Biyografi

Kral Leonidas Kimdir?

300 Sparta filmine konu olan başkahramanı Kral Leonidas bir Sparta Kralıdır. 2. Anaxandridas’ın oğludur. Dedesi ise Kral Leon’dur.  I. Cleomenes’in sonra tahta geçmiştir. Kral Leonidas, kendi ordusundan sayıca çok fazla olan Pers ordusuna karşı yürüttüğü Termopylae Muharebesiyle ünlüdür.

Kral Leonidas’ın Hayatı

Sparta Kralı Leonidas’ın kendinden büyük iki abisi vardır. Bu durumda tahta çıkmalı ihtimali oldukça düşükken, Dorieus adlı abisinin Sicilya’da bir savaşta öldürülmesi, Cleomenes adlı tek abisi kalmıştır. Bu abisinin ise şüpheli bir intihar vakası sonrası ölümünün gerçekleşmesiyle, Leonidas tahtın tek varisi olmuştur. Leonidas, Celomene’nin kızı Gorgo ile evlenir, sonrasında babasının ölümüyle birlikte tahtın tek varisi olduğu için Sparta’nın kralı olmuştur.

Termopylae (Termofil) Muharebesi

Kral Leonidas, milattan önce 480 yılında elindeki az sayıda bulunan askere rağmen, kendinden sayıca çok üstün olan Pers Ordusuna karşı verdiği efsanevi Thermoplae Muhaberebesiyle ünlüdür. Milattan önce 480 yılında gerçekleşen bu savaşta kendisi ephorlar yani Tanrılar ve rahipler göndermiştir. Thermopylae Geçidine Leonidas ile birlikte gitmesi için 300 kraliyet koruması ve askeri gönderilmiştir.

Geçitte Serhas emrindeki büyük bir Pers ordusuyla karşılacak olan Kral Leonidas’ın hiç şansı yoktur. Zaten geçide az sayıda askerle birlikte gönderilmesinin nedeni de görevin sonunda kesin olarak öleceğinin düşünülmesidir. Çünkü savaşa gönderilmeden önce bir kâhin, Sparta’nın kurtuluşunun sadece krallardan birinin ölümüyle gerçekleşeceğini söylemesidir.

Leonidas, Serhas emrindeki Pers ordusuyla Thermophalae geçidinde karşılaşmıştır. Savaşın ilk gününde Serhan, Spartalılar silah bırakmalarını söylemiştir. Her ne kadar Leonidas’ın askeri tecrübe yetenekleri konusunda yazılı bir kaynak olmasa da, Leonidas’ın ve Spartalılar’ın cesaretleri bilinmektedir. Cesaretiyle ünlü bu kral ve emrindeki 300 Spartalı, silah bırakmayı kabul etmemiştir.

Bu geçide gönderilirken, kendisine ek birlikler gönderileceği vaadiyle Pers ordusunun üstüne gönderilen Leonidas aslında kendisine ek bir birlik gelmeyeceğini biliyordu. Kehanetten haberi vardı fakat ephorların vermiş olduğu bir görevi yerine getirmemezlik yapayacağı için bu geçiştte 2 gün boyunca yanında savaşçılarıyla savaşmıştır. Hem kehanetin gerçekleşmesi için hem de Antik Yunan’ın parçalanmış bir haldeyken toparlanması uzun sürdüğü için Leondias’a herhangi bir ek birlik yardımı gelmemiştir.

İki gün boyunca Leonidas ve emrindeki 300 Spartalı geçitte kalmaya devam etmiş, Pers okçu ve atlı birliklerine başarılı bir şekilde karşı koymuştur. Üçüncü gün ise Leonidas emrindeki savaşçılarına güzel bir kahvaltı yapmalarını, çünkü akşam yemeğini Hades ile yiyeceklerini söylemiştir.

Pers ordusu karşısında sayıca çok az olan Spartalılar üçüncü gün iki taraftan gelen saldırılara karşı koyamayarak Leonidas ile birlikte öldürüldü. Spartalılar, Leonidas’ın vücudunu alabilmek için çabaladılar fakat savaş sırasındaki ordu büyüklük farklarından da anlaşılacağı üzere Leonidas’ın ölü bedenini de almak mümkün olmadı. Heredot’a göre;  Leonidas‘ın kafası Xerxes’in emriyle kesilerek, kalan vücudu da çarmıha gerilmiştir.

Spartalılar normalde savaşta gerçekleşen ölümün en şanlı ölüm olduğunu görüp, savaşta ölenin arkasından yas tutmazlar fakat Leonidas feryat ve yaslar içinde gömülmüştür. Leonidas’ın bu dik ve onurlu duruşu tüm Spartalılar arasında kulaktan kulağa anlatılmış ve tüm Antik Yunan’da duyulmuştur.

Leonidas‘ın öldüğü yere, onun ve adamlarının kayıplarının anısına aşağıdaki yazıtı içeren oymalı bir aslan anıtı yapılmıştır:

Git, Spartalılar’a söyle, buradan geçen yabancı,

Burada, kanunlarına itaat eden bizler, yatıyoruz. –– Thermopyle’deki kitabe ( Simonides’in şiiri )

 

300 Spartalı Filmi

 

Leonidas ve askerlerinin  Termopylae adlı destansı savaşını konu alan film 16 Mart 2007 300 Spartalı adıyla vizyona girmiştir. Yönetmeni Zack Snydar olan bu filmde  Leonidas karakterini Gerard Butler canlandırmıştır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu