Yaşam

Mandala Nedir? Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Mandala, Hindistan kökenli dillerde; metafizik veya sembolik bakımdan, Hinduizm ve Budizm inançlarına göre evrenin yapısını simgelediği düşünülen ritüel ve meditasyon amacıyla kullanılan sembollerdir.

Mandala hakkında detaylar bilgilere geçmeden önce mandala ne demek? Kelime yapısına bakarak, sözlük anlamını inceleyelim. Sanskritçe bir kelime olan mandala sözlük anlamına gelirken, kelimeyi oluşturan “ manda “ kelimesi; “ enerji / öz “ anlamına, “ la “ kelimesi ise “ kap “ anlamına gelmektedir. Bu sözcüklerin birleşimi ile oluşan mandala ise “ enerjiyi saklayan kap “ anlamına gelir. Orta noktasında bir çember olan ile sembolize edilen mandala, evrenin sonsuzluğunu ve insanın da özünde sonsuz bir varlık olduğunu ifade eden el sanatıdır. Orta noktasındaki nokta “ ben “ , noktayı çevreleyen “ çember “ ise “ etrafımdaki evren “ anlamına gelir. İnsanın ve evrenin sonsuzluğunu ifade eden mandala, aynı zamanda insanın evrenle bağını hatırlatıp, onunla bütün olmayı ve birliği de temsil eder.

Mandalayı yaparken ki hisler ve dileklerin, mandalanın çekim gücü sayesinde çekilip, “ enerjiyi tutan kap “ anlamına göre içerisinde saklandığına inanılır. Dolayısıyla mandalanın yapımı sırasında iyi dilekler ve güzel enerji yüklenmek önemlidir, mandala bittiğinde; onu bir tılsım gibi farklı yaşam alanlarına taşıyarak, olumlu enerji yayması sağlanabilir.

Mandalanın Tarihi

Mandalanın tarihine baktığımız zaman geçmişinin 40.000 yıl öncesine dayandığını söyleyebiliriz. Batı Tibet’in Khartse Vadisinde bulunan Budist kalıntıları, mandala çizimleri içeren duvar ve tavan boyamaları içeriyor.

Mağara duvarlarında sıkça görülen çizilen dairelerin içerisine çekilmek istenen şeylerin resmedildiğini görüyoruz. Dünya’daki bazı yerel geleneklerde ve Türkiye’de de örneklerine rastlayabileceğimiz mandala çizimlerinin 6000 yıl öncesindeki; İran, Osmanlı, Selçuklu motiflerinde görmek mümkün. Dantel, halı göbekleri çay tabakları gibi alanlarda sıkça karşılaştığımız bu motifler adı bilinmese de gündelik hayatımızda da yer alıyor.

Günümüzde de farkında olmadan bile olsa, güzel enerjiyi hapsetmek ve kaybetmemek istediğimizin kanıtı olan bu motifler, mandalanın enerjisini sezgisel olarak bildiğimizi ve onu yaşam alanlarımızda kullandığımızı gösteriyor.

Mandala Nasıl Yapılır?

Mandala, Tibet ve Hindistan’da rahipler tarafından kum, taş gibi malzemelerle saatler hatta bazen günler sürecek şekilde yapılıyordu. Yapılan bu büyük mandalaları spiritüel gelişimlerinin bir parçası olarak kabul ediyorlardı ve bitirdiklerinde hep beraber mandalanın etrafında şarkılar söyleyip dualar okuyorlardı. Daha sonra yapılan mandala bir törenle bozulup, malzemeleri kavanoza doldurularak bir göle dökülüyordu.

Mandala nedir? Tarihçesiyle birlikte tanımış olduk. Mandala boyama nedir? Mandala neyle boyanır? Gibi sorular da mandala konusunda merak edilen ve kendi mandalasını yapmak isteyenlerin sıkça araştırdığı soruların başında geliyor. Sizin de mandala konusunda merakınız arttıysa, mandalanızı evde kendiniz yapabilirsiniz. Mandala çizmek gerekli malzemeler;

 • Kâğıt
 • Kalem
 • Pergel
 • Boya kalemleri

Mandalanın çizimine ortadan başlanır, merkezde bir nokta olacak şekilde, bu noktanın etrafına küçük dairenin çizilir, ardından dairenin etrafına çeşitli desenler çizilerek mandala büyütülür.

Mandala yapımı; mandala çizimi ve mandala boyama olmak üzere iki kısımdan oluşur. Dolayısıyla çizim işlemlerini bitirdikten sonra boyamasını da aynı özenle yapmak önemlidir. Çünkü mandalanın boyanmasına kullanılacak olan renk kullanımlarını ruh halinizi yansıtır. Aynı zamanda mandala boyanması sırasında renk bütünlüğünü de dikkat edilmesi, desen bütünlüğünü sağlayacaktır.

Mandala yapımı sırasında enerjiyi hissetmek için hem çizimi hem de boyamasını kendiniz yapmanız tavsiye edilir fakat yeni başlayan biriyseniz başlangıç için mandala boyama kitaplarını tercih edebilir, böylece mandala çizmek yerine sadece mandala boyama işlemini siz yapabilirsiniz.

Yine de kendi mandalanızı kendiniz çizmeye karar verdiyseniz dikkat etmeniz gerekenler;

 • Çizmeye her zaman ortadan başlanır,
 • Kâğıtta çalışırken boyanın arka sayfaya geçmemesi gerekir,
 • Tuval üzerindeki yağlı boya ile yapım tercih ettiyseniz ince samur fırça kullanmanız ve fırça geçişlerini görmemeniz için de yumuşak uçlu doğal kıllı fırçalar tercih etmeniz tavsiye edilir.

Mandala Neden Daire Formundadır?

Kare şeklinde motiflerde dâhil olmak üzere tüm mandala desenleri daire formundadır. Mandalanın daire formunda olmasının sebebi; bilinç, bütünlük ve yaşamın devamlılığını gibi döngüleri temsil eder. Merkezinden başlayarak desenlere sahip olan mandalanın bir ucu bedenimizi ve aklımıza uzanırken diğer ucu sonsuza uzanır.

Dünyamıza baktığımıza zaman daire formdadır. Bu yüzden; üzerinde yaşamın sürdüğü Dünyamız gibi, tüm dairesel formlar insana yaşamı ve huzuru hatırlatır. Enerjiler daireden ürerler, bir daireye bakıldığı zaman insan ruhuna bakmış gibi olur, dolayısıyla aynı zamanda mandala içe dönüşü de temsil eder.

Mandalanın Faydaları Nelerdir?

Mandalanın sadece yetişkinlere değil çocuklara da birçok faydası vardır. Mandalanın faydaları nelerdir? Maddeler halinde inceleyelim.

 • Bilinçaltının dışa vurumu, iç dünyanın keşfedilmesi ve insanın kendisiyle olan irtibatın güçlendirmesi için çok önemli olan mandala, aynı zamanda kişinin ruhuyla irtibatını da kolaylaştırarak, farkındalık yaratmasını ve hayatını pozitif anlamda etkilemesini sağlar.
 • Mandala yapımı sırasında odaklanılarak, zihni meşgul eden diğer konulardan kurtulmuş olursunuz. Konsantrasyonu arttırır ve sakinleşmeye yardımcı olur. İnsanda uyum algını geliştirdiği de bilimsel olarak kanıtlanmış olan mandalanın renklerin psikolojik etkisi sayesinde renk terapisi olarak da büyük faydası vardır.
 • Mandalanın nasıl yapılır? Adlı başlığımızda eski çağlarda rahiplerin büyük mandalalar yaptığından bahsetmiştik. Mandala ne kadar büyük olursa yapımı da bir o kadar vakit alır. Dolayısıyla mandalanın faydalarından biri de sabrı öğretmesidir.
 • Kalemi doğru kullanmayı öğretip, el becerileri ve yaratıcılığı arttırır.
 • Ying – yang dengesini kurmada faydalıdır, beynin sağ ve sol loblarını dengeler, düşünce ve sezgileri bir noktada toplamada yardımcıdır.
 • Parçaların birleştirilerek bütüne ulaşmasında oldukça faydalıdır. Bu özelliği sayesinde hayattaki parçaları da bir araya getirerek, anlamlandırmayı ve enerjiyi dışarı çıkarmayı sağlar.
 • Evrene bakışımızda gelişme sağlayan, bir çeşit meditasyondur. Meditasyon yapan kişiye destek niteliğindedir.
 • Birlikte mandala yapımı, sosyal ilişkilerin güçlenmesini, iletişimini artmasını sağlayarak, keyifli vakit geçirmede yardımcıdır.
 • Mandala yapıldıktan sonra bir yere yerleştirildiğinde veya üzerinizde taşındığında, etrafa ve kişiye pozitif enerji yayar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu