Biyografi

Kral Nemrut Kimdir?

Yaşadığı dönemden bugüne kadar efsanevi bir şekilde anlatılan Kral Nemrut kimdir? Kral Nemrut’un hayatı nasıl geçmiştir? Kral Nemrut hakkında farklı ve güvenilir kaynaklara göre derlediğimiz bu yazımızda, Kral Nemrut kimdir? Sorusuna detaylı cevaplar vererek, Kral Nemrut’un hayatı hakkında bilgiler sunduk.

Kral Nemrut Kimdir?

Tevrat dışındaki dini kaynaklara bakıldığında, Kral Nemrut’un her fırsatta Yehona’ya karşı gelen bir hükümdar olduğu ve Babil Kulesi ile bağlantılı olduğunu söyleyebiliriz. Sorunun cevabını kapsamlı bir şekilde tanımlayacak olursak, gelmiş geçmiş en zalim hükümdar olduğunu söylemek mümkündür.

İslami kaynakları incelediğimizdeyse Kral Nemrut’un hayatı yine zalimliklerle geçmiştir. Hz. İbrahim peygamberi ateşe attıran ve Tanrılık iddiasında bulunan bu zalim hükümdarın ölümü, yine büyük bir ibretlik öyküsü olarak küçücük bir sineğin burnuna kaçmasıyla olmuştur. Bu konulara yazımızın devamında, daha detaylı bir şekilde değineceğiz.

Kral Nemrut ve Nemrut Dağının İlişkisi Var mı?

Nemrut dağında bulunan kalıntılardaki Kommagene’de yani Nemrut Krallığında, Nemrut adını kullanan bir kralın bulunmadığı görülmektedir. Sadece ad benzerliğinin haricinde, Nemrut dağı ile Kral Nemrut’un hayatı arasında bir bağlantı bulunmamaktadır. Ayrıca Kommagene’nin kuruluşu, Hz. İbrahim’in ateşe atılmasından 1 yıl sonrasıdır.

Kral Nemrut’un Hayatı ve Hz. İbrahim

Kral Nemrut Müslümanlarca en fazla Hz. İbrahim’e yapmış olduğu eziyetler ve sonrasında onu, büyük bir ateşin içerisine atmasıyla bilinmektedir. Ayrıca Müslümanlar onu, devrinde bulunmuş olduğu Tanrılık iddiasıyla da tanımaktadır.

Nemrut’un babası olan Kenan Bin Kuş bir gün rüyasında, bir erkek çocuğu olacağını ve bu çocuğun bir gün kendisini öldürerek krallığını elinden alacağını görmüştür. Kral Kenan Bin Kuş gördüğü rüyadan etkilenerek krallıkta bulunan tüm erkek çocuklarının öldürülmesini emreder. Ancak Nemrut doğduğunda ise onu korumak isteyen görevliler, onu öldürmeyerek bir ırmak kenarına bırakırlar.

Irmağın kenarında Nemrut’u gören bir dişi kaplan hayvanlık iç güdüsünden hareketle Nemrut’u sütüyle ve yavrularına getirdiği farklı yiyeceklerle besleyerek büyütür. Vahşi bir ortamda büyüyen Nemrut, büyüdükçe etrafına insanları toplayarak adeta çeteleşir. Bu çeteyle birlikte babasını bilmediği için, Kenan Bin Kuş’u öldürerek krallığı ele geçirir.

İblis’ten büyücülük öğrenmesinin yanı sıra, İdris peygamberin öğrencilerinden de yıldızlarla ilgili bilgiler edinir. Edindiği bu bilgilere ve rivayete göre ülkesinde bir peygamber doğacağını öğrenen Nemrut, babası gibi ülkesinde bulunan tüm erkek çocuklarının öldürülmesini emreder. Hz. İbrahim peygamberse doğumundan sonra yakınları tarafından bir mağaraya saklanarak, orada gizlice büyütülür. Hz. İbrahim büyüdükten sonra Babil kralı Nemrut’a babası tarafından takdim edilir. Peygamberlik geldikten sonra halkı dine çağıran İbrahim peygamberin çağrılarına, Nemrut korkusu nedeniyle icabet edemez.

Hz. İbrahim bir gün Kral Nemrut’a giderek, onunda dine girmesi için davette bulunur. Bunun üzerine tek Tanrı’nın kendisi olduğunu söyleyen zalim kral, oldukça sinirlenir. Ancak İbrahim peygamber Rabb’inin ölüleri diriltebileceğini söyler. Bunun üzerine Nemrut hapiste bulunan ve ölüm cezası verdiği iki mahkumu çağırarak, birini hemen orada öldürür ve diğerini de serbest bırakarak “yaşam ve ölüm benim elimdedir. Birini öldürdüm, diğerine yaşam verdim” der. İbrahim peygamberse kendi Rabb’inin güneşi doğudan doğdurup, batıdan yeniden batırdığı söyler.

Ve Nemrut’a dönerek, “Eğer sen Tanrı isen, bunun tam tersini yap” der. Nemrut ise bunu yapamadığı gibi sinirlenerek yine Tanrılık iddiasında bulunur. Bir süre sonra putlarla dolu bir yere girip halkın taptığı putları baltayla deviren Hz. İbrahim, sonrasında putları kırdığı baltayı oradaki en büyük putun boynuna asar.

Putlarının kırıldığını gören halk İbrahim peygambere giderek, putları kırıp kırmadığını sorar. Hz. İbrahim ise bunu en büyük putun yaptığını söyleyerek, kendisine gelenleri gönderir. Ancak kendisine gelenler bir putun bunu yapamayacağını söyleyerek, İbrahim peygambere tepki gösterir. O da “Kendisini dahi savunamayan ve cansız putları deviremeyen bir putun, size Tanrı olarak ne faydası olabilir” diyerek cevap verir. Halk bu sözlerden etkilenerek bir kısmı ona inanır ve Nemrut korkusundan İbrahim peygamberi hapse attırır. Sonrasındaysa büyük bir ateş yaktırıp, törenle İbrahim’in bu ateşe atılmasını emreder.

Koca bir halk bir hafta boyunca ateşe hazırlık için, odunlar ve yanacak malzemeler topladılar. Nemrut ise olayı izlemek için kendisine çok yüksek bir kule yaptırarak, İbrahim’in yanışını izlemek istedi. Ancak ateşe atılan İbrahim peygamber Allah tarafından korunarak yanmadı. Nemrut harlanmış ateşin içerisinde yeşil bir bahçede oturan Hz. İbrahim’i gördü. Bunun üzerine kendi acizliğini görmüş olsa da, yine de iman etmeyerek zulme ve Tanrılık iddiasına devam etti.

Kısa bir süre sonra burnundan küçük bir sinek içeri girerek, Nemrut’un kafatasına ve beynine ulaştı. Beyninde günlerce hareket eden sinek, onun korkunç bir şekilde ölmesine neden oldu.

Kral Nemrut’un hayatı bu şekilde bilinmekte olup, Tanrılık iddiası, Hz. İbrahim’i ateşe atması ve ateşin İbrahim’i yakmaması ve küçük bir sineğin Tanrılık iddiasında bulunan koca Kral Nemrutu ibretlik bir şekilde nasıl öldürdüğü şeklinde öne çıkmaktadır. Sizde Kral Nemrut kimdir? Sorusuna eklemek istediklerinizi ve Kral Nemrut’un hayatı ile ilgili eklenmesini istediğiniz bilgileri, yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Nasılsa kamera yoktı. Sallamak serbest. Nedense tüm kerametler teknolojinin olmadığı yüzyıllarda olmuş. Şimdi niçin olmuyor.

    1. Kerametler Allah’ın Veli kullarının bazılarına sunmuş olduğu ayrıcalıklardır, bunlar bu vakitte var olabilir lakin bunu algılayacak beyin olmadiktan sonra gerisi boştur!

      Kutsal kitabımız Kuran-ı Kerimde bundan 14 asır (1.400 yıl) önce Annenin bebeğini 2 yıl emzirmesini tavsiye etmektedir, bu bilgi günümüzden sadece 10-15 yıl önce bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Kaldı ki insanların, hayvanların, bitkilerin her biri ayrı ayrı bir mucizedir! Parmak izi Kuran’da yer alan mucizelerden birisidir, Kar tanelerinin her birinin birbirinden farklı olması mucizedir lakin önce bunu anlamak için Allah’ın (c.c) o kişinin kalbine ve aklına hidayet vermesi lazım gerek…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu