Yaşam

Komodo Adası Hakkında İlginç Bilgiler

Endonezya güzel manzaralarla kutsanmıştır. Takımadaların coğrafi konumu, Endonezya’yı çeşitli canlıların yaşadığı bir yer yapar. Bunlardan biri Komodo ejderi. Endonezyalılar da bu Komodo Ejderi’nin popülasyonunu görüyorlar, gidilecek tek bir yer var, yani Komodo Adası.

Doğu Nusa Tenggara’da (NTT) bulunan Komodo Adası, Labuan Bajo’daki en popüler turistik yerlerden biridir. Tarih öncesi hayvanlar için bir yaşam alanı olmasının yanı sıra, Komodo Adası sizi ziyaret etmenizi daha da meraklı kılan benzersiz bir benzersizliğe sahiptir.

Komodo Adasının Benzersizliğini Bilmek İlginçtir

Komodo Adası, Endonezya’nın yabancı ülkelerdeki ünlü turistik yerlerinden biridir. Bu konum, sahip olduğu çeşitli benzersizliğin cazibesine sahiptir. Endonezya’daki diğer birçok ada da deniz turizmi destinasyonları olmasına rağmen, Komodo Adası hala kendine özgü bir cazibeye sahip. İşte bazı temyizleri.

1. Dünyanın 7 Harikasından Biri

2012 yılında Doğu Nusa Tenggara’daki Komodo Ulusal Parkı resmen dünyanın 7 harikasından birini veya Yeni 7 Harikalar Vakfı tarafından New 7 Nature of Nature harikalarını resmen seçti. Komodo Ulusal Parkı’nın başarısı, bir topluluğun nesli tükenmekte olan bir türü korumak için ortaklaşa nasıl çalışabileceğinin ilham verici bir örneğidir.

Kısa mesajlar yoluyla verilen çok sayıda oy, Endonezya halkının, aynı zamanda dünya mozaiğinin bir parçası olan doğal mirastan gurur duyduğunu gösteriyor. Komodo Ulusal Parkı’nı “Doğanın Yeni 7 Harikaları” olarak kurma süreci, açıklama ve hesaplama için beş aydan uzun sürdü.

2. Asya’nın En İyi Turizm Merkezlerinden İlk On

2018’de Lonely Planet, Asya’da turistlerin gezmesi gereken en iyi yerlerin listesini çıkardı. Turizmin güzelliğine, mutfağa, kültüre ve sunulan aktivitelere dayanarak, birçok şeye göre seçilen 10 turistik yer vardır.

İlgili Makaleler

Dört kritere, bir varış noktasına seyahat ederken turistlerin ihtiyaçlarını ve memnuniyetlerini karşılayabileceği düşünülmektedir. İlginç bir şekilde, 10 varış noktasından Endonezya, Doğu Nusa Tenggara’daki Komodo Adası ile temsil edilmektedir.

Komodo Adası’nın eski kertenkelelere ev sahipliği yaptığı söylenir. Aslında, bu adanın doğal güzelliği cennete benziyor. Lonely Planet ayrıca, adada göze çarpan doğal manzara ile yapılabilecek birçok ilginç etkinlikten de bahseder.

3. Tarih Öncesi Hayvanlardan Birinin Yaşam Alanı

Komodo Adası, tarih öncesi hayvanlardan biri olan Komodo ejderi için bir yaşam alanıdır. Avustralya’daki Melbourne Üniversitesi tarafından 2009 yılında yapılan araştırma, Komodo Ejderinin aslen Avustralya’dan geldiğini açıkladı. Ancak, bu eski hayvanlar Doğu Nusa Tenggara’da bugüne kadar yaşamış olan Küçük Sunda Adalarına göç etti.

4. Turist Ve Araştırma Yerleri

Padar Adası, Bu adanın doğal güzelliği, Komodo Ulusal Parkı’nı ziyaret etmek için cazip turistik yerlerden biri haline getiriyor. Turistik bir cazibe olmasının yanı sıra, burası çeşitli ülkelerden bilim adamları için de favori bir yer.

Bilim adamları zaman zaman ejderhaların evrimsel gelişimini incelemekle ilgileniyorlar. Endonezya’nın bilim insanları tarafından araştırma yeri olarak seçilmesi, ejderhaların yalnızca Endonezya’da bulunan eski hayvanlar olduğuna inanılıyor olmasından kaynaklanıyor.

5. Dünya Mirası

Komodo Ulusal Parkı, 1991 yılında UNESCO’nun dünya mirası alanlarından biri olarak belirlenmiştir. Tespit, nadir görülen fenomenleri ve estetiği olan Komodo Adası’ndaki peyzajın güzelliğine dayanmaktadır. Uzun zaman önce, Komodo Adası 1977’de İnsan ve Biyosfer Rezervlerinden biri olarak tayin edildi.

Ek olarak, Komodo Ulusal Parkı, 1992 yılında Endonezya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı tarafından Ulusal Sembol, 2000’de Deniz Koruma Alanı ve 2006’da da Endonezya’daki Model Ulusal Parklardan biri olarak belirlenmiştir.

6. Ejderha Bulmak Kolay

Adı Komodo Adası’na geliyor, bu yüzden bu eski hayvanla tanışmak kesinlikle çok kolay olacak. Çoğunlukla gruplar halinde görülmezler ve genellikle plaj veya yol kenarında bulunurlar.

7. Pembe (Pink) Plajı

Berrak turkuaz suları, yeşil tepeleri, sonsuz mavi gökyüzünü ve göz alıcı pembe kumları olan UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan pastoral bir dinlenme yeridir.

Ovaların ve egzotik ejderhaların yanı sıra, burada Pembe (Pink) Plaj’ın benzersizliğini de ayrıca hissedebilirsiniz . Çoğu plajdan farklı olarak Pink Beach eşsiz bir cazibeye sahiptir. Eşsizliği pembe veya pembe olan kumda bulunur.

Pembe renk, ince kırmızı mercan pullarından oluşan yumuşak beyaz kum karışımından oluşturulur. Bu biyolojik olay gerçekten doğal bir pembe karışımı üretir. Deniz suyuna maruz kaldığında renk kırmızımsı görünür.

Güneş ışığına maruz kalırken, eşsiz pembe kimliği çok açıktı. Bu biyonik fenomen gezginleri bu sahili Pink Beach Lombok olarak adlandırıyor.

Bu pink plajı kumlarının benzersizliği turistlerin ziyaret edebileceği ve hayran bırakacağı yerlerden biridir.

8. Renkli Savana Çim Orman Adası Padar

Padar Adası’nın güzel plajları ve büyüleyici savana otları vardır. Ancak bu adadaki en eşsiz ve özel şey, tepenin tepesinden muhteşem manzara. Manzara tepenin tepesinden görülebiliyor, bu nedenle yaklaşık 30 dakika boyunca pistte yürüyüş yaparak kendinizi hazırlamak zorundasınız.

Tepenin üstünden muhteşem doğal manzara göreceksiniz, savan ormanlarının genişliğini ve mavi denizi olan üç güzel kumsalın bir kombinasyonunu görün. Bu konum fotoğrafçılar için arka plan olarak çok popüler.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu