Biyografi

Kazıklı Voyvoda Kimdir?

Kazıklı Voyvoda ya da Kont Drakula bilinen III.Vlad Tepeş 1431 yılında Macaristan’ın Segeşvar şehrinde doğmuştur. 1448, 1456- 1462 yılları arası ve 1476 yıllarında Eflak beyliğinin Voyvodası olarak görev yapan III.Vlad özellikle düşmanı olarak gördüğü, esir yakaladığı; Osmanlı askerlerini ve Bulgar topraklarındaki sivil Türk insanlarını kazığa oturtarak öldürtmesi ile bilinir.

Kazıklı Voyvoda’nın Hayatı

Vlad’ın babası, Osmanlı karşısında yenilgiye uğramasıyla ve zamanla devam eden kötü ilişkiler neticesinde, oğlu Vlad ve küçük kardeşi Radu’yu rehin olarak verdi. İki kardeş Edirne’ye getirildi. 1447 yılında Macaristan valisi Janıs Hunyadi Eflak’ı işgal etti. Macaristan valisi, Vlad’ın babası ve ağabeyini öldürtürken, Vlad’ın ikinci derece kuzeni olan II. Vladislav’ı yeni voyvoda olarak atar. Zamanla III.Vlad, bölgede sözü geçer bir hale geldi.

Kazıklı Voyvoda’nın Osmanlı’ya Karşı Savaşı

III.Vlad Tepeş, 1459 yılında Osmanlı İmparatorluğuna vergi ödemeyi reddedip, Macaristan Krallığı ile ittifak yaptı. 1460 – 1461 yılları arasında Tuna nehrini geçip, Karadeniz kıyısına kadar ilerledi. Bu ilerleyiş sırasında 23884 Türk ve Bulgar’ı öldürüp, 20000 Osmanlı savaş eserini ise kazığa geçirdiğini ifade etmiştir.

Bunun üzerine 1462 yılında II.Mehmet ( Fatih Sultan Mehmet ) komutasında bir ordu, uzun mesafeler kat ederek, Eflak’ın başkenti Târgovişte’ye ulaştı. Burada, erkek, kadın, çocuk olmak üzere 20000 kadar insanı kazığa geçirilmiş halde gördüler. Bu korkunç manzara karşısında ordunun morali bozulmasına rağmen, 4 Haziran 1962’de Târgovişte kalesi alındı. Kazıklı Voyvoda, kaçmadan önce, Fatih Sultan Mehmet’e suikast girişiminde bulunup, bununla da kalmayarak; kuyuları zehirledi, ekinleri yakıp hayvanları öldürttü.

Neden Kazıklı Voyvoda?

Düşmanlarını ve esirlerini kazığa geçirmesi, III. Vlad’a, Kazıklı Voyvoda denmesine neden olurken, bir diğer lakabı olan Kont Drakula denmesinin sebebi ise, kazığa geçirdiği insanların kanlarını toplatarak bir şarap gibi içtiğinden geldiği söylenmektedir.

Kazıklı Voyvoda’nın Ölümü

1462 yılında Kazıklı Voyvoda’nın, ordularıyla yenilmesinin ardından Eflak Osmanlı Devletine bağlandı. Macaristan’a bağlı Erdel’e kaçan Kazıklı Voyvoda, Macaristan kralı Matthias Corvinus’tan yardım talep ettiyse de bu yardım talebi kral tarafından kabul edilmedi ve tutuklanarak Budin’e getirildi.

Önce hapsedilen Kont Drakula, Kral ve ailesiyle iyi ilişkiler kurarak 12 yıl sonra 1474 yılında sürgün dönemine son vermiş oldu. İntikam alma hevesiyle sürgün dönemi sona erer ermez, yeniden Eflak’ı ele geçirme planları yaptı. 1476 yılında arasını düzeltmiş olduğu III. Stefan ile birlikte Eflak’a döndü ve voyvoda ilan edildi. Osmanlı’dan intikam alma peşinde olan Kazıklı Voyvoda 300 askeriyle birlikte Osmanlıyla savaşa girdi ve yenildi. III. Vlad’ın öldürüldüğünün ispatı için kesilen başı, Fatih Sultan Mehmet ( II.Mehmed ) ‘e gönderildi. Kazıklı Voyvoda, 1461 yılında Comana Manastırına defnedilmiştir.

Günümüzde Kazıklı Voyvoda ve Kont Drakula

Bram Stoker, III. Vlad’dan esinlenip, Drakula adlı kitabını yazmıştır. Bu kitap ile birlikte Vlad, ünlü Kont Drakula’ya dönüşmüş oldu. Kitaplara konu olduktan sonra ise Kont Drakula;

  • 1920 yılında sinemedaki Rus Yapımı Drakula filmde,
  • Drakula Halâla filminde,
  • 1931 yılındaki siyah beyaz olarak yayınlanan Drakula filminde,
  • 1951 yapımı Drakula İstanbul’da filminde,
  • 1958 yılında Drakula’nın Dehşeti filminde,
  • 1992 yapımı Bram Stoker’s Dracula filminde,
  • 2004 yapımı Van Helsing filminde,

Drakula adlı bir vampir karakteri olarak canlandırılmıştır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu