Şehirler

Liman Şehri Antwerp Hakkında Bilgiler

Antwerp’in mimarisinin büyüsüne karşı koymak imkansız. Vardığınızda muhteşem bir merkez istasyon tarafından karşılanacaksınız, ardından ünlü MAS gibi binaları keşfedebilir   ve etkileyici belediye binası ve ana meydana bakan saraylar gibi ortaçağ binalarını hayranlıkla izleyebilirsiniz.

Bu şehirde, Zaha Hadid’in yepyeni Liman Evi, adliye sarayını ve Art Nouveau mücevherlerini barındıran çağdaş binası da mimari eklektizme katkıda bulunuyor. Ziyaretiniz sırasında,  Antwerp’i Flanders’daki nihai alışveriş merkezi yapan birçok uluslararası butik sizi büyüleyecek.

Antwerp (Anvers), Belçika’nın Flanders bölgesinde yer alan bir liman şehridir. Belçika’nın ise ikinci büyük şehridir. Aynı zamanda güzel bir tarihi merkeze sahip, moda endüstrisiyle de dünyaca ünlüdür. Belçika, Federal Parlamenter Monarşi ile yönetilir. Belçika’nın kralı Philippe, Başbakanı ise Alexander De Croo ‘dur. Belçika’nın para birimi Euro (€) ’dur. Belçika’da konuşulan resmi diller; %59 oranında Felemenkçe, %40 oranında Fransızca, %1 oranında ise Almanca’dır.

“ Dünyanın önde gelen elmas şehri “ olarak da bilinen Antwerp, elmas piyasasının Belçika’daki ekonomik bölümünün merkezidir. Tüm elmasların %70’den daha fazlası işlem görmektedir. Antwerp’te, Dünyadaki işlenmemiş elmasların %85’inden fazlası, kesilmiş elmasların %50’si, endüstriyel elmasların ise %40’ının ticareti yapılmaktadır.

Antwerp’e Nasıl Gidilir?

  • Antwerp Havaalanı indiğinizde, Berchem tren istasyonuna giderek Antwerp şehir merkezine trenle gidebilirsiniz.
  • Brüksel Havaalanına uçuşu tercih ederseniz, havaalanına indiğinizde, gidiş dönüş otobüslere binebilirsiniz. Havaalanından bineceğiniz otobüsün Antwerp’te iki durağı vardır: Hotel Crowne Plazda ve şehir merkezinde yer alan Merkez İstasyonunun önünde durur. Tren yolculuğunu tercih ederseniz, 35 dakikalık bir yolculuğu yaparak Antwerp şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Saat başı tren bulmanız mümkündür.

Antwerp’de Gezilecek Yerler

Rubenshuis: Ressam Peter Paul Rubens’in (Barok bir ressam), yaşamının ve sanat eserlerinin sergilendiği müze evidir.

Meryem Ana Katedrali: Kuzey Avrupa’daki en etkileyici ve en büyük Gotik katedrallerden biri, 1351 yılında inşa edilmiş olup, yüksekliği 400 fitten fazladır. Ayrıca Rubens’in en ünlü tablolarından bazılarına ev sahipliği yapmaktadır.

De Ruien:  Hem doğal hem de insan yapımı su yollarından oluşan bu ağ, şehre; su ve bir iç liman sağladı.  Yeraltı geçit ağı geçmiş hakkında bir fikir veriyor. Bu yüzden De Ruien ziyaret ederek, Antwerp şehir merkezinin tarihine bir yolculuk yapabilirsiniz.

MAS | Museum aan de Stroom: Antwerp (Anvers) ‘in en yeni ve en büyük müzelerinden biridir. Şehrin dört bir yanında bulunan, birçok küçük müzedeki koleksiyonlar, bu müzede bir araya getirilmiştir. Müzenin ana teması “Antwerp is the World ( Antwerp Dünya’dır.) ” olan müzenin, çatı katına çıkarak, Antwerp’i çok geniş bir açıdan görebilirsiniz.

Antwerp’de Ne Yenilir? Ne İçilir?

Belçika’ya özgü fast food bir yemek olan fritkoten’i, Antwerp’de yemeniz de mümkün. Antwerp’deki birçok restoran ve ufak dükkânlarda fritkoten yiyebilirsiniz. Aslında fritkoten, Belçika’da patates kızartmasına verilen isimdir ve çok meşhurdur, Belçika’da çok sevilen bu fast food, aynı zamanda dükkân isimlerinde de kullanılır. Fritkoten sadece patates kızartması olsa da, bir yere gidip fritkoten talep ettiğinizde; hamburger, köfte, merguez ve kızarmış tavuk seçimlerimiz ile servis ederler. Yolunuz Belçika düşerse fritkoten’i denemenizi tavsiye ederiz.

Antwerp’de Nerede Yemek Yenir?

  • Thai Thai Simple: Belçika’nın geleneksel yemekleri yerine, Tayland yemeklerini tercih ediyorsanız bu restorana uğrayabilirsiniz.
  • De Keyserlei: Merkez istasyonundan batıya uzanan caddeye verilen isimdir. Bu cadde üzerinde birçok sokak bulunur. Bu caddeden bahsetmemizin sebebi, caddeden sokaklara ayrılan kısımlarda Lübnan, Güney Afrika, Meksika, İtalyan ve Vietnam lezzetlerini sunan restoranların olmasıdır.
  • Bourla: Geleneksel Belçika yemeklerini yiyebileceğiniz bu restoranda, birkaç çeşitte Fransız yemeği bulmak mümkündür.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu