Bilim

Kargalar Kaç Yıl Yaşar?

Her canlının ortalama bir yaşam süresi vardır. İstisnai durumlar dışında bu yaşam aralıklarının dışına çıkması pek mümkün olmamaktadır. Bugün sizlere genellikle halk arasında tartışma konusu olan ve ortalama yaşam ömrü yanlış bilinen bir canlıdan bahsedeceğiz. Bu canlımız karga.  Kargalar kaç yıl yaşar? Sorusunun cevabı çoğu zaman halk arasında abartalı rakamlarla telaffuz edilmektedir. Halk arasında kargaların 200 yıla kadar yaşadığı söylentisi bulunmaktadır. Peki, gerçekten kargalar 200 yıl yaşayabilmekte midir? Yoksa bu sadece bir şehir efsanesi midir? Gelin bu konuyu birlikte inceleyelim.

Halk arasında söylenegelen kargaların 200 yıl yaşadığı bir şehir efsanesidir. Peki, kargalar kaç yıl yaşar?

Kargaların ömrü sandığınız kadar uzun değil, doğal ortamında kargalar 10 yıl kadar yaşayabilmektedir. Nadiren de olsa en uzun yaşayabilenleri ise 20 yıl kadar yaşayabilmektedir. Bu ömür, kargaların hangi doğal ortamda bulunduğundan, kargaların türüne göre de değişkenlik gösterebilmektedir.

Bazı karga türleri ise ortalama karga ömründen çok daha kısa süre olan 3-4 yıl kadar anca yaşayabilmektedir. Doğal ortam yerine, özel bakım altında tutulan kargalar yaklaşık 30 yıla kadar yaşayabilmektedir. Bilinen en uzun ömürlü karga ise 40 yıl yaşamıştır.

30 – 40 çeşit karga türü vardır. Bu karga türlerinden bazılarının ortalama yaşam sürelerine bakacak olursak:

Bayağı kuzgun: 10 – 15 yıl

İlgili Makaleler

Amerikan kargası: 7-8 yıl

Avustralya kargası: 22 yıl

Tüm bu bilgiler ışığında kargaların ortalama yaşam süreleri aşağı yukarı bellidir. En uzun yaşayan karga bile 40 yıl yaşamışken, kargaların 150 – 200 yıl ömürleri olduğu bilgisi şehir efsanesinden öteye gitmemektedir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu