Yaşam

Keten Tohumu: Faydaları ve Besin Değerleri

Küçük ama değerli besinler açısından çok zengin olan keten tohumları, veganlar ve vejeteryanlar tarafından en çok sevilen gıdalardan biridir. Keten tohumu hipertansiyon,  şeker hastalığı, farenjit, öksürük, egzama, çıban, kabızlık, romatizmal ağrı ve adet problemlerinde faydalıdır. Mineral ve proteinlere ek olarak, kalp damar hastalıklarının önlenmesi  “kötü” kolesterol düzeyinin düşürülmesi ve bağışıklık sisteminin düzgün çalışması için önemli olan Omega 3 yağ asitleri içerirler.

Keten tohumu, latince ismi Linum Usitatissimum olan keten bitkisinden elde edilen çok önemli fonksiyonel bir gıdadır. Ketengiller familyasının en yaygın türü olan keten bitkisinin boyları 15 cm ile 60 metre arasında değişir. Keten bitkisi, Haziran – Ağustos ayarları arasında ipek gibi; mavimsi veya sarı renkte çiçek açar.

Keten bitkisinden elde edilen tohumlar, 5mm uzunlukla yumurta şeklinde; yassı, parlak, kokusuz, yağlı ve lezzetli bir yapıdadır.

Anavatanının Mısır olduğu bilinen keten tohumu, ilk kez burada yetiştirilmiştir. Buradan Dünya’nın çeşitli yerlerine yayılmıştır.

Minik boylarına rağmen, omega-3 yağ asidi ALA, ligan ve lif bakımından zenginliğiyle bilinen keten tohumlarının birçok faydası olduğu kanıtlanmıştır. Ayrıca; tiamin, manganez, magnezyum, C vitamini, kalsiyum, demir, B6 vitamini, potasyum ve sodyum bakımından da zengindir.

Keten Tohumunun Besin Değerleri

Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı verilerine göre; 7 g öğütülmüş keten tohumunun besin değerleri şunlardır:

 • Enerji: 37.4 kalori
 • Protein: 1.28 g
 • Yağ: 2,95 g
 • Karbonhidrat: 2.02 g
 • Lif: 1,91 g
 • Kalsiyum: 17.8 mg
 • Magnezyum: 27.4 mg
 • Fosfor: 44.9 mg
 • Potasyum: 56.9 mg
 • Folat: 6.09 mikrogram ( mcg )
 • Lutein ve Zeaksantin: 45.6 mcg

Keten Tohumunun Faydaları

Keten tohumu, diğer bazı bilgiler gibi antioksidan bakımından zengindir, bu sayede serbest radikaller adı verilen zararlı molekülleri vücuttan çıkararak hastalığın önlenmesini sağlar. Keten tohumunun faydalarını inceleyelim.

 • Kanser riskini azaltır: Keten tohumu içerisindeki omega-3 yağ asitleri sayesinde, farklı kanser hücrelerinin büyümesini önlemeye yardımcı olur. Keten tohumu aynı zamanda içerdiği lignanlarla yeni kan damar oluşumlarını engelleyip, tümör büyümesini yavaşlatabileceği belirtilmiştir.
 • Kolesterol ve kalp sağlığının iyileştirilmesinden etkilidir. Amerikan Kalp Derneği, kalp sağlığını arttırmak için lif ve omega-3 alımlarını arttırılmasını tavsiye etmektedir. Keten tohumları bu besinleri içerdiği gibi içerdiği fitosteroller sayesinde, bağırsaktaki kolesterol emilimini önlemeye yardımcı olur.
 • Artrit semptomları hafifletir. Artrit Vakfı’na göre; keten tohumu, eklem ağrısı ve sertliğin azaltılmasında yardımcı olur. Bazı insanlar; romatoid artrit, lupus ve Raynaud fenomeni için keten tohumu kullanımının kendilerinde fayda oluşturduğunu belirtmiştir. Artrit semptomlarının giderilmesinde; günde bir yemek kaşığı öğütülmüş yemek kaşığı keten tohumu veya günde bir ila üç yemek kaşığı keten tohumu yağı ya da günde 1.300 – 3000 mg arası kapsül formunda keten tohumu tüketimi tavsiye edilmektedir.
 • Bitkisel çaylar veya kaynatma şeklinde tüketilenler, vücudunatıklardan arınmasına ve karın şişliği ile savaşmaya yardımcı
 • Kabızlığı önleme: Keten tohumu, suda çözünmemesi nedeniyle, yemekten sonra sindirim sisteminde kalabilen iyi bir lif kaynağı özelliği taşır. Bağırsaktaki suyu emip, bağırsak faaliyetlerinin düzenlenmesinde yardımcı olur. Çok fazla keten tohumu tüketiminin ishale de neden olduğu gelen bilgiler arasındadır.
 • Radyasyon etkisini azaltır: 2013 yılında bilim adamlarının araştırmaları; keten tohumu içerisinde yer alan diyetin, radyasyona maruz kalmış farelerde iyileşme etkisi yarattığını gösteren kanıtlar buldular. İnsanlar üzerinde yapılacak olan testlerde de aynı sonucun elde edilmesi sonucu; keten tohumu içerisindeki lignanlar sayesinde, radyasyona maruz kalmış insanların akciğer sorunlarının tedavisinde yardımcı olabilir.
 • Cilt bakımında kullanılan keten tohumu yağı; sivilce, rosacea ve egzema gibi durumlarda, iltihap kapmış olan cilt alanını iyileştirdiği gibi aynı zamanda, güneş yanıklarını da iyileşmesinde etkili olduğu bilinmektedir.
 • Enflamasyonla mücadelede iyi bir savaşçıdır. İçerisindeki omega-3 yağ asidi sayesinde iltihapla savaşır. Eflamasyon; kalp hastalıkları, astım, alerji, diyabet ve bazı kanser türlerinin nedenidir, bu yüzden keten tohumu tüketimiyle bu hastalık risklerinin azaltılıp aynı zamanda böbrek iltihap oluşumunun da önlenmesini sağlanabilir.
 • Keten tohumları çok enerjiktir:  100 g tohum yaklaşık 534 kcal sağlar.

Keten Tohumu Nasıl Kullanılır?

Sağlık açısından birçok faydası bulunan keten tohumu; tane halinde veya yağ halinde tüketilebilir. Keten tohumu öğütüldükten en geç 24 saat içerisinde tüketilmelidir. Salata ve yoğurt ile tüketimi yaygın olanıdır fakat hamur işlerine de eklenerek tüketimi sağlanabilir.

Ayrıca keten tohumu yemeklerde yumurta ve yağ yerine de kullanılabilecek iyi bir alternatiftir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu