Bilim

Kar Neden Beyaz?

Kış günlerini yaşadığımız bugünlerde birçok yerde kar yağışları başladı. Zevkle, yorulmadan, usanmadan, eğlenerek oynadığımız kar neden beyazdır? Hiç düşündünüz mü?

Çünkü su renksizken, aynı şekilde soğuma sonucu sudan oluşan buz da renksizken, suyun donmasıyla oluşan karın beyaz olmasının nedenini bu yazımızda açıklayacağız.

Kar neden beyazdır? Konusundan bahsetmeden önce kısaca Kar nedir? Kar nasıl oluşur? Bu konulara açıklık getirelim.

Kar Nedir? Nasıl Oluşur?

Kar, bir yağış biçimidir. Kar bulutlarda oluşan, su taneciklerinin aşırı soğuk ile karşılaşması sonucu kristalleşerek yeryüzüne düşmesidir. Bu olayın gerçekleşmesi çok kısa bir sürede olur. Çıplak gözle bakıldıklarında şekilsiz gibi gözükseler de, kar taneleri altıgen bir yapıya sahiptir.

Kar taneleri yeryüzüne düşerken hiçbiri birbirine değmeyen kar taneleri; toprağın üzerine düşerek, toprağın donmasına engel olur. Ayrıca toprağa düşen kar taneleri, azot bakterileri yardımıyla eriyip azot tuzu haline gelir. Bu sayede toprağı besleyen kar taneleri, aynı zamanda yazın oluşacak nem ve kuraklığı da önler.

Kar Yağış Çeşitleri Nelerdir?

Kar yağış çeşitleri: lapa lapa, sulusepken, graupel ( bulgur ), kuru kar ve tipi ‘dir.

  • Lapa Lapa: Çok soğuk olmayan havalarda çapı 1 cm’ye yaklaşan kar yağış tipidir. İri taneler halinde gerçekleşen bu kar yağış tipi “ lapa lapa “ veya “ kuşbaşı kar “ olarak bilinir.
  • Sulu Sepken: Atmosferin üst kısmında fazla soğuk olmayan bir havada oluşan kar taneleri, yere yakın yerlerde sıcaklığın artmasıyla aniden erir. Erimeden kaynaklı olarak yağmur veya karla karışık yağmur oluşur. Bu kar yağış çeşidine sulu kar veya sulu sepken adı verilir.
  • Graupel ( Bulgur ): Halk arasında bulgur olarak da anılan bu kar yağış çeşidi adında da anlaşılacağı üzere, normal kart tanelerinden daha küçük, yuvarlak ve sert tanecik yapısındadır.
  • Kuru kar: Nem oranı düştüğünde ve aşırı soğuk olduğunda, oluşan; çapı 1mm’den düşük küçük kar kristalleridir. Yere düştüğünde ince bir kar tabakası oluşturur.
  • Tipi: Bu kar yağış tipi, hızı yaklaşık 56 km/s’ tan hızlı rüzgârlarla birleşerek oluşur. Görüş mesafesini düşürür, yürüyüşü güçleştirir.

Kar Neden Beyaz Olur?

Güneş ışığı, elektromanyetik spektrumdaki tüm dalga boylarına ait ışınlara sahiptir. Fakat insan gözü bu ışınlardan bazılarını algılayabilir. Güneş ışığından gelen bir cisim ile etkileşime girdiğinde bu ışınlar cisim tarafından; soğurulabilir, yansıtılabilir ya da geçirilebilir.

  • Cisimler gelen ışığı herhangi bir değişime uğramadan geçiriyorsa şeffaftır.
  • Cisimler gelen ışığın bir kısmını soğurup, belli bir dalga boyundaki ışıkları yansıtıyorsa, yansıttığı ışığın renginden görünür.
  • Eğer cisim, dalga boyundaki gelen ışık ışınlarının tamamını yansıtıyorsa, beyaz bir görüntüde olur.

Bu yazımızda cevabını aradığımız kar neden beyazdır? Sorusunun cevabı da budur. Buz, gelen ışınları geçirdiği için şeffaf, kar taneleri kendisine çarpan bütün dalga boylarındaki ışınları eşit derecede yansıttığı için beyaz görünür.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu