Biyografi

Ludwig van Beethoven Kimdir? Eserleri Nelerdir?

Ludwig van Beethoven (doğum: 17 Aralık 1770, ölüm: 26 Mart 1827), klasikten Romantik döneme geçişe büyük katkı sağlayan ve gelmiş geçmiş en ünlü ve etkili bestecilerden biri olarak kabul edilen bir Alman piyanist ve bestecidir.

Alman besteci Ludwig van Beethoven, müzik tarihinin en önemli isimlerinden biridir. Küçük yaşta babasının zorlamalarıyla piyano çalmayı öğrenen besteci, 10 yaşında bir başka önemli besteci olan Wolfgang Amadeus Mozart ile tanışmış. Hüzünlü bir hayatı olan ünlü Alman besteci, yaşadığı zorluklar karşısında yine de hayata tutunmayı başarmış. Genç yaşında işitme duyusunu kaybeden Beethoven, başta intihar etmeyi düşünse bile, en önemli eserlerini bu andan itibaren yapmaya başlamıştır.

Ludwig van Beethoven, 16 Aralık 1770’te Almanya’nın Bonn şehrinde doğdu. Johann ve Maria Magdalena van Beethoven’ın üç çocuğunun en büyüğüydü. İçki içmeyi seven bir müzisyen olan babası, ona piyano ve keman çalmayı öğretti. Genç Ludwig sık sık gecenin bir yarısında yataktan çıkarılır ve babasının içki içen arkadaşları için gösteri yapması emredilirdi, itiraz ederse dövülürdü. Beethoven geliştikçe, sanatsal olgunluğa ulaşmak için Bonn’dan büyük bir müzik merkezine gitmek için ayrıldı.

Ludwig van Beethoven Hayatı

Bonn’da İlk Yıllar

On iki yaşındayken Beethoven gelecek vaat eden bir klavyeci ve mahkeme orgcusu Christian Gottlob Neefe’nin (1748-1798) kompozisyonunda yetenekli bir öğrenciydi. Haydn ve Mozart gibi ünlü bestecilerin müziklerini çalarak kendisine yeni ufuklar açan saray orgcusu Christian Gottlied Neefe’den ders almaya başladı. O zamanlar, daha sonra öne çıkacağı bir enstrüman olan piyano öğrenmeye başladı.

Hatta Neefe şehir dışındayken kilise orgcusu olarak yerini aldı. 1783’te Beethoven’ın ilk yayınlanmış çalışması, bir dizi klavye parçası ortaya çıktı ve 1780’lerde daha sonraki birkaç eserin bölümlerini üretti. 1787’de, görünüşe göre Wolfgang Amadeus Mozart’ı (1756-1791) bir öğretmen olarak aramak için Avusturya’nın Viyana kentine gitti. Birkaç ay sonra ölen hasta annesine bakmak için Bonn’a dönmek zorunda kaldı. Babası 1792’de öldü.

Viyana’da Yıllar

1792’de Beethoven, ünlü besteci Joseph Haydn (1732-1809) ile çalışmak için Viyana’ya döndü. Beethoven, Haydn’ın öğretisinden tamamen memnun değildi ve ekstra eğitim için daha az yetenekli müzisyenlere döndü. Beethoven, hızlı bir şekilde parlak bir klavye sanatçısı ve bir dizi eseri olan yetenekli bir genç besteci olarak döneme damgasını vurmaya başladı. 1795’te ilk olgun yayınlanmış eserleri ortaya çıktı ve kariyeri resmen başladı.

Beethoven, 1792’den 1827’deki ölümüne kadar Viyana’da, herhangi bir resmi görevden veya özel hizmetten bağımsız olarak bir arkadaş çevresi arasında yaşadı. 1796’da, programında amatör bir çellist olan Prusya Kralı Frederick William’ın mahkemesini ziyaret etti ve Kuzey Almanya’ya bir gezi yaptı. Daha sonra Beethoven, Macaristan’a birkaç gezi yaptı. 1808’de Beethoven, Almanya’nın Kassel kentinde müzik direktörü olmak için bir davet aldı. Bu, bir grup destekçiden oluşan ve onu Viyana’da tutmak için Beethoven’a yıllık 1.400 florinlik bir maaş vermeyi kabul eden zengin Viyanalı arkadaşlarından birkaçını alarma geçirdi.

Kişisel ve Mesleki Sorunlar

Yayıncılar, bestecilere eserlerinin hakları için bir ücret ödediler, ancak o zamanlar telif hakkı veya telif hakkı sistemi yoktu. Her yeni eser ortaya çıktıkça, Beethoven onu en iyi ve en güvenilir yayıncılardan bir veya daha fazlasına sattı. Ancak hem kendisi hem de yayıncısı, rakip yayıncılarla mücadele etmek zorunda kaldı. Sonuç olarak Beethoven, eserlerinin izinsiz, kontrolsüz, birçok farklı versiyonda yayınlandığını gördü. Viyana’daki yaşamı boyunca birkaç kez Beethoven, eserlerinin eksiksiz ve yetkili bir baskısı için planlar yapmaya başladı, ancak bu planlar hiçbir zaman gerçekleştirilmedi.

Beethoven‘ın özellikle sonraki yaşamında iki temel kişisel sorunu sağırlığı ve yeğeni Karl ile olan ilişkisiydi. Beethoven, Viyana’daki ilk yıllarında işitme duyusunu kaybetmeye başladı ve yavaş yavaş kötüleşti.

Beethoven’ın işitme kaybı türü neydi?

Kademeli işitme kaybı, otoskleroz belirtilerinden biri olabilirOtoskleroz, kulak zarının arkasındaki boşluk olan orta kulağın işitme kaybına yol açabilen bir hastalıktır. Bu hastalık her yaşta ve cinsiyette ortaya çıkabilir, ancak 30 yaş civarında kadınlarda daha sık görülür. İşitme kaybı, genellikle her iki kulakta yavaş ve kademelidir ve bazen vertigonun eşlik ettiği kulak çınlaması başlangıcı, işitme kaybı ile birlikte kendini gösterir.

Sorun o kadar şiddetliydi ki, 1802’de intiharı düşündü. 1815’te halka açık bir piyanist olarak performans sergileme umudundan vazgeçti. 1818 yılından sonra, kendisi ile yazılı olarak iletişim kurmak zorunda kalan ziyaretçileriyle de görüşmelerini sürdüremez hale geldi. İkinci sorun, kardeşinin 1815’te ölümü üzerine Karl’ın vasisi olduğunda ortaya çıktı. Karl’ın kararsız olduğunu ve zaten sorunlu bir adam için sürekli bir endişe kaynağı olduğunu kanıtladı.

Beethoven’ın sağırlığı ve öfkesi, nahoş bir kişilik olarak ününe katkıda bulundu. Ancak Beethoven’ın mektuplarının dikkatli bir şekilde okunması, onun yaratıcı çalışmasına tamamen dâhil olan, ancak pratik yönüne de dikkat eden ve bazen mevcut talepleri karşılamak için değişmeye istekli olan güçlü ve bilinçli bir adam olduğunu ortaya koyuyor. Örneğin, 1814 Viyana Kongresi için yaptığı kantat (müziğe ayarlanmış bir anlatı şiiri) gibi komisyon üzerine bazı eserler yazdı.

Ludwig van Beethoven Eserleri

Beethoven sonat, senfoni, konçerto, yaylı dörtlüsü gibi 200’e yakın eser üretmiştir. Ancak, sadece bir opera, “Fidelio” yazdı. Alman besteci, romantizmin özelliklerini nasıl yakalayacağını biliyordu ve fikir ve duyguları ifade eden eserler yazdı.

Ludwig van Beethoven, 9 senfoni, 5 piyano konçertosu, 32 piyano sonat, 16 yaylı dörtlüsü eserlerine sahiptir. Ayrıca hayatında yazdığı tek opera Fidelio en bilinen eserlerinden biridir.

Ludwig van Beethoven eserlerinden bazılarına göz atalım:

 • Senfoni
 • Senfoni
 • Senfoni
 • İmparator Konçertosu
 • Pathetique Sonatı
 • Waldstein Sonatı
 • Hammerklavier Sonatı
 • Ayışığı Sonatı
 • Für Elise
 • Kreutzer Sonatı
 • Fidelio

Ludwig van Beethoven eserleri arasında yer alan 5.Senfoni ve 9.Senfoni eserlerinden söz edildiğinde insanların aklına direkt olarak ünlü piyanist ve bestecinin gelmesi gösteriyor ki, bu orkestral müzik formu Beethoven ile özdeşleşmiş durumda.

Ludwig van Beethoven Ölümü

Beethoven’ın sağırlığı sosyal hayatını etkiledi ve kişiliğini derinden değiştirdi. Her halükarda, bir sanatçı olarak gelişimi, muhtemelen er ya da geç zamanın müzikal ve sosyal hayatıyla olan ilişkisinde bir krize neden olacaktı.  Beethoven biyografilerinde yaygın olan, Beethoven’ın güncel olaylar ve fikirler konusundaki farkındalığına, özellikle Fransız Devriminin ideallerine olan bağlılığına ve ona olan inancına odaklanır.

Ludwig van Beethoven 26 Mart 1827’de öldü. Uzun süren hastalığının sonucu olarak yaşamını yitiren ünlü bestecinin ölümüne yengesi ve yakın arkadaşı Anselm Hüttenbrenner olaya tanıklık etmiştir. Ölümünden üç gün sonra düzenlenen cenaze görenin büyük bir kalabalık katılmıştır. Bedeni önce Waehring’deki mezarlığa gömülmüş, ardından 1888’de bugünkü yeri olan Viyana’daki Zentralfriedhof mezarlığına taşınmıştır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu