Bilim

Lastik Ağacı-Guayule

Guayule veya Parthenium argentatum olarak bilinen odunsu bir çalıdır. Küçük beyaz çiçekleri ve gövdesi boyunca değişen dar gümüş yaprakları vardır.

Kauçuk: hiçbir şey gerçek gibi değil. Üreticiler, oyuncaklarda ve lastikte ve hatta binek otomobil lastiklerinde sentetik kauçuğu kullanırlar, ancak kamyonlar ve uçak lastikleri gibi daha yüksek performanslı ürünler doğal ürünler gerektirir. Sorun şu ki, dünyadaki neredeyse tüm doğal kauçuğun, gelecekteki talebi karşılamak için kolayca yükseltilemeyen bir bitki olan Hevea brasiliensis adlı bir ağaç türünden gelmesi. Bu nedenle, yeni doğal kauçuk kaynakları arayan lastik endüstrisi, İkinci Dünya Savaşı’nda kullanılan son türlere kaymıştır:

Guayule’den elde edilen kauçuk diğer kauçuk ağacı Hevea ağacına eşdeğerdir. Özellikle sağlık çalışanları arasında artan ‘lateks alerjisi’ vakaları guayule’ye olan ilginin yenilenmesine neden olmuştur.

Meksika ve Teksas’a özgü bir çöl türü olan Guayule, Hevea ağacına alternatif olarak geliştirilmektedir. Dünyanın kurak ve yarı kurak bölgelerinde doğal kauçuk üretimi için. Guayule doğal kauçuğunun büyük ölçekli üretimi, her hasattan sonra ve yılın büyük bölümünde başarılı bir şekilde yeniden büyüyebilen yüksek kauçuk veren çeşitler gerektirir.

 

İklim değişikliği ve hastalıktan dolayı Hevea ağacına yönelik tehdit, yeni doğal kauçuk kaynakları arayışına yol açtı. Bu bitkiler özellikle savunmasızdır çünkü ticari olarak kullanılan mahsuller çoğunlukla birbirlerinin klonlarıdır. Sadece daha fazla ağaç yetiştirmek çözüm değil. Ağaçtan ağaca yayılan Güney Amerika yapraklı ormanları, türlerin ortaya çıktığı Brezilya’da tek bir çeltik tarlasında Hevea yetiştirmeyi imkansız kılıyor. Ve dünyadaki doğal kauçuğun yüzde 93’ünün üretildiği Asya, yağmur ormanlarını koruma baskısı altında, ekinler için daha az belirgin değil. “Bu nedenle Bridgestone Americas, yerel olarak yetiştirilen guayüllerden doğal kauçuk üretmek için Arizona’da bir deney tesisi açtı.

Guayule’nin Hevea’ya göre birçok avantajı vardır. Bir çöl bitkisi olarak, diğer mahsullere kıyasla nispeten az suya ihtiyaç duyar ve Amerika Birleşik Devletleri’nde yaygın olarak büyüyebilir.

Guayule, Hevea’nın aksine makinelerle hasat edilebilir. Hevea kauçuğu kabuğun altında tuttuğu için, ekici, ağacı elle ağlayarak ve kauçuğun kovaya batmasına izin vererek kauçuğu ağaçtan çıkarmalıdır. Guayule ise kauçuğu hücrelerinde depolar, bu da yetiştiricilerin çok daha verimli bir çözücü işlemi yardımıyla çalıları kırarak ve kauçuk parçacıklarını biyokütlenin geri kalanından ayırarak malzemeyi çıkarabileceği anlamına gelir.

1930’larda ve 1940’larda Amerika Birleşik Devletleri, Almanya ve Sovyetler Birliği, lastiklerden gaz maskelerine kadar her şeyi kullanmak için Hevea’nın alternatiflerini aradılar. Güneydoğu Asya Japonya’ya düştükten sonra araştırma daha da önemli hale geldi ve Brezilya üretimi talebi karşılayamadı. ABD sentetik bileşikler üzerinde çalışan Nazi bilim adamlarının guayuleand’ına odaklandı.

Savaştan sonra Asya kauçuğu pazara geri döndü ve ABD savaş araştırması sentetik bileşikler geliştirmede başarılı oldu. Guayule kullanımını canlandırmaya yönelik müteakip girişimler, küçük ölçekli özel ürünlere odaklanmıştır; Örneğin, hipoalerjenik eldivenler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu