Bilim

Kanyon Nedir, Nasıl Oluşur?

Kanyonlar yürüyüş yapmak, kürek çekmek, tırmanmak ve güzel bir manzaraya hayran olmak isteyenler için en güzel yerler olabilir.

Kanyon, dik yamaçları olan derin ve dar bir vadidir diyebiliriz. Kanyon derin, dar vadi dik kenarlı anlamına gelir. “Kanyon”, İspanyolca “tüp” veya “boru” anlamına gelen cañon kelimesinden gelir. ” Geçit ” terimi genellikle “kanyon” anlamında kullanılır, ancak bir geçit neredeyse her zaman bir kanyondan daha dik ve dardır. Nehirlerin hareketi ayrışma ve erozyon süreçleri ve tektonik aktivite kanyonlar oluşturur.

Kanyonlar binlerce yıl içinde yavaş yavaş oluşuyor. Karasal rahatlamayı oluşturan ve dönüştüren iç ve dış etkenlerin , özellikle tektonizmanın ve erozyonun birleşiminin sonucudur.

Büyük Kanyon

ABD’nin Arizona eyaletindeki Büyük Kanyon, tektonik yükselmenin bir ürünüdür. Colorado Nehri Colorado Platosu’nu kestiği için milyonlarca yıldır oyulmuştur. Büyük Kanyon, 5 milyon ile 70 milyon yaş arasındadır. Tuhaf manzaraları nedeniyle, Kanyonlar tüm dünyada yaygın olarak ziyaret edilerek büyük turistik cazibe noktaları haline gelir. Büyük Kanyon yılda ortalama beş milyon kişinin ziyaret ettiği en bilinen kanyon dur.

Nehir Kanyonları

En bilinen kanyon türü muhtemelen nehir kanyonudur. Bir nehrin su basıncı, bir nehir yatağını derinden kesebilir. Nehir yatağındaki tortular, derin, dar bir kanal oluşturarak aşağıya doğru taşınır.

Derin kanyonların dibinde uzanan nehirler, yerleşik nehirler olarak bilinir. Köklüdürler çünkü geniş, düz taşkın ovalarındaki nehirlerin aksine,  dolambaçlı ve yönlerini değiştirmezler.

Güneybatı Çin’in bir bölgesi olan Tibet’teki Yarlung Zangbo Büyük Kanyonu, Milyonlarca yılda Yarlung Zangbo Nehri tarafından oluşturuldu. Bu kanyon dünyanın en derin kanyonudur – bazı noktalarda yukarıdan aşağıya 5.300 metreden (17.490 fit) fazla uzanır. Yarlung Zangbo Kanyonu aynı zamanda yaklaşık 500 kilometre (310 mil) ile dünyanın en uzun kanyonlarından biridir.

Hava Koşulları ve Erozyon

Hava koşulları ve erozyon da kanyonların oluşumuna katkıda bulunur. Kışın su sızar kayadaki çatlaklara dönüşür. Bu su donar. Su donarken genişler ve buza dönüşür. Buz, çatlakları daha da büyümeye zorlar ve bu süreçte taş parçalarını aşındırır. Kısa süreli şiddetli yağmurlar sırasında su, çatlaklardan aşağı akar ve daha fazla kayayı ve taşı aşındırır. Daha fazla kaya parçalanıp düştükçe, kanyon tepede aşağıdan daha geniş büyür.

Bu süreç kumtaşı gibi yumuşak kayalarda gerçekleştiğinde yarık kanyonların gelişmesine yol açabilir . Slot kanyonları çok dar ve derindir. Bazen bir yarık kanyonun genişliği bir metreden (3 fit) az olabilir, ancak yüzlerce metre derinliğinde olabilir. Slot kanyonları tehlikeli olabilir. Kenarları genellikle çok düzdür ve tırmanması zordur.

Kanyonlar, güzel manzaralara ek olarak, Dünya’nın jeolojik geçmişinin gerçek bir örneğidir ve duvarlarında yakın çevrenin bazı iç dinamiklerini ortaya çıkarır. Yine de, karasal kabartmanın ne kadar dinamik olduğunun ve zamanla değiştiğinin kesin kanıtıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu