Şehirler

Lima, Peru’nun başkenti

Lima, Peru’nun başkenti ve en büyük şehridir. 1535 yılında İspanyol fatih Francisco Pizarro tarafından kurulan modern mega şehrin; modern adaları, büyük ama düzenli gecekondu alanları ve şehir merkezindeki kolonyal mimaride ilginç bir karışıma sahip yapısı vardır.

Peru, Üniter Devlet Başkanlık sistemi ve Anayasal Cumhuriyet sistemiyle yönetilmektedir. Başkanı Francisco Sagasti, başkanı Violeta Bermúdez ‘dir. Peru’nun para birimi Nuevo Sol, resmi dili İspanyolcadır.

Lima’nın 2021 yılındaki nüfusu; 21 milyon civarındadır. Lima, 300 yıl boyunca İspanyol yönetimindeydi, bu neden şehirde görülmeye değer harika kiliseler ve manastırlar vardır.

Lima, son derece kurak çölle çevrili bir vadinin üzerine inşa edilmiştir. Yaz ayları çok sıcak ve güneşli geçerken, Ocak ayında yağmurlar görülür. Kışın, şehir; günlerce kapalı ve yağmurludur.

Lima’ya Nasıl Gidilir?

Krallar Şehri olarak kurulmuş olan Lima’yı her yıl binlerce turist ziyaret etmektedir. Özellikle buradaki kilise ve manastırları ziyaret etmek isteyenler Lima’ya nasıl gidilir? Sorusunun cevabını aramaktadır.

Şehrin Callo bölgesinde yer alan Jorge Chávez Uluslararası Havaalanı ( LIM ), Peru’nun en gelişmiş ve en çok trafiğe sahip havaalanıdır. Havaalanı, Güney Amerika’daki çoğu şehir başta olmak üzere birçok Avrupa şehirleriyle de çok iyi bağlantılara sahiptir. Jorge Chávez Uluslararası Havaalanına ulaştıktan sonra, büyük ana bir otobüs terminali olan şehrin kuzeyinde yer alan Merkez istasyonundan otobüsle, Lima şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

Lima’da şehiriçi ulaşımda, 2012 yılında yapılan bir araştırmaya göre; nüfusun %75’i toplu taşımayı, %12’si araba ve motosiklet gibi kişisel araçları tercih ediyor. Şehir için kullanımda kolaylık sağlayan bir diğer toplu taşıma aracı da metro, Lima Metro’nun 26 durağı bulunuyor. Jorge Chávez Uluslararası Havaalanına indikten sonra şehir için ulaşım için Metro’yu tercih edebilirsiniz.

Lima’da nüfusun hızla artmasıyla, günümüz sorunlarından olan trafik sorunu başlamış, bu yüzden bazı belediyeler bisiklet yolları yaparak, trafiği rahatlatmaya çalışmış. Şimdi şehirde neredeyse 4 milyon kişi, şehir içi ulaşımda bisikleti tercih ediyor.

Lima’da Gezilecek Yerler

Francisco Pizarro’nun, 1535 yılında Krallar Şehrini kurmasından beri Lima, ticaretin merkezi konumundaydı. İspanyol döneminden kalma yapıların ağırlıkta olduğu Lima şehri, UNESCO tarafından 1988’de Dünya Kültür Mirası Listesine eklenmiştir.

Dar sokakları, sömürgecilik mimarisine ait balkonlu evleri, İspanyol döneminden kalma Barok tarzı tarihi yapıları bulunan Lima’da gezilecek yerler neresi birlikte bakalım.

Plaza de Armas ( Plaza Mayor )

Francisco Pizarro’nun Kralar Şehrini tam olarak kurduğu nokta, aynı zamanda Lima’nın kalbi olarak nitelendirebileceğimiz bu meydan birçok ilke tanıklık etmiş. Meydanın etrafında; sömürge döneminden kalma Mağribi balkonlarıyla ünlü 1924 tarihli Başpiskoposluk Sarayı, Belediye Sarayı, Union Sarayı, 1937 tarihli Hükümet Sarayı ve 1538 tarihli Lima Katedrali gibi birçok ünlü tarihi yapı bulunuyor.

140 metrelik bu meydan ilk zamanlar yalnızca birkaç dükkân bulunurmuş. Meydan ayrıca, engizisyon mahkemelerince idama mahkûm edilenlerin asıldığı yer, boğa güreşlerinin düzenlendiği yer olarak da bilinmektedir. Meydandan günümüze kadar gelen tek orijinal parça ise bronz çeşmedir.

1821 yılında José de San Martín ‘in Peru’nun bağımsızlığını ilan ettiği bu meydan, 1855 yılında Başkan Ramón Castilla, şehre gaz lambası getirdiğin açılışın yapıldığı yer ve son olarak da 1860 yılında ilk kez tramvaylar için demiryolunun döşendiği yer unvanına sahiptir.

Lima Katedrali

Tarihi Plaza de Armas ( Plaza Mayor ) meydanının etrafında bulunan bu katedral, depremler sonrası yenilenmelere maruz kalsa, ön cephesinde yer alan süslü Barok özelliklerini yitirmemiştir.

Lima’da gezilecek yerlerden biri olan Lima Katedralinde, 17. Yüzyıldan kalma heykel ustası olan Petro de Naguera tarafından yapılan şatafatlı rokoko tarzdaki ahşap koro alanı görülmeye değerdir. Ayrıca katedralin ana giriş bölümünde yer alan şapelde Pizarro’nun kemikleri yer almaktadır.

Hükümet Sarayı (Palacio del Gobierno)

1535 yılında  Francisco Pizarro tarafından yaptırılan, hem Peru Cumhurbaşkanının konutu hem de en önemli devlet kararlarının alındığı bu yönetim binası Lima’da gezilecek yerlerin en önemlilerinden biridir.

Birkaç kez yenilenen bu tarihi yapıtın; Palacio Caddesine bakan cephesi, 1920’lerin neo-kolonyal tarzını, meydana bakan cephesi ise Fransız etkisindeki 1930’ların neo-barok tarzını yansıtmaktadır. 1536 yılında, Güney Amerikalı yerliler tarafından oluşan bir isyan ordusuna ait saldırıda; Hükümet Sarayı, Pizarro ve çevresindekiler için 12 gün boyunca adeta bir kale görevi görerek, isyancıların amacına ulaşmasını engellemede yardımcı olmuştur.

Lima’da gezilecek yerlerin bazıları da şunlardır: Başpiskoposluk Sarayı ( Palazio Arzobispal ), Şehir Surları ( Parque de la Muralla ), Aziz Domingo Klisesi ( Iglesia de Santo Domingo ), San Francisco Manastırı ( Monasterio de San Francisco ), San Martin Meydanı ( Plaza San Matin )

Lima’da Ne Yenilir? Ne İçilir?

2006 yılında, Dördüncü Uluslararası Gastronomi Madrid Fusión Zirvesinde, Gastronomi Başkenti seçildiğinden, Lima’daki yemek şöhreti tüm Dünya’ya yayıldı.

Yolunuz Lima’ya düşerse, mutlaka yemeniz gereken yemek aynı zamanda Peru’nun ulusal yemeği olan Ceviche’dir.

  • Ceviche: Çiğ deniz ürünlerini içeren bir yemektir. Genelde balık ( Corvina – Şili Levreği ) kullanılsa da karideste tercihe göre kullanılır. Deniz mahsullerinin; limon suyu, soğan, kişniş ve acı biber ile marine edilmesiyle hazırlanan bu yemek soğuk olarak tüketilmektedir.
  • Cancha: Türkiye’deki soslu mısıra çok benzeyen, genelde yemek öncesinde atıştırmalık olarak servis edilen kızarmış mısırdır.
  • Anticuchos: Sığır kalbinin çeşitli Peru baharatlarıyla marine edilip, şişe geçirilmesiyle elde edilen bu yemek Lima’da ne yenilir? Sorusunun bir diğer yanıtlarındandır.
  • Pisco Sour: Lima’da ne içilir? Sorusuna yemek olarak tavsiye edilen bu içecek Peru’nun ulusal içeceğidir. Ekşi narenciye ve tatlandırıcılarla hazırlanan bu kokteyl içeceğini Peru’dan ayrılmadan önce bir kez denemenizi tavsiye ederiz. Taze meyvelerden hazırlanan bu içecek tadının da güzel olmasıyla kolay tüketilebilir, alkollü bir içecek olması dolayısıyla dikkat etmenizi öneririz.

Lima’da Ne Yapılır?

Lima geleneksel mutfağına ait yemekleri Lima’da bulunan restoranların birçoğunda bulmanız mümkündür. Lima’yı gezenlerin çoğunun aklındaki soru Lima’da ne yenilir? Ne içilir? Sorularından en çok merak edilen bir diğer soru ise Lima’da ne yapılır?

  • Lima Yemek Turu: Peru gastronomisi ve arama, tat, renklerle dolu en iyi yemeklerinden bazılarını nasıl pişireceğinizi öğrenebileceğiniz bu tura katılabilirsiniz.

 

  • Peru Hop: Her şey dâhil olarak seçiminize göre 1,2 veya 3 gün sürecek olan bu gezide; Ballestas Adası ve Ulusal Koruma Alanına ev sahipliği yapan Paracas’ı, Güney Amerika’daki tek doğal çöl vahası olan Huacachina’yı ve çok daha fazlasını keşfedebilirsiniz.

 

  • Exquisito Perú: Her yemeğin, içeceğin ve tattığınız malzemenin ardındaki hikâyeleri öğrenirken hem de Peru yemeklerini eğlenceli bir şekilde tadabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu