Şehirler

Lizbon Hakkında Bilgiler

Lizbon Nerededir?

Lizbon, Portekiz’in başkentidir. Portekiz’in en büyük şehri olan Lizbon, Atlantis Okyanusu’nun kenarında yer alır, okyanusa bakan ve şehri tanımlayan bir unsur olarak suyu kullanan ender Batı Avrupa şehirlerinden biridir. Portekiz, üniter yarı başkanlık sistemli Cumhuriyet ile yönetilir. Portekiz’in Cumhurbaşkanı Marcelo Rebelo de Sousa, başbakanı António Costa, parlamento başkanı ise Eduardo Ferro Rodrigues ‘tir. Portekiz’in para birimi Euro (€) ’dur. Portekiz’in resmi dili Portekizce, tanınan diğer bölgesel dilleri; İspanyolca ve Miranda’cadır.

Portekizce Lisboa olarak bilinen bu şehir, beyaz renkli kireçtaşı binaları, samimi ara sokakları ve onu yıl boyunca popüler bir destinasyon haline getiren rahat çekiciliğiyle gezginlerini büyülemektedir.

Lizbon’a Nasıl Gidilir?

Portekiz’in en büyük uluslararası havaalanı, Loures ve Lizbon arasında bulunan Aeroporto da Portela’dır. Lizbon’a uçakla geldiyseniz, otobüs veya metro sistemini kullanarak şehrin ana noktalarına ulaşabilirsiniz.

 • Otobüs hatlarını kullanarak 10 dakikalık bir yolculuk yaparak Oriente tren istasyonuna gidebilir, buradan da metroya geçerek şehir merkezine gidebilirsiniz. Otobüsler modern ve iyi durumdadır, ancak trafiğin yoğun olduğu saatlerde gecikmeler yaşayabilirsiniz.
 • Lizbon şehir merkezine ulaştığınızda, Santa Apolónia ve biraz daha dışarıda yüksek hızlı trenler tarafından kullanılan Gare do Oriente ana istasyonlarına ulaşabilirsiniz. Yüksek hızlı trenlerle; Braga, Porto ve Coimbra gibi büyük şehirler başta olmak üzere birçok yere ulaşabilirsiniz.
 • Lizbon, çevredeki alanların yanı sıra tüm şehirleri kapsayan çok verimli bir toplu taşımına sahiptir. Yenilenen metro sistemiyle, hızlı bir şekilde hemen hemen Portekiz’deki tüm şehirlere erişebilirsiniz.

Lizbon’da Gezilecek Yerler

 • Calouste Gulbenkian Müzesi: Portekiz’in en iyi müzelerden biri olarak kabul edilen bu müze, muhteşem bir bahçeyle birbirine bağlanan farklı binalarda bulunan sanat koleksiyonlarından oluşuyor. Antik Mısır’dan, çağdaşlığa kadar iki bin yılı aşkın sanatı kapsayan sanat eser koleksiyonlarını bir araya getiriyor.
 • Ponte Vasco da Gama: Avrupa’daki en uzun köprüdür. Toplam uzunluğu 17.2 km olan bu köprü, Dünya’nın en uzun dokuzuncu köprüsüdür.
 • Berardo Koleksiyon Müzesi: Modern ve çağdaş sanatın yanı sıra, geçici sergilere ev sahipliği yapan bir müzedir. Müzenin kalıcı koleksiyonu; soyut dışavurumculuk, vücut sanatı, konstrüktivizm, kübizm gibi önemli sanat akımlarına ait eserler yer alır. Koleksiyonda ayrıca Piet Mondrian, Andy Warhol, Roy Lichtenstein, Pablo Picasso ve Jackson Pollock gibi birçok önemli sanatçıya ait eserler yer almaktadır.

Lizbon’da Ne Yenilir? Ne İçilir?

Portekiz yemek ritüelleri, Akdeniz mutfağıyla örtüşme eğilimindedir.

 • Lizbon’un en önemli lezzetleri arasında “ sardinhas assadas “ yer almaktadır. Geleneksel Portekiz sardalye pişirme tekniğiyle yapılan ızgara balıklar gerçekten muhteşem bir sofra lezzetidir.
 • Portekiz’in imza yiyeceklerinden biri olan “ francesinha “ yı, Lizbon’da yiyebilirsiniz. Bir çeşit Portekiz usulü sandviç olan bu sandviçin içerisinde; biftek, chorizo, jambon ve sosis gibi malzemeler vardır.
 • Portekiz’in en önemli lezzet hazinelerinden biri olan “ Cozido À Portuguesa ” yemeğine her yerde farklı versiyonlarına rastlanabilir. Genel anlamda; yavaş yavaş pişirilmiş et ve çeşitli sebzeleri ile pişirilen bu yemeğin yapımı bittiğinde çok lezzetli bir yahni oluşmaktadır. Bölgeden bölgeye değişen kısmı ise kullanılan etin türüdür, bölgeden bölgeye; tavuk, kuzu, domuz gibi çeşitli et türleri kullanılabilmektedir.

Lizbon’da Nerede Yemek Yenir?

Portekiz geleneksel mutfağına ait yemekler, Lizbon’un tarihi semtlerinden biri olan Chiado’ da yenebilir. Ayrıca Bairro Alto’ nun dar sokaklarında da geleneksel Portekiz restoranları vardır. Lizbon’da nerede yemek yenir? Birkaç restoranı inceleyelim.

 • Café Buenos Aires: Ucuz ve orta sınıf yemeklerin iyi ve seçilmiş bir kombinasyonunu bulabileceğiniz bir yerdir. Eğer Güney Amerika ızgara et yemek istiyorsanız bu restorana uğramalısınız.
 • Rosa da Rua Restaurant: Portekiz, Hint ve Yeşil Burun lezzetlerinin ilginç bir karışımını sunan geleneksel bir restorandır.
 • Mercado Oriental: Asya sokak yemekleri sunan bir yemek alanı, Lizbon’da Makao mutfağını deneyebileceğiniz bir yerdir.
 • Leitaria Camponeza: Lizbon’da nerede yemek yenir? Sorusunun en iyi cevaplarından biri de bu mekân, tarihi bir kafenin bulunduğu yerde; etler, balıklar ve deniz ürünlerinin yer aldığı az sayıda yemek yer alıyor fakat kalite, porsiyon boyutu olarak bakıldığında bu açığını telafi ediyor. Atmosferik bir sunum ile “ espetada “ tekniğiyle ( şişlerde yemek pişirme tekniği ) pişirilen yemekleri mutlaka bu restoran da tatmanızı tavsiye ederiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu