Bilim

Lyrid Meteor Yağmuru 2021: Ne Zaman, Nerede ve Nasıl Görülür?

2021 yılında gerçekleşecek gökyüzü olaylarından biri de Lyrid meteor yağmuru. Nisan ayı sonlarında gerçekleşecek olan bu meteor yağmurunu, Kuzey Yarımkürede yer alan gökyüzü gözlemcileri görebilecekler.

Güneş etrafında asırlarca yörüngeye sahip bir kuyruklu yıldızın tozlu izi olan Lyrid meteor yağmuru, 16 Nisan ile 30 Nisan arasında gökyüzünde çizgiler çizecek. Nisan Meteor Yağmuru olarak da bilinen Lyrid Meteor Yağmuru, her sene 16 – 25 Nisan tarihleri arasında aktiftir, ayrıca 22 veya 23 Nisan civarında da zirve yapma eğilimdedir.

NASA Meteor Uzmanı Bill Cooke; ortalama Lyrid meteor yağmurunda, saatte 15 ila 20 meteor olacağını, gözlemcilerin gökyüzünün ne kadar açık ve karanlık olduğuna bağlı olarak saatte yaklaşık 18 tane görmesini beklediklerini söyledi.

Lyrid meteor yağmuru her yıl gerçekleşmesine rağmen, bazı yıllarda yoğunlaşarak, patlama adı verilen bir olaya dönüşüp, saatte 100’e yakın meteor üretilebilmektedir ancak bunun tam olarak ne zaman olacağını tahmin etmek zordur.

Lyrids Tarihçesi, Kaydedilen En Eski Meteor Yağmuru

Meteor yağmurları; Dünya bir kuyruklu yıldızın yoluna geçtiğinde ve bir kuyruklu yıldız kırıntısı iziyle çarpıştığında meydana gelir. Bu yüzden her yıl aynı zamanda olurlar ve gökyüzündeki belirli noktalardan geliyormuş gibi görünürler.

Adını Lyra takımyıldızından alan Lyridler, kaydedilen en eski meteor yağmurlarından biridir. Bazı Çin tarihi metinlerine göre; Lyrid Meteor Yağmuru 2500 yıl önce görülmüştü. Meteor yağmurundaki ateş topları, Güne etrafında dönmesi yaklaşık 415 yıl süren Thatcher kuyruklu yıldızından gelen enkaz tarafından oluşturulur. Kuyruklu yıldızın 2276 yılında Dünya’dan tekrar görülebilmesi bekleniyor.

Lyrids Meteor Yağmuru Nasıl Görülür?

Bir meteor yağmurunu izlemek için herhangi bir özel ekipmana veya çok fazla beceriye ihtiyacınız bulunmamaktadır, gerçekten ihtiyacınız olan tek şey açık bir gökyüzü ve sabır. Eğer İnteraktif Meteor Yağmuru Gökyüzü Haritanız olursa, aşağıdaki ipuçlarını izleyerek, deneyiminizi en üst seviyeye çıkarabilirsiniz.

  • Şehir ışıklarından uzakta, gözlerden uzak bir izleme noktası bulun. Gözünüzün karanlığa alışması 15 ila 20 dakika sürebileceği, için meteor yağmuru başlamadan önce giderek, gözünüzün mekâna alışmasını sağlayın.
  • Hava koşullarını göre giyinin, özellikle uzun süre dışarda kalmayı planlıyorsanız üstüne rahat bir şeyler giyip, yanınıza bir battaniye ve sandalye götürün, meteor izleme bir bekleme oyunu olabilir.
  • İzleme noktanızı bulduğunuzda, yere uzanın ve ışıldayan yöne doğru bakın. Gökyüzündeki ışımanın mevcut yönünü bulmak için Etkileşimli Meteor Yağmuru Gökyüzü Haritanızı kullanın veya aşağıdaki tabloyu inceleyin.

 

 

Lyrid Meteor Yağmuru ankara

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu