ve gölgeli ve güneşten acı çekmez.

Bir kakao ağacı, elinden gelenin en iyisini yapar ve doğada güzel yetişirse 15 metreye kadar uzayabilir! Ancak, ekim alanlarındaki ağaçlar yaklaşık 4 metre yüksekliğinde kalacak şekilde budanır. Meyveler (kakao çekirdeği) kolaylıkla toplanabildiği için bu çok daha uygundur.

Kakao meyvesi

Kakao ağacının gövdesinin yerden yaklaşık 1 metre ve üstünde yaprak taç adı verilen birkaç büyük dalı vardır. Kakao ağacı, 6 ay boyunca ve tüm yıl boyunca iki kez çiçek açar. Binlerce beyaz (dişi) ve pembe (erkek) minik çiçek beş yapraklı gövde ve dalları süslüyor. Bu çiçekler birkaç yıl sonra (5/6 yaşından itibaren) meyveye dönüşebilir. Tüm çiçekler meyvede yetişmez, çünkü yalnızca birkaçı döllenir ve kırktan fazla kakao meyvesi oluşmaz.

Kakao meyveleri doğrudan gövdeye kısa bir gövdeyle asılır. Bu sarı meyveler bir rugby topu şeklindedir ve yaklaşık 20 santimetre uzunluğundadır. Her meyvede 30 ila 40 tohum vardır. Ve bu tohumlar, hepsi bununla ilgili çünkü bunlar sonuçta kakao olarak işlenen kakao çekirdekleri!

Kakao Ağaç türleri

Üç farklı kakao ağacı türü vardır. Bugün tarlalarda karşılaştığınız ağaçlar, çoğunlukla yetişen ve kendine has özellikleri olan bu türlerin torunlarıdır:

Criollo aka ‘kakao çekirdeklerinin prensi’. Bu ağaç çok ince bir cilde sahip meyveler üretir. Bu meyvelerin kakaoları çok soluk bir renge ve eşsiz bir rafine aromaya sahiptir. Bu çeşitlilik küçük hasatlar üretir ve bu nedenle çok kırılgandır.

Forastero , yetiştirilmesi daha kolay olan ve daha büyük hasat veren daha güçlü ve sağlam bir ağaçtır. Kakao meyveleri daha kalın bir cilde ve daha sert, daha güçlü bir aromaya sahiptir. Forastero fasulyesinin kakaosu ‘dökme kakao’ olarak bilinir, çünkü çikolataya tipik bir tanınabilir temel lezzet verir. Bu nedenle bu kakao çoğu çikolataların temel bileşenidir.

Trinitario , Criollo ve Forastero arasında bir geçiştir ve bu nedenle her iki ağacın da özelliklerine sahiptir. Bu ağacın kakaosunun güçlü fakat nispeten rafine bir aroması vardır ve ağacın yetiştirilmesi kolaydır.

Ortalama bir kakao ağacı 25 yıl meyve verir,

Kakao Çekirdeğinin Parçaları:

Bir kakao çekirdeği küçük bir dal ile dal veya ağaç gövdesi üzerinde asılı. Rengi değişebilen bir dış kabuğa sahiptir: kırmızı, kahverengi veya hatta sarı. hamuru adı verilen cilde karşı süngerimsi bir kütle var. Bu deriden ayırmak kolaydır. Kakao hazneleri tamamen içeride bulunur, sonunda kakao tozu ve kakao yağı şeklinde ayrılacak olan kısım .

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu