Bilim

Kuzey Işıkları Oluşumu

Bu yazımızda Aurora borealis olarak bilinen Kuzey ışıkları oluşumu hakkında sizlere bilgi vereceğiz. Dünya’nın gördüğü bir etkileşim mi? Bir hava oyunu mu? Yoksa manyetik bir kalkan mı? Güneş’ten Dünya’ya uzanan Işık dalgaları mı? Aslında bu ışıkların kaynak olarak Güneş’ten geldiğini söyleyebiliriz. Ancak birebir Güneş’ten Dünya’ya ulaşmış olan ışık dalgaları olduğundan değil. Işığın daha yavaş ilerleyen yüklü parçacıkları bulunmaktadır. İşte bu olayları başlatan da ışığın bu yüklü parçacıklardır.

Kuzey Işıkları Oluşumu Başlangıcı

Güneş’te bilindiği üzere sürekli patlamalar meydana gelir. Her dakika gerçekleşmekte olan bu patlamalar sonrası elektron ve proton parçacıkları güneşin çekim alanından kurtularak uzaklaşmaya başlar. Aslında Kuzey ışıkları oluşumu tam da burada başlar. Saniyede takribi olarak 500 kilometrelik bir hızla uzaya yayılan bu parçacıklar için bilimde ”Güneş Rüzgarı” denilmektedir. Işık hızında hareket ederler ve Dünya’ya 8 dakikalık bir süreçte rahatlıkla ulaşabilirler.

Yüklü parçacıklar uzayda yolculuk ederken yerküremizin etrafında belirli bir manyetik kalkana varırlar. Dünya aslında bir anlamda onlar için çubuk mıknatıstır. Bilindiği üzere yer tabakanın iç kısmında magmadan başlamak üzere sıvı metaller bulunmaktadır. Dünya’nın dönmesi sürekli hareket halinde olması sebebiyle bir çeşit dinamo mıknatıs etkisi görür. Buna bağlı olarak mıknatısların manyetik alan çizgileri bulunduğu gibi dünyamızda da böyle bir çizgi vardır.

Kuzey ve Güney manyetik kutuplar bu anlamda çizgi olarak uzanmaktadır. Bu manyetik alan çıplak bir gözle görünmese de bilimsel olarak kanıtlamak mümkündür. Manyetik alan, atmosferin en üst tabakası olarak bilinen manyetosfer adı ile anılmaktadır. İçten dışa doğru ulaşan farklı tabakalar ve katmanlarla genel anlamda bir mıknatıs görevini görmektedir. Bu katmana da Van Allen kuşakları adı verilir.

Kuzey Işıkları Oluşumu Dünya’ya Varış Süreci

Yüklü parçacıklar manyetik alan sebebiyle Dünya’ya doğru hızlı bir şekilde yaklaşırlar. Direkt olarak yeryüzüne ilerlemek isteseler de bu mümkün olmaz. Manyetik alan çizgileri etrafında dolanma süreci başlar. Buradan ilk olarak ilerleyeceği nokta kutuplardır. Bu ilerleme sırasında atmosferde bulunan gazlar ile birlikte bir alışveriş başlar. Parçacıklar iyonize etmiş oldukları hava ile birlikte oksijen ve azot gazı yüklü hale gelirler. Bu çok uzun bir süre sürmez. Hemen atomlarına geri dönerler.

Bu atomlar dolayısıyla ışık saçmaya başlar. Olağanüstü görülen bu olaya kuzey ışıkları denir. Kuzey ışıkları oluşumu bu şekilde meydana gelmektedir. Farklı renklerde olmasının sebebi de aslında bu süreçte yapılan enerji alışverişine bağlıdır. Enerji alışverişi farklı miktarda olduğu için renkler de farklı dizaynlarda olmaktadır. Kırmızı rengin dalga boyu büyüktür. Bunun için az enerjisi var. Mor renkte küçük dalga boyunda bulunur. Bu da daha yüksek enerji verir.

Kuzey Işıkları Oluşumu Nereden İzlenir?

Bu muhteşem doğa olayını görmek için Kanada ve İskandinavya bölgeleri çok uygundur. Günümüzde Finlandiya bölgesinde özel camdan yapılmış olan Eskimo evleri bulunmaktadır. Burada Kuzey ışıkları oluşumu ve sürecini çok rahatlıkla yattığınız yerden izleyebilirsiniz. Kuzey ışıkları, genel anlamda daha fazla bilinen isim olmasına rağmen aslında bu ışıklar aynı zamanda güney bölgesinde de görülebilir. Az önce de bahsettiğimiz gibi Dünya’nın yuvarlak bir manyetik alanı olduğu için kutuplardan hareket eden bu parçacıklar güneyden ya da kuzeyden kendilerini göstererek bu harika renk armonisini sizlere sunabilirler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu