Tarih

Koyunhisar Savaşı Nedenleri ve Sonuçları – Koyunhisar Savaşı Kimler Arasında Yapıldı?

Koyunhisar Savaşı, 18 Temmuz – 27 Temmuz 1302 tarih arasında, Osmanlı Devleti ile Bizans İmparatorluğu arasında yapılmış olan, Osmanlı Tarihinde çok önemli bir yere sahip, muharebedir. Osmanlı Devleti ile Bizans İmparatorluğu arasındaki ilk silahlı çarpışma olan bu savaş, bazı tarihçilere göre Osmanlı Devleti’nin kuruluşunun da başlangıcıdır.

Osmanlı Beyliğinin, Devlet ve İmparatorluk olma yolunda hızlı adımlar atmak istemesi Koyunhisar Savaşının nedenidir. Osmanlı Beyliği kurulduktan sonra önce Bilecik’in Yenişehir ilçesini kuşatıp ele geçirmiş, ardından gözünü İznik ve Bursa’ya dikmiştir. Osman Gazi yönetimindeki Osmanlı ordusu hedeflerine bir an önce ulaşmak için İznik’i ele geçirmek üzere yola çıkmış ve İznik’i kuşatmıştır. Bizans Tekfurları, Osmanlı’nın durdurulamaz ilerleyişini bir tehdit olarak görüp, konu hakkında Bizans İmparatorluğuna bilgi verip yardım istemişlerdir. Yardım çağrısını hemen yanıtlayan Bizans İmparatorluğu, Heteriarch Muzalon komutasında 2 bin kişilik bir ordusunu bölgeye yönlendirmiştir. Osman Gazi, İznik’e doğru yola çıkan bu ordudan haber alınca, Bizans tekfurlarının ordusu ve Bizans ordusunun birleşmesi, engellemek için Bizans Ordusunun önünü Koyunhisar’da kesmiştir.

Bizans ordusunu, bu hamleyi hiç beklemiyordu. Bursa’nın Yenişehir ilçesine bağlı Koyunhisar (bugünkü adıyla Hamidiye Köyü)’da karşı karşıya gelen 2 bin kişilik Bizans Ordusunu, 5 bin kişilik Osmanlı Ordusu karşılaşmıştır. Sayısal olarak çok daha büyük bir ordu olan Osmanlı Ordusunun büyüklüğüne ek olarak, Osman Gazi’nin savaş taktikleri ve cesur hamleleri de eklenince, Osmanlı Ordusunu savaştan zaferle ayrılması kaçınılmaz olmuştur. Bizans Ordusunun bir kısmı kayıplar verirken, geriye kalan kısmı da gemilerine binerek, Bizans’a dönmüşlerdir.

Bazı ansiklopedi ve farklı kaynaklarda Bafeus Muharebesi olarak da bilinen bu savaş, Osmanlı Beyliğinin zaferiyle sonuçlanmıştır.

Koyunhisar Savaşı Nedenleri

 • Osmanlı’nın fetih politikaları izlemesi bu savaşın ana nedenleri arasındadır. Bunun neticesinde, Bizans tekfurları, Bizans İmparatorluğundan yardım istemiştir. Koyunhisar Savaşı’nın asıl sebebi ise Bizans İmparatoru’nun, Osmanlı Devletini engelleyerek, Osmanlı’nın varlığına son vermek istemesidir.
 • Bizans’ın kendi çıkarlarını korumak isteyerek, Osmanlı Beyliği’nin, Bizans topraklarında yeni yerler almasını engellemek
 • Osmanlı Beyliği tarafından bakılacak olursa, fetihlerin devam ettirilmesi ve güçlü devlet anlayışı içerisinde adımlar atarak İmparatorluk seviyesine ulaşılmak istenmesi
 • Koyunhisar Savaşının nedenlerinden birisi de Osmanlı Beyliği’nin, Bizans’ın, Anadolu’daki varlığını zayıflatarak, onları tamamen Anadolu’dan çıkarmak istemesidir.

Koyunhisar Savaşı Sonuçları

 • Bizans İmparatorluğu tarafından tehdit olarak görülen Osmanlı Beyliği, kendisini ispat etme fırsatı bulmuştur.
 • Zayıf durumda olan Bizans İmparatorluğu, bu savaşta yenilerek daha da zayıf duruma gelmiştir.
 • Savaşın kazanılmasından sonra, Osman Gazi, Anadolu’da daha tanınır olmuştur. Bu sayede Osmanlı Beyliği de bölgede itibar kazanmıştır. Koyunhisar Savaşı sonucunda, Anadolu’nun diğer bölgelerinden, Osmanlı Beyliğine katılımlar artmıştır.
 • Osmanlı Beyliği savaşı kazanmış olsa da, Osman Bey’in yeğeni Aydoğdu Bey’in savaş sırasında hayatını kaybetmesi üzüntüye neden olmuştur. Aydoğdu Bey’in mezarı, Koyunhisar Beldesinin girişine yapılmıştır.

Koyunhisar Savaşı Önemi

Bizans İmparatorluğu’nun paralı askerlerine karşı kazanılan bu ilk zafer, Osmanlı Devleti için çok önemlidir. Koyunhisar Savaşı önemini maddeler halince inceleyelim.

 • Bu savaşın gerçekleştiği dönemde Osmanlı henüz beylikti. Halil İnalcık ve bazı tarih profesörlerine göre; Koyunhisar Savaşı, Osmanlı Devleti’nin kuruluş muhaberesidir.
 • Koyunhisar Savaşı öneminden birisi de Bizans İmparatorluğu ile yapılan ilk muhabere olmasıdır. Savaş sonrası, Bizans İmparatorluğu iyice zayıflamıştır.
 • Koyunhisar Savaşı’nda, taktiksel zekâsını konuşturan Osman Gazi, birçok gönüllü insanın dikkatini çekmiştir ve Osmanlı ordusuna katılmak isteyenler, Osmanlı’ya akın etmişlerdir. Bu durum, Osmanlı’nın itibarını ve ordunun gücünü arttıran, önemli bir konudur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu