Biyografi

Kral Midas Kimdir?

Kral Midas dokunduğu her şeyin altına dönüşmesini dileyen ve Yunan mitolojisinde orantısız “eşek” kulaklarıyla anılan kraldır. Dilek Midas, Küçük Asya’daki Frigya ülkesini yöneten büyük bir servet kralıydı. Frigya’nın başkenti Gordion’u kuran Midas’ın babası Kral Gordios’tur.

Hayatını lüks içinde yaşamasına rağmen altınlara olan tutkusu bir başkaydı. Açgözlülük ile tanınan Midas’ın  en büyük mutluluğunun altın tarafından sağlandığını düşünüyordu.

Kralın Ölümü

Midas bir Kimmer istilası sırasında, boğa kanı içtikten sonra, öldüğü söylenir

Kral Midas’ Yunan mitolojisinin en ünlü eserlerinden biridir. Aşağıda yazmış olduğumuz kral midas efsaneleri başlığında kralın altın dokunuşunu ve kullaklarının eşek kulağına nasıl  dönüştüğünü öğreneceksiniz.

 

Kral Midas Efsaneleri

Midas Dokunuşu (Altın Dokunuş) Efsanesi

Bir gün, bazı Frigyalı köylüler Dionysus’un akıl hocalığı olan Silenus’u içkili haliyle gezinirken yorulduğunu farkeder ve bilmeden kral midas sarayının çevresindeki gül bahçelerine uyumak için uzanır. Köylüler bahçenin yakınında yatan sarhoş bir yaşlı adamı onu zahmetsizce yakaladıktan sonra krallarına getirdiler. Midas Silenus’u hemen tanıdı.

Sarayında on gece kadar misafir olarak ağırladı. Sarayda kaldığı 10 gün boyunca görevlilerin Silenus en güzel yemeklerle besleyip eylendirdi. Midas Silenus’u alır ve Lydia’da bulunan Dionysus’un yanına götürür.

Misafirperverliğine minnettarlık duyduğu için Dionysus, Kral Midas’a istediği her şeyi yerine getirme sözü verdi ve sonra Midas şöyle dedi: Umarım dokunduğum her şey altın olur. Dionysus kralı dileği hakkında iyi düşünmesi için uyardı ama Midas kararından vazgeçmedi

Dionysus başka hiçbir şey yapamaz ve krala söz verdikten sonra dokunduğu her şeyin altına dönüşeceğine söz verirdi. Midas denemek için gitti. İlk önce bazı ağaç dallarını altına, sonra bazı taşların saf altına  dönüştürmesi onu çok mutlu etti. Daha sonra bişeyler atıştırmak  için eve gitti  ve masaya oturdu ve kokusunu koklamak için elleri arasında bir gül aldı.  Ona dokunduğunda gül altın oldu.

Düşünmeden yediği üzüm bile altına döndü! Aynı bir dilim ekmek ve bir bardak su ile oldu. Aniden korku hissetmeye başladı.  Kral ağlamaya başladı   ve o an, sevgili kızı odaya girdi. Midas ona sarılınca kızı altın bir heykele döndü. Endişeli  ve korku içinde  kollarını kaldırdı ve ondan bu laneti almak için Dionysus’a dua etti.

Yaptınlarından pişman olan kral Çaresizlik içinde Dionysus’a gitti, kendisine Pactolus nehrine gitmesini ve vücudunun heryerini yıkamasını söyledi. Yıkama sırasından nehire akan altınları görünçe şaşırdı.

Eve döndüğünde, dokunduğu her şey tekrar normal hale geldi. Daha sonra Midas kızına mutlulukla sarıldı ve büyük servetini insanlarıyla paylaşmaya karar verdi. Bundan böyle, Midas hayatının bütün eşyaları için cömert ve minnettar olan daha iyi bir insan oldu.

Midas’ın Eşek Kulağı Efsanesi

kral midas kimdir eşek kulağı

Müziğin ustası Apollon ve Kır tanrısı (PAn) müzik becerilerini sergilemek için bir yarışma düzenler ve kral midası yargıç olarak isterler. Yarışmaya Midas katılır  ve Pan’ın performansı ile şaşkına döndü. Fakat Apollo usta bir eser çaldı. Kazananın Pan’ının olaçağına yarışmadaki herkez ikna oldu. Karara protesto eden sadece kral midas’tı.

Apollo, Midas’in aptallığı ve cehaletinde öfkelendi ve midasa sinirlenip sen müzikten ne anlarsın diyerek kralın kulaklarına dokanır ve kralın kulaklarının eşeğe dönüşmesine neden oldu.

Utanan Midas, o zamandan beri her zaman başını geleneksel Frigya başlıklarıyla örtmeye karar verdi .  Eşek  kulaklarındaki değişikliği Sadece  berberi biliyordu ve gizliliğe bağlıydı.

 

Midas Silenus’u alır ve Lydia’da bulunan Dionysus’un yanına götürür. Dionysus, ince davranışından dolayı Midas’a istediği bir dileğini gerçekleştirme vaadinde bulunur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu