Yaşam

Kuşburnu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Kış aylarına girdiğimiz şu günlerde vücut direncimizi yüksek tutmak en önemli hedeflerimizden biri. Bu noktada ilaçlardan ziyade alternatif tıp olarak tercih edilen birçok şifalı bitki tercih edilmeli. Bu bitkilerden bir tanesi de kuşburnu.

Gülgiller familyasından olan kuşburnu diğer isimleriyle İtburnu, Gül burnu, Gül elması, Yaban gülü, köpek gülü, Rosengewâchse, Rosaceae olarak da bilinir. Çalı görünümlü bu bitkinin boyu 3 – 4 metreye kadar uzayabilir. Üzeri dikenlerle kaplıdır. Yaprakları, 5-7 kanat yapraktan meydana gelir, kanat yaprakları, oval bir yapıda kenarları dişli ve kısa bir sapa sahiptir. Meyveleri koyu kırmızı renkte, oval yumurta şeklindedir. Meyvelerinin etli bir kabuğu bulunur.

Kuşburnu Nerede Yetişir?

Ülkemiz Kuşburnu yönünden çok şanslıdır. Kuşburnunun anavatanı Türkiye’dir. Kuşburnu ülkemizde, Karadeniz, Marmara ve Doğu Anadolu bölgelerin yoğunlukta olmak üzere ayriyeten; Ege ve İç Anadolu bölgelerinde de seyrek miktar yetişmektedir. Kuşburnu, ülkemizden Batı Avrupa’dan Kuzey Amerika’ya kadar yayılmıştır.

Eylül ve Ekim aylarında toplanan meyveler, özellikle C vitamini deposudur. Ayrıca tanen, pektin, karoten, meyve asitleri ve yağ yönünden de zengindir.

Kuşburnunun Faydaları Nelerdir?

Kuşburnunun faydaları şunlardır:

 • Kuşburnu, C vitamini deposudur. Grip ve soğuk algınlığı gibi mevsimsel kış hastalıklarına karşı koruyucudur.
 • Kuşburnu, vücut yorgunluğunu ortadan kaldırır. Vücudu zinde tutar. Tonik ve besleyicidir.
 • Kuşburnu, müshil ve idrar söktürücü etkisi vardır. İdrar söktürücü etkisi sayesinde idrar yollarında oluşan enfeksiyonların vücuttan atılımında oldukça etkilidir.
 • Kuşburnu, selülit oluşumunu engeller.
 • Kuşburnu, dokulardaki sertleşme ve kemiklerdeki erimeye karşı tedavide oldukça etkilidir. Kireçlenme, romatizma, kemik kırılması, raşitizm gibi hastalıkların tedavisinde destekleyicidir.
 • Kuşburnu, tansiyonu düzenler. Karaciğer iltihabını temizler. Diyabet hastalığında düzenleyici görev yapar. Safra kesesi taş oluşumunu engeller.
 • Kuşburnu, kansızlık ve kanı temizlemede yardımcı rolü vardır.
 • Kuşburnu, gözleri kuvvetlendirir, gece körlünü önler.
 • Kuşburnu, iştah açıdır. Öksürük ve solunum yolları enfeksiyonlarında oldukça etkilidir.
 • Kuşburnu, beyin fonksiyonlarını güçlendirir. Kavrama yeteneğini arttırır. Stres azaltıcı etkisi vardır.
 • Kuşburnu, gastrit ve ülser kaynaklı karın şişmesini engeller. Bağırsak düzenleyici etkisi vardır. Sindirim sisteminde yer alan parazitlerin vücuttan atılımını kolaylaştırır.

Kuşburnu Çayı Nasıl Demlenir?

Faydaları saymakla bitmeyen kuşburnu çayı aynı zamanda zayıflamaya da yardımcıdır. Zayıflamak için tek başına kuşburnu içmek tabii ki yeterli olmaz fakat yapacağınız diet ve spora ek olarak kuşburnu çayı da içerseniz zayıflama yönünde daha çabuk sonuç alırsınız.

İlgili Makaleler

Kuşburnu Çayı tarifi

Bir demliğin içerisine bir miktar kuşburnu ve su koyun. Demliği ocakta kısık ateşte 15 dakika kadar kaynatın. Kaynayın kuşburnu çayının altını kapatın ve 10 dakika kadar demlenmeye bırakın. Ardından bir süzgeç yardımıyla süzerek bardağınıza koyabilirsiniz.

Kuşburnu aynı sadece çay olarak değil taze ya da kurutulmuş olarak da yenir. Ayrıca kompostosu, reçeli, şerbeti, ezmesi ya da pekmezi yapılarak tüketilebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu