Bilim

Kehribar Ne Demek?

Takı aksesuarında ve süs eşyası yapımında kullanılmakta olan kehribar (amber taşı) taşı görüntüsü sayesinde birçok insan tarafından beğenilmektedir.

İnsanların  herhangi bir taş çeşidi olarak bildiği kehribar aslında eski ağaçlardan elde edilen fosilleşmiş reçine dir. Bu aromatik reçine ağaçlardan damlayabilir ve sızdırabilir. Ağaçlardan sızan reçine orijinal organik bileşiklerin doğal bir polimerizasyonu yoluyla fosilleşmekte dir.

Çevresinde bulunan küçük çisimleri kendine doğru  çekmesi ile bilinen popüler bir taştır. koyu kahverengi, açık sarı ve turuncu gibi birçok farklı tonlarda bulunmaktadırlar. Nadir bulunan kırmızı, mavi ve yeşil renkler deki kehriban insanlar tarafından daha çok arzu edilir.  Bu değerli taş çoğunlukla kabarcıklar, çatlaklar, kapanımlar, gölgeler ve diğer yansımalar gibi kusurlar kehriban taşını değerli kılmaktadır;  bir diğer özelliği ise yumuşak ve hafif olması dır.

Amber nasıl oluşur?

Kehribar, bitkinin vasküler sisteminde dolaşan akışkandır, reçine ise bitkinin epitel hücreleri yoluyla kanallarda salgılanan yarı-katı amorf organik maddedir.  Reçinelerde bulunan uçucu terpenoid fraksiyonları, doğal orman koşullarında buharlaşmakta ve dağılmakta, bozulma ve çökelme koşullarına dayanabilecek kadar kararlı olduklarında uçucu olmayan terpenoid fraksiyonlarının fosilleşmesine neden olmaktadır.

Amber Türleri

Baltık Kehribar

Amber yaşına ve kökenine göre değişmektedir.  Dominik Kehribar Baltıktan daha küçüktür ve yaşı 24 ila 30 milyon arasındadır.  Baltık Kehribar, Baltık Denizi’nin büyük bir kısmının kıyılarında bulunan en yaygın kehribar çeşididir. Saydam yapısında en zengin fosil böcek faunasına sahip olan Baltık Kehribar, Süksinik Asit içerdiğinden dolayı  en değerli olarak kabul edilir.  Baltık ve Kuzey Denizi kıyılarında bulunur.

Siyah amber 

Erzurum’un Havkaskışla köyünde  bulunmaktadır.  Mücevherat üretiminde organik madde yarı kıymetli taş olarak kullanılır.

Mavi kehribar

mavi kehribar

Dominik Cumhuriyeti’nin Santiago bölgesinde, ayrıca Dominik Cumhuriyeti’nin doğu bölgelerinde bulunur.

Meksikalı kehribar

Genellikle Meksika’nın  Chiapas eyaletinde bulunur, kabaca Miosen dönemi Dominik Kehribar’ı ile çağdaşdır ve Dominik Kehribarının üretiminden sorumlu olan Hymenaea Protera ağacının bir akrabası olan Hymenaea protera ağacı tarafından üretilir.

Amber özellikleri.

Amber, bu değerli taş birkaç özelliğe sahiptir. Bu özelliklerden biri, bu doğal reçinenin Süksinik olarak bilinen bir asit içermesidir. Süksinik Asit Vücuttaki birkaç farklı süreçten sorumludur ve ağrı kesici olarak oldukça yaygın kullanılmaktadır. Baltık Kehribar doğal olarak bu asidin en iyi kaynaklarından biridir ve ağırlıkça% 3 ila% 8 oranında Süksinik Asit içerebilir.

Kehribar taşının  bir diğer ilginç özelliği de özgül ağırlığının 1’in biraz üzerinde olmasından dolayı tuzlu su içerisinde batmamasıdır. Diğer benzersiz özelliği, doğal kumaşa sürüldüğünde minik kağıt parçalarını hafifçe çekme kabiliyetine sahip olmasıdır. Bu, esas Amber’in elektriklenmesinden kaynaklanmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu